Rusko má zaplatit miliardy dolarů za vyvlastnění ukrajinského Naftogazu po anexi Krymu
Soud v nizozemském Haagu v arbitráži nařídil Rusku zaplatit kompenzaci pět miliard dolarů (106 miliard korun) za to, že v roce 2014 na Krymu nezákonně vyvlastnilo majetek ukrajinské státní plynárenské firmy Naftogaz. NaTtwitteru to oznámil šéf ukrajinského podniku. Rusko uvedlo, že se musí s verdiktem nejprve seznámit.
„Z Haagu přijde více verdiktů ve prospěch Ukrajiny," uvedl na webu firmy šéf Naftogazu Oleksij Černyšov. Jde podle něj o „klíčové vítězství na energetické frontě”. Rusko, které loni v únoru zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu, v roce 2014 ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem anektovalo.
[[Twitter status: https://twitter.com/NaftogazUkraine/status/1646428195254591489]]
„Navzdory snaze Ruska bránit spravedlnosti, arbitrážní tribunál Rusku nařídil kompenzovat Naftogazu ztráty částkou pět miliard dolarů,” píše se ve sdělení podniku. Rozhodčí nález byl podle ukrajinské firmy vydán po slyšeních, jejichž účelem bylo stanovit výši odškodného. Tato jednání skončila loni v březnu.
Londýnský fond VR Capital blokuje snahy ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz restrukturalizovat dluh. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Britští věřitelé blokují restrukturalizaci ukrajinského Naftogazu. Peněz má plynárenský gigant dost, hřímají
Zprávy z firem
Ukrajinský podnik uvádí, že arbitrážní řízení zahájil s dalšími šesti společnostmi ze skupiny Naftogaz v říjnu 2016. Rozhodčí nález byl podle ukrajinské firmy vydán po slyšeních, jejichž účelem bylo stanovit výši odškodného. Tato jednání skončila loni v březnu, uvedl Naftogaz.
Podnik také sdělil, že pokud Rusko odmítne zaplatit dobrovolně, může zahájit „proces uznání a přijetí k výkonu rozhodnutí na území těch států, kde se nacházejí aktiva Ruské federace". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters řekl, že Moskva bude muset verdikt arbitrážního soudu nejprve analyzovat. Strany sporu verdikty arbitrážních soudů někdy interpretují odlišně.
Od začátku invaze loni v únoru bylo Rusko obviňováno z krádeží ukrajinského obilí a zemědělské půdy. Ukrajinští představitelé nyní říkají, že ze země mizí i dřevo. Podle ukrajinských vládních agentur a lesnických expertů Rusové dosud nelegálně vykáceli tisíce metrů čtverečních lesů pro komerční prodej nebo opevňování ruských vojenských pozic. Dokazují to satelitní snímky ukazující pásy bývalých lesů pořízené americkou společností Maxar Technologies, uvedl deník The Wall Street Journal s tím, že několik Ukrajinců bylo již kvůli nelegálnímu obchodu s dřevem obviněno.Po obilí přišlo na řadu dřevo. Rusové na Ukrajině nelegálně kácí ve velkém celé lesy
Money
Naftogaz měl na Krymu i ropnou a plynárenskou firmu Čornomornaftogaz, která produkovala významné objemy plynu z Černého moře. Ukrajinský podnik nesdělil nic podrobnějšího k tomu, na jaká ruská aktiva v zahraničí by se mohl zaměřit. Západní vlády se už v rámci sankcí po invazi ruských vojsk na Ukrajinu zaměřily na některá významná mezinárodní aktiva ve vlastnictví Ruska, například na superjachty ruských oligarchů.
Analytik společnosti BlueBay Asset Management Tim Ash uvedl, že rozhodnutí je obrovským právním vítězstvím pro Ukrajinu. Podle něj lze očekávat další verdikty v tomto duchu.
Tvrdá zima se chýlí ke konci a Ukrajinci ji přestáli. Nyní se mohou opět pustit do exportu elektřiny, který byl značně narušen ruským rakotovým ostřelováním.Ukrajina hlasí konec energetické krize. Začne vyvážet elektřinu
Trhy
Naftogaz je pro ukrajinskou vládu důležitým zdrojem příjmů, předloni se na celkových rozpočtových příjmech Ukrajiny podílel téměř 17 procenty. Před válkou podnik zaměstnával více než 50 tisíc lidí. Naftogaz teď jedná s investory o restrukturalizaci dluhu, díky čemuž by se firma dostala z vleklé platební neschopnosti, ve které je od loňského července.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.