Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rodí se nová jaderná mocnost. Čína staví nejvíce bloků

Rodí se nová jaderná mocnost. Čína staví nejvíce bloků
iStock
 ČTK

Do roku 2030 se Čína v kapacitě jaderných elektráren stane jedničkou na trhu. Nechá za sebou Francii i USA, všímá si Bloomberg.

Reklama

Na dohled od plantáží s mangem a ananasem dokončují dělníci v elektrárně Linglong One na čínském prázdninovém ostrově Chaj-nan první malý modulární jaderný reaktor na světě postavený pro komerční účely. Tento reaktor je součástí národní flotily jaderných reaktorů, jejichž cílem je zbavit zemi závislosti na uhlí a palivu z dovozu, uvedla agentura Bloomberg.

„Pravděpodobně existuje nanejvýš sedm zemí, které jsou schopné navrhnout, postavit a provozovat jaderné elektrárny," řekl při oficiální návštěvě elektrárny diplomatický zástupce čínského ministerstva zahraničí v nedalekém Hongkongu Cchuej Ťi-na-čchun. „Dříve jsme byli pozorovateli, ale nyní je Čína lídrem."

Podpora jádra v Číně je bezbřehá 

Rozsah a rychlost jaderného tažení Pekingu jsou opravdu mimořádné. Svoji první jadernou elektrárnu Čína schválila v roce 1981. Agentura BloombergNEF nyní očekává, že do roku 2030 předstihne Čína v kapacitě jaderných elektráren Francii a USA a stane se jedničkou na trhu. V době, kdy se celkově staví jen málo nových reaktorů, jich má Čína ve výstavbě 30. Peking vynaložil miliardy na výzkum a experimenty. Výsledkem jednoho z nich je i reaktor Linglong One, který provozuje společnost China National Nuclear Power, a který je dosud jediným malým modulárním reaktorem schváleným Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Má být dokončen do konce příštího roku. U očekávaných technologických inovací, jako je fúze, tedy slučování atomů místo jejich rozbíjení, Peking na výzkum a vývoj vynakládá mnohem více peněz než USA.

Uzavřená atomová elektrárna ve Fukušimě

Výsměch Německu. Už i Japonci zvažují další stavbu jaderných elektráren

Byla to právě havárie ve Fukušimě, která vedla Německo k plánu na postupné uzavření jaderné energetiky. Nyní se Japonci rozhodli sestavit plán na opětovné spuštění svých jaderných elektráren, a dokonce na výstavbu nových reaktorů.

Přečíst článek

Reklama

V tom, co dělá Čína, není žádné velké průmyslové tajemství. Je to z velké části jen záležitost obrovského rozsahu, státní podpory a relativně jednoduché, opakovatelné konstrukce. Je to úspěch, který lze také přenést do zahraničí, protože zájem o jadernou elektřinu roste díky její energetické bezpečnosti a klimatickým požadavkům. To platí zejména pro rozvojové země. Spolu s Ruskem a Jižní Koreou je Čína jednou z mála zemí, které tuto technologii dodávají, protože tradičně silní hráči USA a Francie ztrácejí svůj vliv a konkurenceschopnost, což vyvolává diplomatické a v některých kruzích i bezpečnostní obavy.

„Čínské tempo je něco, co skutečně nikdy předtím nebylo k vidění,“ řekl ředitel Světové jaderné asociace (WNA) pro Čínu François Morin.

Kořeny současného úspěchu Číny sahají do minulého desetiletí a k bezpečnostnímu selhání v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku, po kterém bylo pozastaveno rozšiřování jaderných elektráren ve světě. Peking nejprve také pozastavil schvalování nových elektráren, ale tuto přestávku ukončil v roce 2019. V posledních dvou letech vláda schválila deset nových reaktorů ročně, aby dosáhla svého cíle, a to zvýšit podíl jaderné energie na celkové produkci elektřiny do roku 2050 na 15 procent. To je dost na to, aby se jádro stalo třetím největším zdrojem energie, po větru a slunci.

Náskok před USA

USA mají stále největší počet elektráren. V posledním desetiletí ale postavily jen tři reaktory, z toho dva v jedné elektrárně v Georgii.

