Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcaři mu nyní dali milost

Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcarsko jej přesto začali opět dovážet
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu a spuštění několika balíků masivních protiruských sankcí se na seznamu nežádoucích komodit dovážených z Ruska ocitlo i zlato. Po dvouměsíční pauze ale Švýcarsko opět přikročilo k jeho dovozu. Důvodem je, že na zlato určené ke zpracování v dané zemi se sankce nevztahují, uvedla agentura Bloomberg.

Více než tři tuny zlata byly v květnu odeslány z Ruska do jednoho ze zpracovatelských závodů ve Švýcarsku. Alpská země dovezla ruské zlato poprvé od únorového začátku invaze na Ukrajinu, což ukazuje, že postoj západního průmyslu k drahým kovům z Ruska možná přestává být tvrdý jako dosud, uvedl Bloomberg.

zlato, zlaté slitky

Zlato mělo chránit před inflací. Proč tedy i jeho cena klesá?

Zlato je vykreslováno jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a inflace zvlášť. Takto jej prodejci nabízejí i drobným klientům. V posledním kvartále přitom cena zlata klesla o více než pět procent. 

Přečíst článek

Dodávky představují asi dvě procenta dovozu zlata do klíčového zpracovatelského centra za minulý měsíc. Může to také znamenat změnu ve vnímání ruských drahých kovů, které se po invazi staly tabu.

Dovoz zlata z Ruska do Švýcarska do května 2022 (v tunách):

Zdroj: Bloomberg

Například většina britských rafinérií slíbila, že nebude přijímat zlato z Ruska poté, co London Bullion Market Association vyškrtla vlastní výrobce ze svého akreditovaného seznamu. 

Velmoc ve zpracování zlata

Zatímco to bylo považováno za de facto zákaz dovozu nezpracovaného ruského zlata na londýnský trh, jeden z největších na světě, sankční pravidla nezakazují zpracování ruského kovu jinými rafineriemi. Švýcarsko je domovem pěti velkých závodů na zpracování zlata, které dohromady zpracovávají dvě třetiny světového zlata

Ilustrační foto

Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent

Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.

Přečíst článek

Ještě v březnu nejméně dva velké závody na zlato odmítly přetavit ruské slitky, i když jim to tržní pravidla dovolovala. Jiní, jako Argor-Heraeus, uvedli, že přijmou produkty rafinované v Rusku před rokem 2022, pokud budou existovat dokumenty prokazující, že by to nebylo finančně přínosné pro ruskou osobu nebo subjekt. Všech pět švýcarských zpracovatelů zlata se k obnovení dodávek na dotazy Bloombergu okamžitě nevyjádřilo.

Někteří kupci nadále zůstávají opatrní vůči ruským drahým kovům, včetně zlatých prutů odlitých před válkou, které jsou stále obchodovatelné na západních trzích. V palladiu došlo k trvalé dislokaci mezi spotovými cenami v Londýně a futures v New Yorku kvůli většímu riziku příjmu ingotů z Ruska v New Yorku. Švýcarsko ale již rovněž dováží malá množství palladia z Ruska – největšího světového těžaře kovu – od dubna.

Paládium, ruda drahého kovu

Palladium v průmyslu hned tak něco nenahradí

Vědce už dlouho zajímá jeden drahý kov. Palladium. Nechtějí do něj investovat. Chtějí jej nahradit a zbavit ho jeho ceny. Palladium vědeckou komunitu ale nadále šokuje, když nedávno absolutně rozbilo další nadějnou technologii, která ho měla nahradit, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Bohatý Putinův přítel Roldugin. Švýcarský soud odsoudil čtyři bankéře, kteří mu pomohli převádět miliony

Přečíst článek
Doporučujeme