Poptávka po ubytování v Česku je nejvyšší za poslední dekádu

Rezervační portály u domácích pobytů v současné době zaznamenávají až extrémní nárůst poptávky.
V případě Slevomatu je zájem o ubytování na nejbližší víkend oproti předchozím letům trojnásobný, například portál Hotel.cz ale zaznamenal v posledním červencovém týdnu nejvyšší návštěvnost a počet telefonických rezervací za posledních 13 let. Velký zájem je také o dovolenou v lázních, kde se navíc proti roku 2019 prodloužila zhruba o dvě noci délka pobytu.
Češi podle ředitele Slevomatu Ladislava Veselého letos v létě vyrážejí nejčastěji na spontánní pobyty. Kvůli nejisté situaci doma i v zahraničí si zajišťují pobyty na poslední chvíli. V minulosti plánovali cesty s minimálně měsíčním předstihem. Na víkend podle Veselého čeští turisté jezdí nejvíce do Prahy, kde Slevomat hlásí devětkrát vyšší poptávku proti roku 2019.
Čtyř a pětihvězdičkové hotely v Praze jsou téměř prázdné. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 zaznamenaly více než 80procentní propad tržeb, přičemž Praha je na tom ve srovnání s metropolemi okolních států nejhůř.
Pražské hotely jsou na tom nejhůř ve střední Evropě, chybí jim kongresy
Money
Oblíbené jsou lázně i hory
Na týden a déle se pak Češi podle Veselého vydávají do lázní. "V tomto ohledu vede trojúhelník Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Tento region se stal i prozatím v rámci domácího cestování nejprodávanějším," řekl. Doplnil, že poptávka po domácích pobytech je letos o čtvrtinu vyšší než před pandemií, tedy v roce 2019.
Většinu současných rezervací na portálu Hotel.cz podle jeho manažera Milana Petra provádějí lidé také na poslední chvíli a směřují je na srpen. K delším pobytům si zákazníci vybírají hlavně západočeský lázeňský trojúhelník a jižní Čechy. Na kratší dobu volí ubytování nejčastěji v Praze a dále ve městech v horských oblastech. "K návštěvě Prahy nyní lákají kromě nepřítomnosti zahraničních turistů také výrazně nižší ceny služeb. Za noc ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Praze zaplatili hosté v červenci průměrně 952 korun, například v Českém Krumlově to bylo v průměru 1745 korun," uvedl Petr.
Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Komplex tří betonových vil a několika stromových domů navrhli čeští architekti pro českého investora.
Stylová dovolená. Resort uprostřed kostarické džungle navrhli Češi
Enjoy
Manažer portálu Spa.cz Richard Šipoš řekl, že většina českých lázní je na srpen z velké části obsazena. Stále podle něj je ale možné najít volné pokoje. Nejžádanější jsou podle něj momentálně Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Prodloužení lázeňského pobytu oproti roku 2019 je podle něj dáno především státními poukazy, jejichž využití je podmíněno ubytováním alespoň na šest nocí. "Tyto pobyty s příspěvkem čtyři tisíce korun na osobu tvořily na Spa.cz přes čtvrtinu všech červencových rezervací," řekl.
Vyšší zájem než předloni sleduje také portál Penzion.cz. Podle jeho manažera Michala Macha zpracovává do tuzemských penzionů téměř trojnásobek rezervací než v létě 2019 a zájem podle něj stále roste.
V České unii cestovního ruchu s jistým znepokojením pozorujeme, že v předvolební atmosféře se pomoc cestovnímu ruchu podceňuje a jeho význam nedoceňuje. Vyzýváme proto všechny politické subjekty, aby ještě před volbami odpověděly, jak se staví a co hodlají udělat pro jeho budoucnost a vyvedení z krize.
Martin Plachý: Cestovní ruch je víc než zemědělství. Nová vláda musí vypomoci
Názory
Vytoužený nárůst turismu se ani toto léto nejspíš neodehraje, míní investoři. Daří se outdooru.
Delta udeřila. Akcie evropských cestovek padají
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.