Rusko v tichosti sčítá ztráty finančního sektoru ze sankcí. Aktuálně jsou to stovky miliard dolarů
Ruský finanční sektor utrpěl stovky miliard dolarů „přímých ztrát“ v důsledku rozsáhlých sankcí uvalených EU a USA a dalšími spojenci za invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na interní dokument ministerstva financí, který má k dispozici.
Odhad, který zahrnuje významné zásahy akciového trhu, bankovního kapitálu a také 300 miliard dolarů v devizových rezervách zmrazených restrikcemi, byl zahrnut do prezentace během zasedání nejvyšších ruských představitelů jednajících o dalších reakcích na západní sankce, které se konalo minulý měsíc. Lidé obeznámení s akcí obsah prezentace pod podmínkou zachování anonymity potvrdili, uvedl Bloomberg.
Ukrajina hlásí osvobození desítek měst a menších obcí, v Rusku stoupá odvaha vojenskou akci kritizovat a přemýšlet o nástupci Vladimira Putina. Někteří vysocí ruští činitelé naopak tváří v tvář neúspěchům ruské armády volají po větší intenzitě útoků včetně všeobecné mobilizace, což ovšem rovněž znamená kritiku dřívějšího Putinova rozhodnutí se jí vyhnout, napsal deník The New York Times.Kritika Putina po ukrajinských úspěších stoupá. Rezignujte! vyzvali jej zastupitelé z rodného Petrohradu
Politika
Ruské ministerstvo financí se odmítlo vyjádřit. Putin ale v pondělí v televizním komentáři řekl, že „Rusko sebevědomě zvládá vnější tlak“, přičemž ekonomika se „stabilizuje a směřuje k růstové trajektorii“.
Zpráva se zabývala dopadem pouze na finanční systém, nikoli na širší ekonomiku, podotkla agentura.
Některé dopady se zmírnily
Některé z nejzávažnějších dopadů se v porovnání s údaji v prezentaci z 29. srpna zmírnily. Ruský srovnávací index akcií MOEX je nyní od invaze asi o 20 procent nižší ve srovnání s nejvyšším poklesem o 33 procent v červenci. Ruská centrální banka ale pozastavila zveřejňování údajů o bankovním kapitálu, což znemožňuje aktualizaci tohoto výpočtu.
Dovoz niklu z Ruska do USA vzrostl v období od března do června v meziročním srovnání o 70 procent, zatímco do Evropské unie o 22 procent, nárůst zaznamenal také import hliníku.Válka neválka, USA i EU s Ruskem dál kšeftují. Kupují hlavně kovy pro průmysl
Money
Prezentace také sumarizuje škody na finanční infrastruktuře, včetně 80 procent aktiv bankovního sektoru, na které se vztahují sankce, přerušení služby Swift pro zasílání finančních zpráv bank a ze ztráty přístupu ke klíčovému vybavení a softwaru. Prezentace také uvádí, že finanční nástroje včetně derivátů, zajištění, eurobondů a primárních veřejných nabídek „prakticky zmizely“.
Vše o ruské invazi na Ukrajinu čtěte zde
Prezentace se nezabývá širším ekonomickým dopadem restrikcí, které přivedly Rusko do recese, která se pravděpodobně protáhne do příštího roku. Další z dokumentů pro schůzku na nejvyšší úrovni ukázal, že dopady mohou být delší a hlubší, uvedl Bloomberg.
Kreml prý nebude oplácet Evropské unii, která ztížila cesty Rusům do Evropy, stejnou mincí. Celé to je ale typická propaganda.Přijeďte do Ruska, uvidíte, jak vám lžou, láká turisty mluvčí Kremlu
Politika
Ekonom a bývalý poradce Kremlu Sergej Gurijev varoval, že Rusko by se mohlo stát „Severní Koreou na steroidech“ ve chvíli, kdy bude prezident Vladimir Putin nahrazen. Pokud otěže převezme po Putinovi nový vůdce, současný politický systém v Rusku se pravděpodobně zhroutí, dodal Gurijev, který ze země emigroval v roce 2013 do Francie, uvedl server CNBC.Rusko bez Putina bude jako Severní Korea na steroidech, míní bývalý poradce Kremlu
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.