Rusko splácí dolarové dluhopisy v rublech. Bankrotu už se nevyhne, míní ekonom
Rusko odeslalo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatilo je v rublech. „Tím považujeme své závazky vůči věřitelům za splněné,“ uvedlo ruské ministerstvo financí, které má platby úroků z dluhopisů na starosti. Bankrotu se země nevyhne, komentuje ekonom Lukáš Kovanda. Nastane o nedělní půlnoci, dodává.
Rusko odeslalo do centrálního depozitáře 12,51 miliardy rublů, což odpovídá částce 234,5 milionu dolarů (5,5 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.
Ministerstvo upřesnilo, že jde o platby k eurobondům splatným v letech 2027 a 2047. „Své závazky vůči obsluze státního dluhu Ruské federace tak ministerstvo beze zbytku splnilo,” uvedl úřad.
Prezident Vladimir Putin ve středu podepsal dekret, který umožňuje využít dočasné procedury, jejímž smyslem je splnit zahraniční závazky Ruska. Země je kvůli západním sankcím na pokraji vynucené platební neschopnosti, a přestože peníze na úhradu závazků vůči zahraničním věřitelům má, kvůli sankcím je nemůže převádět tak jako v minulosti.
Rusko čelí bezprecedentním sankcím za to, že v únoru jeho vojska napadla Ukrajinu. Evropské země pak urychlily snahu zbavit se závislosti na ruských energiích, zatímco další státy a firmy omezily vztahy s Ruskem na minimum, případně je úplně přerušily. Součástí sankcí je i vyřazení klíčových ruských bank z globálního finančního systému.
Ruská exkláva Kaliningrad – známá do roku 1946 pod svým německým jménem Koenigsberg a pod českým názvem Královec – je mikrokosmem všeho, co se kdy v Evropě pokazilo. Není tedy divu, že tento pás země u Baltského moře se stal posledním bodem vzplanutí širšího konfliktu mezi Moskvou a Západem. Střet byl pravděpodobně nevyhnutelný. Kaliningrad jako zombie ze hřbitova minulých evropských sporů znovu povstal, aby rozséval neshody, míní komentátor agentury Bloomberg Andreas Kluth.Kaliningrad: Problémové území, kvůli kterému může začít globální válka
Politika
Ruské ministerstvo financí uvedlo, že přechází na postup ustavený v Putinově dekretu. Znamená to, že platby úroků bude v rublech odesílat do centrálního depozitáře, z něhož se budou částky postupně distribuovat držitelům dluhopisů. Záležet bude vždy na konkrétních sankcích a byrokratické zátěži, která se ke konkrétnímu investorovi vztahuje.
Držitelé eurobondů, jejichž vlastnická práva omezuje ruský finanční systém, dostanou zaplaceno v rublech. Investorům, kterým peníze kvůli protiruským sankcím nelze převést, budou částky připsány na zvláštní účet v rublech v centrálním depozitáři.
„Abychom zajistili naprostý soulad se závazky vůči eurobondům, k nimž se Ruská federace zavázala, budou peníze z tohoto účtu vázány podle současného tržního směnného kurzu nominální měny, a to až do okamžiku faktického vypořádání s držiteli,” uvedlo ministerstvo financí. Investoři si budou muset otevřít účet v rublech, aby peníze obdrželi.
Německo vyhlásilo kvůli nejistotě dodávek plynu z Ruska stav výstrahy, který je druhým ze tří varovných stupňů. Oznámil to ministr hospodářství Robert Habeck.Německo vyhlásilo stav výstrahy. Kvůli plynu
Politika
„Rusko podle všeho zbankrotuje tuto neděli o půlnoci. Pokud se nestane něco nepředpokládaného,” komentuje situaci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank s tím, že poté Rusku nepůjčí ani Čína.
Rusko peníze na splacení dluhu má, ale splátku mu znemožňují sankce. „Rusko se tak musí financovat hlavně prodejem plynu a ropy, což mu ale vzhledem k růstu cen na světových trzích zatím nečiní takové potíže, jak mnozí soudili při uvádění sankcí letos v únoru a v březnu,” uzavřel Kovanda.
[[Twitter status: https://twitter.com/LukasKovanda/status/1539923339191500800]]
Levný tarif elektřiny, který vymýšlí ministr průmyslu, je jako chiméra. Nemá obrysy, nemá časové ukotvení, a vůbec se neví, zda se vůbec nějak promítne do koncových cen. Mezitím dodavatelé energií zvyšují zálohy násobně. A začínají posílat upomínky k jejich zaplacení. Platili jste dva tisíce měsíčně, teď už po vás chtějí šest. A bude hůř.Dalibor Martínek: Vláda nechala lidi s energiemi na pospas. Vymýšlí plány, ale nepomáhá
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.