Rubl je nejvýš za poslední roky. Kurz je ale „umělý“
Ruský rubl k americkému dolaru v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů (23 korun) a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Je to díky podpoře centrální banky, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce.
Rubl si v letošním roce vede nejlépe ze všech světových měn, což je ale výsledek umělé podpory v podobě omezení pohybu kapitálu. Centrální banka k tomuto opatření sáhla krátce po ruské invazi na Ukrajinu, aby ochránila ruský finanční sektor před dopadem západních sankcí.
Krátce před polednem se dolar k rublu prodával zhruba za 63,75 (24 korun) rublu a vykazoval pokles o 1,5 procenta. Ráno spadl až asi na 62,08 rublu a byl nejníže od února 2020. Na začátku března, kdy západní země začaly stupňovat sankce proti Rusku jako trest za jeho agresi vůči sousední zemi, dolar přechodně vystoupil až nad 130 rublů (48 korun).
Kurz, který se utváří na trhu v Moskvě, ale neodpovídá reálné poptávce. Banky jsou ochotny rubl nakupovat za výrazně slabší kurz, uvádí Reuters.
Plán Evropské unie neplatit za ruský plyn a ropu v rublech, jak si stanovila v rámci sankcí za vpád Ruska na Ukrajinu, dostává trhliny. Podle informací agentury Bloomberg si účet v rublech u Gazpromu otevřely již dvě desítky evropských firem.Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech
Money
Analytici finančního ústavu Promsvjazbank očekávají, že kurz ruské měny se ještě dnes vrátí zhruba na 65 rublů za dolar. Bude to podle nich reakce na uzavírání pozic před víkendem. Euro se dopoledne prodávalo zhruba za 66,80 rublu a bylo nejníže od poloviny roku 2017. Euro v posledních dnech na západních devizových trzích výrazně oslabilo i k dalším světovým měnám.
Na kurz rublu mají značný vliv exportně orientované ruské firmy, které musejí převádět získané devizy na domácí měnu. Poptávka po devizách je naproti tomu omezena, protože dovoz do Ruska snížily problémy v dodavatelských řetězcích ve světě a zejména dopady západních sankcí.
Prezident Vladimir Putin ve čtvrtek výrazné zpevnění rublu prezentoval jako příklad úspěšného postupu Ruska v době, kdy čelí bezprecedentním sankcím.
„Vladimir Putin se proměnil v ubohého diktátora a paranoika“, „Putin rozpoutal jednu z nejkrvavějších válek 21. století“ nebo „Putin lhal o ruských plánech na Ukrajině“. To si ke svému překvapení mohli několik minut číst návštěvníci ruského prokremelského zpravodajského webu Lenta.ru. Ke článkům – zveřejněným na Den vítězství Sovětů nad nacismem před 77 lety – se přihlásili dva ze členů redakce webu a poté je zase stáhli, napsal server BBC na své ruskojazyčné verzi.Putin je diktátor, paranoik a lže vám, napsal prokremelský web Lenta. A nebyl to hack
Politika
Z dopadů sankcí se zotavily také ruské akcie, ale zejména proto, že i zde úřady transakce omezují. Index RTS, který je denominovaný v dolarech, dopoledne ztrácel asi 0,3 procenta na 1137 bodů, krátce předtím se ale dostal na maximum od 22. února. Index MOEX, denominovaný v rublech, naopak dopoledne vykazoval růst o 0,4 procenta na 2288 bodů. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února.
Německý průmyslový konglomerát Siemens opustí Rusko. Připojuje se tak k mezinárodní komunitě, která odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Firma zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého finančního roku, podle kterých jí čistý zisk meziročně klesl o 49 procent na 1,21 miliardy eur (30,8 miliardy korun). Na vině jsou zejména odpisy právě v souvislosti s odchodem z ruského trhu.Siemens s stáhne z Ruska. Odepíše kvůli tomu 600 milionů eur
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.