Ruská ekonomika letos klesne nejvíce za 30 let, přiznává interní analýza Kremlu

Rusko čelí nejhlubšímu hospodářskému poklesu za téměř tři desetiletí, protože tlak ze strany sankcí uvalených USA a jejich spojenci narůstá. Uvádí to interní prognóza ruského ministerstva financí s tím, že HDP Ruska se letos sníží až o 12 procent, což je výrazně více než dubnový odhad ruské centrální banky, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje.
Hrubý domácí produkt Ruska se letos pravděpodobně sníží až o 12 procent. K tomuto závěru ve své interní analýze dospělo ruské ministerstvo financí, které tak očekává mnohem horší vývoj než tamní ministerstvo hospodářství s odhadem minus osm procent. Ruská ekonomika tak čelí nejhoršímu poklesu od roku 1994, uvedl Bloomberg s odkazem na své nejmenované zdroje obeznámené s analýzou, kterou Kreml oficiálně nezveřejnil.
„Vladimir Putin se proměnil v ubohého diktátora a paranoika“, „Putin rozpoutal jednu z nejkrvavějších válek 21. století“ nebo „Putin lhal o ruských plánech na Ukrajině“. To si ke svému překvapení mohli několik minut číst návštěvníci ruského prokremelského zpravodajského webu Lenta.ru. Ke článkům – zveřejněným na Den vítězství Sovětů nad nacismem před 77 lety – se přihlásili dva ze členů redakce webu a poté je zase stáhli, napsal server BBC na své ruskojazyčné verzi.
Putin je diktátor, paranoik a lže vám, napsal prokremelský web Lenta. A nebyl to hack
Politika
„Interní, oficiálně nezveřejněná prognóza ruského ministerstva financí letos vyhlíží propad ekonomiky o 12 procent. Oficiálně přitom ruská vláda tvrdí, že pokles bude čítat jen osm procent. Pokud spadne o 12 procent, půjde o nejhlubší ekonomický propad Ruska od roku 1994, kdy ještě dozníval pád SSSR,“ uvedl také na Twitteru hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické vlády Lukáš Kovanda.
[[Twitter status: https://twitter.com/LukasKovanda/status/1523645322073092097]]
Údaje ruského ministerstva financí ekonomické trápení přirovnávají k nepokojům z počátku 90. let, kdy se ruská ekonomika ze sovětské éry hnula směrem ke kapitalismu s největším propadem od konce druhé světové války. „Hlavní negativa jsou ropné embargo a to, že se EU vzdává ruského plynu spolu s větším odchodem zahraničních společností z Ruska,“ řekla Natalia Lavrovová, hlavní ekonomka BCS Financial Group v Moskvě.
Kvůli válce na Ukrajině i sankcím hrozí nedostatek buničiny, ze které se vyrábí řada základního zboží, jako je toaletní papír, jednorázové pleny nebo papírové kapesníky. Šokující informaci přinesl Walter Schalka, šéf společnosti Suzano patřící k největším výrobcům buničiny na světě.
Osmdesátky. Už zase nebude toaleťák. A zase za to může Rusko
Money
„To vše se bude pravděpodobně postupně rozšiřovat se spoustou negativních událostí, které se přenesou i do roku 2023,“ míní. Bez těchto faktorů a pouze na základě současných sankcí předpovídá Lavrovová v letošním roce pokles o 10,8 procenta a v roce 2023 asi o pět procent.
Ruská centrální banka 29. dubna uvedla, že letos očekává pokles mezi osmi až deseti procenty. Zatím poslední odhad Mezinárodního měnového fondu hovoří o propadu o 8,5 procenta, zatímco průzkum agentury Bloomberg mezi ekonomy tvrdí, že pokles bude „střední“ míry o 10,3 procenta.
Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 14 procent.
Ruská centrální banka jde s úroky dolů nečekaně svižně. Nevylučuje až 23procentní inflaci
Money
Pokud se prognóza ministerstva financí ukáže jako přesná, podle jednoho z lidí obeznámených s prognózami by to vymazalo zhruba desetiletí ekonomického růstu.
Nejistota ohledně výhledu zůstává velmi vysoká, protože válka pokračuje a USA a jejich spojenci diskutují o dalších sankcích, včetně klíčových exportů, jako je ropa, uvedli zdroje Bloombergu. Tiskové služby na ministerstvech financí a hospodářství na žádosti Bloombergu o vyjádření nereagovaly.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.