Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusko posílí kvůli sankcím své rezervy o miliardy dolarů. Z příjmů za letošní vyšší ceny energií

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto
ČTK
Dušan Kütner
duk

Kreml sice tvrdí, že tvrdé sankce zvládne, ale pro jistotu rozhodl o tom, že navýší rezervní fond státního rozpočtu o 273,4 miliardy rublů (3,52 miliardy dolarů nebo 75 miliard korun). Drtivá většina peněz půjde ze zisků za vývoz energie v letošním roce v době stoupajících cen kvůli ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Ruská vláda uvedla, že navýšila svůj rezervní fond používaný na mimořádné výdaje o 273,4 miliardy rublů, aby zajistila ekonomickou stabilitu na pozadí západních sankcí vůči Ukrajině, uvedl Reuters. „Prostředky budou mimo jiné použity na opatření zaměřená na zajištění ekonomické stability ve světle vnějších sankcí," uvedla vláda v nedělním prohlášení.

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko bankrotuje. Putinovi nepůjčí už ani Číňané, na válku ale peníze mít bude

Rusko je v bankrotu, říká ratingová agentura Standard & Poor’s. To znamená, že Rusku nepůjčí ani Číňani, přičemž tento stav může trvat desetiletí a Rusům přinese bídu.

Přečíst článek

Vláda uvedla, že hlavním zdrojem navýšení rezervního fondu bylo 271,6 miliardy rublů dodatečných příjmů za energie obdržené v prvním čtvrtletí, kdy ceny ropy a plynu vzrostly v reakci na zotavení z dopadu COVID-19, rusko-ukrajinský konflikt a s ním související riziko přerušení dodávek plynu a ropy.

> > > > > Vše o ruské invazi na Ukrajině čtěte zde < < < < <

Rusko dodává přibližně 40 procent spotřeby zemního plynu Evropské unie, což podle odhadu Mezinárodní energetické agentury znamená více než 400 milionů dolarů denně. EU získává třetinu svého dovozu ropy z Ruska v ceně asi 700 milionů dolarů denně.

Potraviny v ruském obchodě

Březnová inflace v Rusku je nejvyšší za 23 let, za potraviny platí Rusové dvakrát více než před invazí

Spotřebitelské ceny v Rusku v březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 7,61 procenta, což byl nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1999. Ruská ekonomika se potýká s problémy kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po invazi na Ukrajinu a rekordnímu poklesu rublu. V únoru inflace činila 1,17 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad. Rusové zároveň utrácejí za potraviny 40 procent svého disponibilního příjmu, což je dvakrát více než před invazí na Ukrajinu, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Přečíst článek

Sankce uvalené poté, co Rusko 24. února napadlo Ukrajinu v rámci toho, co Moskva označuje jako „zvláštní vojenskou operaci“, odřízly Rusko od globálního finančního systému a dodavatelských kanálů. Západní země včetně Česka se také přibližují úplnému zákazu dodávek energie z Moskvy, aby Kreml připravily o jeho největší zdroj příjmů, a hledají krátkodobé i dlouhodobé cesty, jak ruský plyn a ruskou ropu nahradit.

Kreml již přislíbil více než bilion rublů (asi 274 miliard korun) na protikrizovou podporu podnikům, na sociální platby a rodinám s dětmi, což z rozpočtu vezme všechny dosavadní letošní příjmy, takže nebude přebytkový, jak původně Kreml plánoval.

Vládní rezervní fond je peněžním polštářem, který se použije na neočekávané výdaje, které nebyly promítnuty do státního rozpočtu. Loni sloužil na jednorázové sociální platby a na boj s pandemií.

Ruská centrální banka

Ruská centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu. Pořád je ale neúnosná

Ruská centrální banka v pátek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 17 procent. Nová sazba bude platit od pondělí. Na konci února banka v důsledku prvních sankcí po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Dodávky ruského plynu do EU letos klesly o třetinu. Putin hrozí, že Evropu odstřihne úplně

Přečíst článek
Jan Palaščák

Jan Palaščák: Celoevropské řešení energetické krize nečekejme. Bude to spíš rámec

Přečíst článek
Doporučujeme