Rusko je na prahu krize. SSSR dosáhlo kolosálních úspěchů i přes sankce, uklidňuje Putin
Dva týdny, po které Západ uplatňuje sankce vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu, stačily, aby se Putinovo Rusko dostalo na ekonomické dno, píše agentura Bloomberg.
Ruská ekonomika už pociťuje daň za vedení války na Ukajině. Jen zřídka v novodobé historii se jí dařilo hůř než nyní. Na obnovený růst nastolený po covidové pandemii může rovnou zapomenout. První odhady Bloomberg Economics už teď, po dvou týdnech uplatňovaných ekonomických sankcí, hovoří o dvouprocentním propadu. Z hrubého domácího produktu (HDP) Ruska tak bylo v přepočtu na loňské ceny zatím vymazáno více než 30 miliard dolarů.
HDP za celý rok by podle prognózy Bloombergu měl klesnout asi o devět procent.
Hospodářský kolaps v prvních dnech války připomíná poklesy během šoků, které nastaly při příchodu pandemie covid-19 nebo v čase globální ekonomické krize v roce 2009, kdy HDP klesl téměř o osm procent.
„Jak přesný je tento odhad, je nejisté. Situace se mění každým den. Už první dny války se potvrdilo, jak velký dopad má tažení Vladimira Putina na ruskou ekonomiku,“ konstatují ekonomové Bloomberg Economics.
Evropská unie v sobotu uvalí další sankce na Moskvu kvůli ruské agresi na Ukrajině. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn, aby jejich prostřednictvím ruský stát a elity neobcházely sankce. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli,Zákaz vývozu luxusního zboží. Nové sankce EU míří na ruskou elitu
Politika
Putin: Sankce? Ty nás neohrozí
Přesto ale ruský prezident Vladimir Putin nadále uklidňuje Rusy, že i přes uvalené sankce může země prosperovat. „I Sovětský svaz dosáhl kolosálních úspěchů navzdory tomu, že byl sankcionován Západem,“ připomenul Putin.
Jak moc pevně a odhodlaně Rusové za svým představitelem stojí, prověří čas. Obzvlášť pokud se válka na Ukrajině promění na dlouhotrvající konflikt, bude přibývat i množství uvalených sankcí a ekonomika se bude dál propadat.
Prognózy ekonomů pro letošek se zatím hodně liší. Zatímco Institut mezinárodních financí předpovídá Rusku hlubokou recesi a propad HPD až o 15 procent, JPMorgan Chase a Goldman Sachs jsou v předpovědích optimističtější. Giganti z Wall Street operují se sedmiprocentním propadem HDP.
„Nevracejte nás zpět do roku 1917,“ žádá nejbohatší Rus a největší akcionář těžního giganta Norilsk Nickel Vladimir Potanin vládu Vladimira Putina. Konfiskace majetku západních společností, které kvůli invazi na Ukrajinu opustily ruský trh, by podle něj zemi vrhla o 100 let zpátky, kdy k podobnému kroku přistoupili bolševici po velké říjnové revoluci. Na jeho prohlášení, výjimečné kritické mezi ruskými oligarchy vůči ruské invazi, upozornil server CNN.Nejbohatší Rus žádá Putina: Nevracejte nás zpět do roku 1917
Politika
Krátkodobé předpovědi ale staví na velmi malém množství dostupných dat. Po zahrnutí dalších proměnných – výkonost ruských akcií, kurz rublu, výnosy státních dluhopisů a cena ropy – budeme svědky ještě hlubšího propadu, píše Bloomberg.
Navzdory aktivní měnové politice a největšímu nárustu úrokových sazeb za dvacet let totiž hodnota rublu klesla o téměř 40 procent. „Rusko směřuje do hluboké recese, přičemž propad rublu zvyšuje inflaci a významně narušuje kupní sílu Rusů,“ konstatovala generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová.
Ukončujeme veškerou svou činnost v Rusku, oznámila Goldman Sachs Group. Jde o prvního bankovního giganta z Wall Street, který ze země odchází kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozorňuje agentura Bloomberg. Své aktivity se tam rozhodla ukončit i největší americká banka JPMorgan Chase, dodal ve čtvrtek večer server CNBC.Bankovní giganti z Wall Street Goldman Sachs a JPMorgan Chase se stáhnou z Ruska
Zprávy z firem
Známí ruští oligarchové mají zmrazená britská aktiva, nesmějí obchodovat s britskými společnostmi ani jedinci, mají zakázáno cestovat, píše agentura Bloomberg.Britové uvalili sankce na ruské oligarchy Romana Abramoviče a Olega Děripasku
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.