Ropný gigant BP investuje v Německu deset miliard eur do nabíjení elektromobilů a obnovitelných zdrojů

Britský ropný gigant BP hodlá v Německu do konce desetiletí investovat až deset miliard eur (zhruba 246 miliard korun) do nízkouhlíkových paliv, obnovitelných zdrojů energie a nabíjení elektromobilů. Chce konkurovat místním firmám, vzhledem k tomu, že soutěž v oblasti energetické transformace největší evropské ekonomiky se vyostřuje.
Německo je jednou z několika zemí, na které se BP zaměřuje ve své strategii přechodu od fosilních paliv k nízkouhlíkovým palivům a elektřině. BP se chce v Německu soustředit na rozšíření místní sítě stanic pro rychlé nabíjení elektromobilů, dekarbonizaci rafinerií a rozvoj větrné energie. Firma také zvažuje vytvoření místního centra pro dovoz nízkouhlíkového vodíku.
„Jde o rafinerie, o největší síť čerpacích stanic v Německu, o stávající obchodní vztahy, o silné značky,“ řekl šéf BP Europa Patrick Wendeler. „To všechno jsou vynikající aktiva, na kterých můžeme stavět a která ostatní v této podobě nemají. To je výhoda,“ dodal.
Paranoidní naladění mezi velkými ekonomickými celky sílí spolu s tím, jak se vytrácí synchronizovaný ekonomický růst. Ochota ke spolupráci je jen loňský sníh, přičemž se každý snaží udržet nebo získat, co se dá. Ostrovy budoucí prosperity se tak poměrně rychle profilují. Více než kdy jindy platí: kdo chvíli stál, už stojí opodál.
David Havrlant z J&T: Ostrovy prosperity se profilují, Evropa je zralá na reset
Názory
Investice zahrnuje i částku 678 milionů eur, kterou musí BP zaplatit vzhledem k tomu, že v červenci získala dvě licence v nedávné německé aukci větrných elektráren na moři. Úspěch společností BP a TotalEnergies v německém tendru na větrné elektrárny na moři si získal titulní stránky novin, protože tyto dvě velké ropné společnosti porazily zavedené firmy, jako je RWE a Orsted.
Společnost BP, respektive její předchůdci, působí v Německu už více než 100 let. Nyní tam ropná firma zaměstnává přibližně 4000 lidí, což je asi šest procent z celkového počtu jejích zaměstnanců. Nedávno BP otevřela novou kancelář v Hamburku, která bude dohlížet na její expanzi v oblasti větrné energie na moři.
Česko letos dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010. V porovnání s předválečným a předcovidovým rokem 2019 dovezlo v prvním letošním pololetí z Ruska o bezmála milion tun více ropy než v prvním půlroce před čtyřmi lety. Závislost ČR na ruské ropě je nebývale vysoká.
Lukáš Kovanda: Česko dál financuje válku. Odebírá stále víc ruské ropy
Názory
Firma v Německu provozuje dvě rafinerie, Lingen a Gelsenkirchen, a také síť Aral, která je největší sítí čerpacích stanic v zemi. Prostřednictvím své značky Aral poskytuje v Německu přes 1700 míst pro rychlé nabíjení elektromobilů. Do roku 2030 plánuje společnost BP mít až 20 tisíc nabíjecích míst.
Britský podnik hodlá v letech 2023 až 2030 vynaložit na energetickou transformaci 55 až 65 miliard dolarů (až 1,5 bilionu korun). V tomto období se částka vyrovná jeho investicím do těžby ropy a zemního plynu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.