Ruské akcie jsou neprodejné. Světové indexy už s nimi nepočítají
Společnosti MSCI a FTSE Russell vyřadily cenné papíry ruských společností ze svých akciových indexů. Londýnská burza mezitím zastavila obchodování s ruskými depozitními certifikáty. Mezinárodní investoři se nemohou zbavit ruských aktiv.
Drtivá většina investorů dnes považuje ruský trh za „neinvestovatelný“ a ruské cenné papíry budou 9. března vyřazeny z indexů rozvíjejících se trhů, uvedla americká finanční společnost MSCI. Již o dva dny dříve vymaže FTSE Russell ruské tituly obchodované na moskevské burze ze svých akciových indexů. Londýnská burza (LSE) již zastavila obchodování s 28 depozitními certifikáty ruských společností. To jsou nástroje k obchodování akciových titulů kotovaných na jiné burze, v tomto případě moskevské, píše Bloomberg.
Dochází k přetrhání ruských vazeb s globálním trhem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Moskva na oplátku zavedla tvrdá kapitálová omezení, která znemožňují zahraničním investorům prodat ruské cenné papíry na ruském trhu.
Řada investorů tak musí nyní sedět s rukama za zády a sledovat, jak hodnota jejich investic padá k nule. „Nemůžeme se zbavit našich ruských akcií,“ řekl Bloombergu Russel Chesler, šéf investic ve společnosti VanEck Associates v Sydney. „Našim traderům se je nepodařilo prodat ani minulý týden, když byly trhy ještě otevřeny. Tohle ještě více zhorší situaci pro investory.“
Ruská aktiva jsou toxická
„Děláme to v souvislosti s událostmi na Ukrajině, ve světle tržních podmínek a za účelem udržení pořádku na trzích,“ uvedla LSE v prohlášení k zastavení obchodování s ruskými depozitními certifikáty. Také společnost S&P Dow Jones Indices uvedla, že provádí konzultace s účastníky trhu o možném odstranění akcií kotovaných v Rusku anebo firem sídlících v Rusku, včetně těch, které se obchodují na zahraničních burzách.
Index Dow Jones Russia GDR, který sleduje společnosti jako Gazprom či Sberbank se za dva týdny propadl o 98 procent. Společnost Stoxx mezitím uvedla, že po sankcích ze strany Evropské unie, Spojeného království a Spojených států vymaže ruské společnosti ze svých indexů. Více než 60 položek bude z indexů vymazáno k 18. březnu.
Moskva drží svůj akciový trh od pondělí uzavřený, akcie ruských společností kótovaných v zahraničí tento týden značně klesly. Na podporu svého trhu země v úterý oznámila, že ze svého státního investičního fondu vynaloží až 10 miliard dolarů na nákup akcií.
Na Rusko doléhají sankce Západu za jeho invazi na Ukrajinu. Závažné finanční ztráty mají hned tři podoby: krvácení Ruska v akciích, v ropě a v měně.Lukáš Kovanda: Rusko mohutně finančně krvácí na třech frontách: na akciích, ropě a měně
Názory
„Ruská aktiva se stala toxickými,“ řekl Marek Dřímal, stratég pokrývající Evropu, Střední východ a Afriku ze Société Générale v Londýně. „Onshore trhy jsou zabarikádované a v zásadě neinvestovatelné, zatímco offshore trhy zažily volný pád cen. Rychlost událostí je prostě ohromující,“ dodal.
Dluhopisy na šikmé ploše
Dalším krokem může být vyřazení ruských dluhopisů z indexů, přičemž další miliardy dolarů zůstanou v limbu. FTSE Russell uvedla, že vyhodnocuje dopad sankcí na státní dluhopisy. JPMorgan Chase přezkoumává zahrnutí některých dluhů z Ruska, Běloruska a Ukrajiny do svých indexů, zatímco Intercontinental Exchange odstraní dluhopisy vydané sankcionovanými ruskými subjekty.
„Některé fondy mohou nakonec označit účetní hodnotu ruských aktiv za nulovou,“ řekl Bloombergu Hiroši Matsumoto, senior manažer portfolia klientů ve společnosti Pictet Asset Management. „Jakmile se investoři pokusí prodat ruské dluhopisy, pravděpodobně nebudou mít téměř žádnou hodnotu. Stejně jako akci,“ uzavřel.
>>>>>> Vše k dění na Ukrajině čtete zde <<<<<<
Automobilka Škoda Auto kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré své aktivity v Rusku. Přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu, zastaví i export vozů do země, uvedla firma. Podle vyjádření Škody zastaví aktivity v Rusku celý koncern Volkswagen, a to až do odvolání. Dění kolem Ukrajiny a dopady sankcí mají dopad i na další automobilky. Analytici proto očekávají, že ruský trh s automobily letos klesne o polovinu.Škoda Auto zastaví byznys v Rusku. I za cenu hospodářských ztrát. Učiní tak i VW
Zprávy z firem
Čtyři největší poradenské a účetní firmy na světě Deloitte, KPMG, EY a PwC nejspíše přijdou kvůli konfliktu a návazným sankcím o klienty i část byznysu. „Velká čtyřka“ přijde kvůli ruským sankcím o klienty
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.