Ruská centrální banka rekordně zvýšila úrokové sazby

Ruská centrální banka zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2013, kdy byla tato sazba zavedena. Banka dále uvedla, že inflace v září stoupla ze 7,5 na 9,8 procenta. Poukázala rovněž na zpomalení růstu ekonomiky a na problémy s nedostatkem pracovních sil.
Centrální bankéři dodali, že inflační očekávání obyvatel dosáhla maximální úrovně od začátku roku. „Ve střednědobém horizontu zůstává bilance rizik pro inflaci výrazně vychýlena směrem k proinflačním faktorům,“ dodala banka. Přesto věří, že v příštím roce inflace klesne k pěti procentům.
Třetí zvýšení
Ruská centrální banka letos zvýšila sazby potřetí, poprvé tak učinila v červenci a podruhé v září. Ve druhé polovině loňského roku sazbu v rámci boje s inflací zvýšila celkem o 8,5 procentního bodu.
Meziroční sezónně očištěná inflace dosáhla v září v průměru 9,8 procenta, což je nárůst ze 7,5 procenta oproti srpnu. Nyní banka očekává, že se do konce letošního roku bude pohybovat v rozmezí 8,0 až 8,5 procenta.
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu poprvé za pět měsíců zlepšila, a to výrazněji, než se očekávalo. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo. Jeho index nálady se zvýšil na 86,5 bodu z 85,4 bodu v předchozím měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali méně výrazný nárůst, a to na 85,6 bodu.
Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila
Zprávy z firem
„Kapitulace tváří v tvář inflaci“
„Centrální banka připustila, že v příštím roce nebude schopna dostat inflaci zpět na cílovou úroveň,“ uvedl profesor Jevgenij Kogan z moskevské Vysoké ekonomické školy. Postoj centrální banky označil za „kapitulaci tváří v tvář inflaci“, informuje agentura Reuters.
Centrální banka rovněž uvedla, že ruská ekonomika sice pokračuje v růstu, ale pomalejším tempem než v první polovině roku. „Toto zpomalení je způsobeno zejména omezeními na straně nabídky, včetně nižší dostupnosti volných výrobních kapacit a pracovní síly,“ upozornila. Mezinárodní měnový fond tento týden předpověděl, že růst ruské ekonomiky v příštím roce zpomalí na 1,3 procenta, na letošek fond očekává růst o 3,6 procenta.
Míra nezaměstnanosti v Rusku se nyní nachází na rekordních minimech. Je to kvůli nedostatku pracovních sil, za kterým stojí rozsáhlá vojenská mobilizace a emigrace statisíců obyvatel po zahájení vojenské invaze na Ukrajinu. „Nedostatek pracovních sil narůstá v řádě odvětví. Růst mezd nadále převyšuje růst produktivity práce,“ uvedla centrální banka.
Bill Gates, Jeff Bezos, Sam Altman, zakladatelé Googlu. Největší mozky dneška a těžké váhy byznysu zlákal sektor jaderné energetiky.
Chcete zbohatnout? Kupujte jaderné akcie
Trhy
V letošním roce zvýšila ruská centrální banka sazby už potřetí, poprvé tak učinila v červenci a podruhé v září. Ve druhé polovině loňského roku základní sazbu v rámci boje s inflací zvýšila celkem o 8,5 procentního bodu.
Po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem února 2022 centrální banka zvýšila základní sazbu na 20 procent, aby podpořila kurz rublu, omezila inflační tlaky a brzdila rychlý odliv kapitálu ze země. Později základní úrok postupně snížila až na 7,5 procenta, ale od srpna loňského roku opět začala s postupným zvyšováním.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.