Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ropa může zdražit až na 200 dolarů za barel, hrozí ruský ministr energetiky

Ruská těžební plošina.
Pxhere
 ČTK

Cena ropy se může vyšplhat až na 200 dolarů za barel, pokud Mezinárodní agentura pro energii (IEA) prosadí svůj záměr, aby svět přestal investovat do nových projektů těžby ropy a zemního plynu. Na ekonomickém fóru v Petrohradě to řekl místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak.

Cena ropy na světových trzích se od loňského podzimu vytrvale zvyšuje a severomořský typ Brent se z ceny kolem 38 dolarů vyšplhal na současných více než 70 dolarů za barel.

Novak se odvolává na zprávu IEA, ve které agentura předpovídá na letošní rok téměř desetiprocentní růst investic do energetiky. V květnu však IEA vyzvala, aby investoři už nefinancovali nové projekty na dobývání ropy, zemního plynu a uhlí, pokud svět myslí vážně svůj závazek dosáhnout do poloviny století takzvané uhlíkové neutrality. Výzva se ale nesetkala s širokým přijetím, a to ani od vyspělých zemí, které cestu k uhlíkové neutralitě vytyčily. Uhlíkovou neutralitou se rozumí dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry.

Ruský ministr podle agentury Reuters poznamenal, že fosilní paliva se budou ve světě používat i v příštích desetiletích. Tedy bez ohledu na současné snahy co nejvíce podporovat obnovitelné zdroje energie. Spotřeba energií se bude zvyšovat v celém světě a energetické firmy letos i příští rok zvýší investice, řekl Novak.

Rusko je členem uskupení OPEC+, které zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence. OPEC+ se loni po kolapsu poptávky způsobeném pandemií dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Od té doby však postupně omezení zmírňuje, snížení dohodnuté do července činí 5,8 milionu barelů denně. Před pandemií se ve světě spotřebovávalo zhruba 100 milionů barelů ropy denně.

Novak na ekonomickém fóru mimo jiné řekl, že je zatím předčasné bavit se o tom, kolik bude OPEC+ těžit v srpnu. Skupina podle něj bude muset posoudit sezonní růst poptávky a zvážit i potenciální návrat íránské ropy na trh.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme