Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zpomalení ekonomiky v Číně napomáhá prodeji luxusního zboží z druhé ruky

Prodeje luxusních hodinek.
Pixabay
 ČTK

Zpomalení růstu čínské ekonomiky způsobené pandemií nemoci covid-19 se ukazuje jako výhoda pro Ču Tchaj-ni-čchia, zakladatele tržiště s luxusním zbožím z druhé ruky ZZER, který nyní hledá prostory pro obchod, aby mohl své podnikání rozšířit. Bývalý investor z firmy rizikového kapitálu pozoruje nárůst počtu lidí, kteří chtějí prodat své kabelky Birkin či hodinky Rolex, aby získali peníze, a také prudký růst zájmu kupujících, kteří chtějí luxusní zboží, i když si musejí utahovat opasky.

„Stále více lidí si teď uvědomuje, že může prodat své luxusní zboží za nějaké peníze a kupující si všímají, že mohou získat skvělou nabídku,“ řekl agentuře třiatřicetiletý Ču. „Říkají si proč to nezkusit.“

Počet lidí, kteří nabízejí své zboží k prodeji na ZZER, se podle něj od začátku letošního roku meziročně zvýšil o 40 procent. Platforma teď má 12 milionů členů a Ču předpokládá, že letos prodá pět milionů kusů luxusního zboží.

Změna v sektoru luxusního zboží

Tento trend ukazuje na výraznou změnu v čínském sektoru luxusního zboží v hodnotě 74 miliard dolarů (1,9 bilionu korun). Dílčí segment luxusního zboží z druhé ruky v Číně zatím rostl jen pomalu ve srovnání s jinými trhy, jako je Japonsko nebo Spojené státy. Je to hlavně díky preferenci novinek a také kvůli obavám, že člověk by si mohl koupit padělek.

Růžový diamant

V Hongkongu se vydražil nejdražší růžový diamant na světě za 50 milionů

Aukční síň Sotheby´s v Hongkongu prodala za 49,9 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun) růžový diamant Williamson Pink Star (Williamsonova růžová hvězda) o váze 11,15 karátu. V přepočtu na váhu se tak jedná o nejdražší diamant na světě, uvedla agentura AP. Růžové diamanty patří mezi nejvzácnější a také nejdražší drahé kameny na světě.

Přečíst článek

Změna by mohla mít vliv i na strategie velkých světových výrobců luxusního zboží pro čínský trh, který je pro ně důležitý a kde se teď potýkají s poklesem poptávky. Čínský trh s luxusním zbožím z druhé ruky podle loňského odhadu konzultační společnosti iResearch do roku 2025 vzroste na 30 miliard dolarů z osmi miliard dolarů v roce 2020.

Kancelářská pracovnice Wang Ťia-ning zkoumá možnosti nákupu luxusních výrobků z druhé ruky kvůli své ekonomické situaci. „Moje spotřeba se (letos) určitě sníží, ale stále se mi líbí a nemohu ovládnout touhu to koupit,“ řekla, když stála před stěnou, která zobrazovala luxusní kabelky Louis Vuitton a Gucci ve skladu firmy ZZER.

Trhu budou dominovat místní hráči

Růstu ZZER pomáhají právě takoví zákazníci, jako je Wang. Společnost začala v roce 2016 jako internetová platforma, loni však otevřela i kamenné obchody ve městech Šanghaj a Čcheng-tu a teď hledá další prostory v Pekingu, Kuang-čou a Šen-čenu.

ilustrační foto

Google končí v Číně s překladačem. Už mu toho kvůli tlaku Pekingu moc nezbývá

Po vyhledávači, mapách a mailu přestanou mít zájemci v Číně možnost využívat i překladač od Googlu. Mateřská firma technologické společnosti Alphabet oznámila, že kvůli „nízkému využití” službu zastavuje. Google má s Pekingem napjaté vztahy již léta, upozornil server CNBC.

Přečíst článek

Kromě ZZER patří k dalším předním platformám i místní firmy jako Feiyu, Ponhu a Plum. Každá z nich získala v letech 2020 a 2021 desítky milionů dolarů z fondů rizikového kapitálu s cílem zlepšit postupy ověřování, rozšířit dosah na zákazníky a v některých případech také na to, aby se přesunula z pouhého internetového obchodu i do kamenných provozoven.

Analytici očekávají, že čínskému trhu s luxusním zbožím z druhé ruky budou zatím i nadále dominovat místní hráči. Zahraniční společnosti jako Vestiaire Collective a The RealReal zatím na trh v pevninské Číně nevstoupily. A v nejbližší době to ani nemají v plánu.

Nejprodávanější kategorií na platformách s luxusním zbožím jako ZZER zůstávají kabelky. Ču ale dodává, že rychle roste i prodej hodinek a šperků.

Hongkong

Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo

Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Angela Merkelová a Olaf Scholz

Německá zpravodajská služba tvrdí, že covid unikl z čínské laboratoře. Merkelová i Scholz to měli tajit

Přečíst článek
Čínští turisté se rozjedou do celého světa

Stanislav Šulc: Pandemie 2.0? Čína zrušila covid a pouští turisty do světa. Mazaní Češi je čekají s otevřenou náručí

Přečíst článek
Doporučujeme