„Čína je jedinou zemí, kde se za poslední desetiletí nezastavila výstavba,“ uvedl děkan Čínského institutu pro studium energetické politiky Lin Po-čchiang. „Zastavení nové výstavby jinde zanechalo buď vakuum ve zkušenostech - nebo odvětví v bankrotu.“

Čína poskytla tomuto odvětví vládní podporu, konkrétně levné financování od státních bank. To je důležité. Podle Morina většinu nákladů na provoz jaderného zařízení po celou dobu životnosti tvoří splácení dluhu za výstavbu. A při nízkém úroku kolem dvou procent je jaderná energie v mnoha oblastech levnější než uhlí a zemní plyn.

Čína také upřednostňuje výstavbu několika reaktorů stejné konstrukce. Vytváří tak standardizaci, připravený dodavatelský řetězec a armádu vyškolených pracovníků. Tím se vyhne překročení nákladů a zpoždění, jako to bylo v elektrárně v Georgii.

„Je obtížné a nákladné dodat a postavit reaktor, pokud je jeho design nový a program výstavby malý," uvedl vedoucí výzkumný pracovník Oxfordského institutu energetických studií Philip Andrews-Speed.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

V současnosti se Čína zaměřuje na reaktor Hualong One, označovaný za design jaderného reaktoru třetí generace se zdokonalenými bezpečnostními systémy, které mají zabránit roztavení reaktoru i v případě ztráty veškeré kontroly nad elektrárnou. Téměř polovina rozestavěných nebo plánovaných reaktorů má tuto technologii. Číně se také podařilo zajistit domácí dodávky, aby toto odvětví ochránila před geopolitickými problémy.

Technologie není převratná, ale Peking se nesnaží jen kopírovat. Loni zahájil jako první na světě komerční provoz vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru, tzv. technologie čtvrté generace. Tento typ používá pro chlazení místo vody helium, což je důležité pro výstavbu elektráren daleko od pobřeží. Podle analytiků má zřejmě Čína před USA deset až 15 let náskok ve schopnosti nasadit jaderné reaktory čtvrté generace ve velkém měřítku.

V lednu Čína také představila státní firmu, jejímž cílem je urychlit vývoj jaderné fúze. Oficiálně se tak připojila k závodu o vývoj téměř neomezené bezuhlíkové energie, při které nedochází k řetězové reakci, která by se mohla vymknout kontrole. Podíl země na všech jaderných patentech se do roku 2023 zvýšil na 13,4 procenta z 1,3 procenta v roce 2008. V přihláškách patentů na jadernou fúzi však Čína vede. Tato technologie je ale stále nesmírně náročná.

V roce 2019 také bývalý šéf firmy China National Nuclear Corp. uvedl, že čínské firmy by mohly v zahraničí do roku 2030 postavit 30 jaderných reaktorů a vydělat na nich 145 miliard dolarů (3,4 bilionu korun) za pomoci iniciativy nazvané nová Hedvábná stezka. Realita je ale jiná a zatím se tyto ambice nepodařilo naplnit, s výjimkou několika úspěchů v Pákistánu. Přispělo k tomu geopolitické napětí a obava o bezpečnost, i když si Čína zatím udržuje poměrně služné výsledky v oblasti bezpečnosti. Čína také nepodepsala žádnou z několika mezinárodních smluv, které stanovují standardy pro sdílení odpovědnosti v případě havárií. Rovněž nenabídla, že si vezme zpět vyhořelé palivo.

Ale i když se západní země zdráhají dovážet čínskou jadernou technologii, mohly by pomoci vlastní energetické transformaci tím, že převezmou její model rozvoje. Obrovské množství projektů ukazuje, že je možné udělat velký pokrok směrem k čisté energii pomocí stávající jaderné technologie, pokud jsou zajištěné dostatečné financování, státní podpora a přísné bezpečnostní standardy.

ČEZ už rokuje s Korejci nad Dukovany. Finální dohodu chce mít do března 2025

Polostátní energetická společnost ČEZ dnes zahájila jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis dohody očekává do konce března příštího roku. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Půjde o největší zakázku od vzniku České republiky.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme