Rusko je v platební neschopnosti. Dluh může pomoci splatit i prodej majetku oligarchů

Rusko se poprvé od bolševické revoluce v roce 1917 ocitlo v platební neschopnosti, byť z technických důvodů. Kreml tvrdí, že peníze na zaplacení má, ale nemůže kvůli sankcím zaplatit v dolarech. Investoři se ale zatím nemusí bát, že o své peníze automaticky přijdou. Nyní začíná tříletá lhůta, během níž se lze domoci náhrady. Podle odborníků tak většina investorů zvolí vyčkávací taktiku.
Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun) úroků ze zahraničních dluhopisů, informovala agentura Bloomberg. Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.
„Ruská federace odmítá tvrzení, že se poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety ocitla v platební neschopnosti. Úroky, které měla zaplatit, držitelům dluhopisů odeslala,“ oznámil v reakc mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Pokud peníze nedorazily, jsou na vině sankce, které na Rusko uvalily západní země, dodal.
Termín splatnosti úroků byl před měsícem a v neděli večer skončila 30denní lhůta, kterou Rusko ještě mělo na vyrovnání závazků. Jde o běžnou praxi - jestliže dlužník nezaplatí podle stanovené dohody, začíná třicetidenní ochranná lhůta, kdy ještě může sjednat nápravu.
[[Twitter status: https://twitter.com/LukasKovanda/status/1541293065012379655?s=20&t=bMyzIjoq-AXtqrBZ3t6rGg]]
Rusko již uvedlo, že splatnou částku investorům odeslalo, finanční sankce uvalené na něj po invazi ale Moskvě znemožňují přístup k základní finanční infrastruktuře, aby mohla zahraničním věřitelům zaplatit podle zvyklostí.
Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti, tedy v bankrotovém stavu. Na svůj dluh vůči zahraničním věřitelům tudíž zbankrotuje vůbec poprvé od začátku roku 1918.
Lukáš Kovanda: Rusko zbankrotuje už zítra po půlnoci, poprvé od časů Lenina
Názory
Naposledy bylo Rusko v podobné situaci v roce 1918 za bolševické revoluce, kdy nový komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin odmítl zaplatit dluhy carského Ruska. Platební neschopnost Moskvy z roku 1998 se týkala jen závazků v místní měně.
Další rána pro investory
Květnová výplata úroků z dluhopisů je však jen začátek řetězce mnohem vyšších splátek, které by Rusko mělo zaplatit v nadcházejících měsících.
Podle dat Bloombergu činí červnová splátka 394 milionů dolarů, zářijová 372 milionů, říjnová 84 milionů, listopadová 110 milionů a prosincová 53 milionů dolarů.
Pokud se zásadně neobrátí agresivní politika Ruska vůči Ukrajině nebo pokud se Západ nerozhodne uvolnit sankce z jiných důvodů, lze očekávat pokračování ruské platební neschopnosti i při těchto splátkách.
Sledujte dění v ruské ekonomice pod tlakem západních sankcí
Přesto nastalá situace neznamená, že investoři automaticky přijdou o své peníze. „Investoři nemusí jednat nijak zbrkle pod tlakem. Jejich nároky ztratí hodnotu až tři roky po uplynutí lhůty splátky. Nyní by měli především sledovat situaci,“ uvedl Bloomberg. „Většina investorů rozhodně zvolí vyčkávací taktiku,“ dodal Takahide Kiuči z Nomura Research Institutu v Tokiu.
Spekuluje se navíc, že by západní země mohly umožnit splátku věřitelům ze dvou dosud nemožných zdrojů. Prvním zvažovaným zdrojem ruských peněz jsou zmražené devizové rezervy ruské centrální banky, druhým pak prodej zadrženého majetku ruských oligarchů.
Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi velkých ekonomik G7 to podle agentury Reuters oznámila britská vláda, která chce, aby nové protiruské opatření za invazi na Ukrajinu přijaly také Německo s Francií a Itálií, což jsou zbývající členové G7. Americký prezident Joe Biden na twitteru napsal, že G7 zákaz dovozu zlata oznámí společně.
Další sankce. G7 utne dovoz zlata z Ruska
Politika
Náš pan ředitel říká, nejsou lidi. A že paní učitelku, která křičí na děti, a ony pak doma pláčou, nemůže vyhodit. Prostě nejsou lidi. V tom jsou tedy učitelé sejf. Není náhrada, takže si mohou na školách dělat, co se jim zamane.
Dalibor Martínek: Co říci učitelům na konci školního roku? Děkujeme! Ale chtělo by to něco navíc
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.