Rusko straší ropný cenový strop. Může to zvýšit deficit, připustil ministr

Schodek ruského státního rozpočtu by mohl být v příštím roce vyšší než plánovaná dvě procenta hrubého domácího produktu, protože omezení cen ropy snižuje příjmy Ruska z vývozu.
Rusko minulý týden uvedlo, že cenové stropy na ropu a rafinované produkty by mohly snížit těžbu ropy na počátku příštího roku o pět až sedm procent. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale slíbil, že výdajové závazky rozpočtu budou splněné bez ohledu na výši příjmů a v případě potřeby vláda využije půjčky na trzích či peníze ze státního fondu národního blahobytu.
Jak se bude česká ekonomika vyvíjet v následujícím komplikovaném roce? Byznysový portál newstream.cz přináší sérii pohledů významných tuzemských ekonomů. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek předpokládá, že po prvotním útlumu začne poptávka opět oživovat.
Pavel Sobíšek: Inflace zůstane přes deset procent, koruna oslabí
Money
Siluanov pro média uvedl, že je možné snížení objemu vývozu energií, protože některé země se Rusku vyhýbají. Moskva se ale snaží o rozvoj na nových trzích.
„(Cenový strop) je významný do té míry, že do těch zemí, které stanovily strop, nebudou žádné dodávky,” uvedl Siluanov. „To znamená, že budou jiné země. Ano, logistické (náklady) se zvýší. Výsledkem toho může být změna slev,” dodal.
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel.
Viktor Orbán se problémy státní kasy snaží lepit různými způsoby. Nejnověji se rozhodl uvalit dodatečnou daň na velké producenty léčiv. Půjde o progresivní daň a firmy zdaní osmi procenty tržby přesahující 150 miliard forintů, tedy zhruba 398 milionů dolarů. Začne díky tomu fungovat „Obránomics“?
Orbánovi docházejí peníze i nápady. Zavádí proto další windfall tax
Money
V případě nižšího objemu má Moskva podle Siluanova dva zdroje dodatečných příjmů. Jsou to fond a půjčky.
Vláda si tento měsíc masivně půjčovala. Rusko nyní očekává, že letos využije ze svého fondu národního blahobytu přes dva biliony rublů (652 miliard Kč). Celkové rozpočtové výdaje mají činit přes 30 bilionů rublů, více než činil původní plán na letošní rok.
„Od začátku speciální vojenské operace se změnily makroekonomické podmínky, vzrostla inflace a na podporu rodin je zapotřebí velký objem prostředků,” uvedl Siluanov.
Výdaje fondu národního blahobytu by v prosinci mohly činit 1,5 bilionu rublů. K 1. prosinci činila likvidní aktiva ve fondu 7,6 bilionu rublů, což je 5,7 procenta ruského HDP, napsala agentura Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.