Rusko zakázalo těžbu kryptoměn na Sibiři

Zatímco tvořící se kabinet zvoleného prezidenta Donalda Trumpa slibuje, že se Amerika stane rájem kryptoměn, v Rusku se děje opak. Vláda zakázala těžbu kryptoměn v několika regionech.
Vládní komisi pro rozvoj energetiky podle agentury TASS schválila zákaz těžby kryptoměn v několika regionech s platností od prosince 2024. Jde o regiony na Dálném Východě a ve východní SIbiři. Moskevský region však na seznamu není, uvedl náměstek ministra energetiky Jevgenij Grabčak.
Úřad ruského vicepremiéra Alexandra Novaka dříve agentuře sdělil, že cílem rozhodnutí ministerstva energetiky je zákaz těžby digitálních měn v oblastech čelících kritickým regulačním a fiskálním podmínkám a v regionech s dotovanými cenami elektřiny během očekávaných nedostatků. Vláda má právo zakázat těžbu v určitých regionech nebo na konkrétních územích, uvedl zdroj z úřadu, a dodal, že vládní komise rozhoduje na základě doporučení Ministerstva energetiky a představitelů regionů.
Dřívější zprávy uváděly, že návrh by zakázal těžbu kryptoměn v několika městech a regionech Irkutské oblasti, Burjatska a Zabajkalského kraje od 1. prosince 2024 do 15. března 2025. Poté by se zákaz vztahoval na období spotřeby energie ve špičce v těchto regionech, a to každoročně od 15. listopadu do 15. března až do roku 2031.
Tím tah proti těžbě kryptoměn nekončí. Zákaz by podle vládních zdrojů mohl být rovněž zaveden v Karachajsko-Čerkeské republice, Kabardsko-Balkarské republice, Severní Osetii-Alanii, Ingušsku, Čečensku, Dagestánu, a na územích zabraných Ukrajině - Chersonské oblasti, Záporožské oblasti, Doněcku a Luhansku.
Trump nakupuje
To Spojené státy se vydávají zcela opačným směrem. Kromě toho, že nastupující prezident Donald Trump slibuje rozsáhlou podporu kryptoměnovému sektoru, což vede k raketovému růstu celého trhu, asi rozšíří tímto směrem i své osobní investice. Mediální firma Donalda Trumpa Trump Media and Technology Group (TMTG) je podle FInancial Times v pokročilé fázi jednání o koupi Bakkt, kryptoměnové obchodní platformy vlastněné společností Intercontinental Exchange. Trump má v TMTG 53procentní podíl.
TMTG, která provozuje platformu Truth Social, se stala jednou z nejaktivněji obchodovaných amerických akcií od Trumpova volebního vítězství, protože drobní investoři se snaží vydělat na jejích často volatilních pohybech. Přestože letos vykázala příjmy pouze ve výši 2,6 milionu dolarů, má TMTG akciovou hodnotu 6 miliard dolarů, což jejímu vedení poskytuje zdroje pro nákup dalších společností.
Trh kryptoměn zažívá příliv peněz nevídaný od dob hluboké koronavirové pandemie z let 2020 a 2021. Z trhu naprosto zmizeli prodávající. Všichni nakupují. Mánii spustilo znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Ten ještě před třemi lety označoval bitcoin za podvod. Nyní ho velebí.
Bitcoin je nezastavitelný. Kryptoměna šplhá k magické hranici 100 tisíc dolarů za minci
Trhy
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu i nadále ovlivňuje trhy. Zatímco například kryptoměny, a především bitcoin, z jeho znovuzvolení těží, se zlatem je to naopak. Jeho ceny jsou v současné chvíli na měsíčních minimech.
Trumpův návrat přiškrtil zlato, jeho cena spadla na měsíční minima
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.