Tlak na Moskvu zesiluje. Rusko muselo vyplatit své dolarové věřitele v rublech

Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu dolarů (zhruba 14,5 miliardy korun) v dolarech. Oznámilo to ruské ministerstvo financí.
Úhrada se týká dluhopisů splatných tento měsíc a v dubnu 2042. Ministerstvo uvedlo, že závazky vůči držitelům těchto dluhopisů splatné ke 4. dubnu vyplatilo v plné výši v rublech, a to prostřednictvím ruské finanční instituce. Upozornilo, že tak považuje své závazky za splněné.
„Světově významné ratingové agentury, jejichž postoj je důležitým vodítkem pro globální finanční komunitu, však již dříve uvedly, že výplatu v rublech budou považovat za znak platební neschopnosti, jestliže je příslušné podkladové aktivum denominováno v jiné měně, než je rubl, a současně smluvně neumožňuje do rublů výplatu přepnout,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
[[Twitter status: https://twitter.com/LukasKovanda/status/1511642921195479050]]
Ministerstvo financí Ruské federace se podle Kovandy muselo k výplatě v rublech ovšem uchýlit nikoli proto, že by nemělo k dispozici odpovídající dolarovou sumu, ale proto, že banky, které k výplatě využívá a které vedou jeho účty pro takové účely, platbu odmítly zpracovat. Jedná se o americké banky jako JP Morgan nebo Citibank, které však jednají v souladu s nejnovějšími sankcemi USA proti Rusku.
Rusko by podle ministerstva nicméně mohlo zvážit, že držitelům dluhopisů umožní směnit rublové platby na devizy, jakmile získá zpět přístup ke svým devizovým účtům.
Agresi je třeba odsoudit, nikoli zemi izolovat, píše čtenář newstream.cz.
Dopis čtenáře: Nedělejme z Ruska novou Severní Koreu!
Názory
Schopnost Moskvy dostát finančním závazkům země se dostala do centra pozornosti poté, co se Rusko stalo terčem rozsáhlých sankcí kvůli své invazi na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
Spojené státy své sankce dále přitvrdily tento týden v reakci na masakr v Buče. „Takže zatímco ještě před uplynulým víkendem Rusko platby mohlo přes americké banky vyřizovat, nyní už nikoli. Rusko tak nyní muselo použít své domácí instituce a proto také uskutečňuje platbu v rublech,“ vysvětlil Kovanda.
Válka na Ukrajině, stupňující se sankce Západu a ruská odvetná opatření přepisují všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci. Pro ty, kdo mají dostatek odvahy.
Jak investovat za války? Do akcií německých zbrojařů, amerických bank nebo krvácejících ruských podniků
Money
Rusové ztratili nárok na život s civilizovanými národy.
Dalibor Martínek: Rusům už nic, ať si nechají plyn i ropu. Překročili všechny meze
Názory
Embargo na dovoz uhlí z Ruska českou ekonomiku nepoškodí. Pouze necelých sedm procent dováženého černého uhlí je z Ruska, hnědé uhlí Česko prakticky nedováží.
Lukáš Kovanda: Rusko si své uhlí může klidně nechat. Do Česka se skoro nedováží
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.