Rusko už není tržní ekonomikou, tvrdí USA. Vzájemné obchodní vztahy to ještě více ochladí
Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Zrušilo tím status, který v posledních dvaceti letech omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí Kremlu toto rozhodnutí označil za pokračování tlaku, který západní země uplatňují vůči Rusku.
Americké ministerstvo s odkazem na svou analýzu uvádí, že rozsáhlé vládní zásahy do ruské ekonomiky vedly ke zkreslení cen a nákladů. Proto se podle něj nedá určit, zda ruské firmy spravedlivě stanovují ceny dovozu do Spojených států. „Toto rozhodnutí dává Spojeným státům možnost uplatnit plnou sílu amerického antidumpingového zákona, který řeší pokřivení trhu způsobená rostoucími zásahy ruské vlády do ekonomiky," uvedlo americké ministerstvo.
Je to jen další nátlak, míní Kreml
„Na to lze nahlížet pouze jediným způsobem, jak se mi to jeví, a sice, že pokračují v krocích, které mají vyvíjet tlak na Rusko ve všemožných směrech," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Připomněl v této souvislosti sankce, které Západ přijímá ve snaze přimět Rusko k ukončení války a stažení vojsk z Ukrajiny. Především v Evropě si ale podle Peskova začínají čím dál více uvědomovat, že tyto sankce nedokázaly otřást ruskou ekonomikou, naopak poškozují především ekonomiky evropských zemí.
Putin zničil ruskou ekonomiku. Jediné, o co se ještě může opřít, je ropa, uvedl v rozhovoru pro CNBC Amos Hochstein, poradce amerického prezidenta Joea Bidena.Ropa je vše, co Putinovi zbylo. Dokažme mu, že se bez ní obejdeme, říká Bidenův muž
Leaders
„Američané jsou odolní, i když teď trpí inflací způsobenou chaosem na energetickém trhu," řekl mluvčí Kremlu, kterého cituje agentura TASS. Americké úřady podle něj pokračují v destruktivní politice, ale jiné země projevují rostoucí zájem o spolupráci s Ruskem v oblastech, které vyklízejí západní firmy.
Washington přiznal Rusku status tržní ekonomiky v roce 2002, což byl zásadní krok pro přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) o deset let později. Americká obchodní komora v Rusku loni uvedla, že Moskva bude moci u WTO napadnout jakékoliv případné rozhodnutí Washingtonu o odebrání statusu tržní ekonomiky Rusku.
Vztahy Moskvy se Západem se dramaticky zhoršily po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v únoru. Spojené státy spolu s dalšími západními zeměmi uvalily na Rusko rozsáhlé hospodářské a další sankce
Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podobný krok oznámil tento týden podnikatel Oleg Tiňkov (Oleg Tinkoff). Ten po začátku invaze patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu. Vyzval přitom další podnikatele, aby ho následovali.Další sbohem Rusku. Občanství se vzdal miliardář a zakladatel fintechového Revolutu
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.