Ruský fond národního blahobytu klesl pod 150 miliard dolarů
Hodnota ruského fondu národního blahobytu na začátku letošního roku činila 148,4 miliardy dolarů (zhruba 3,3 bilionu korun). Klesla tak ze 174,9 miliardy dolarů ze začátku loňského února, tedy z doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského ministerstva financí.
Ministerstvo uvedlo, že v prosinci z fondu vynaložilo zhruba 35 miliard dolarů na krytí rozpočtového deficitu. Do fondu směřuje část příjmů z prodeje ruské ropy, jeho původním účelem je podpora penzijního systému. Nyní se však spolu s velkými vládními půjčkami na domácím dluhopisovém trhu stal hlavním zdrojem financování rozpočtového schodku, napsala agentura Reuters.
Rusko prostředky z fondu v loňském roce použilo rovněž na podporu některých státních podniků, včetně letecké společnosti Aeroflot. Hodnota fondu na začátku letošního roku podle ministerstva financí odpovídala 7,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) Ruska.
Minulý týden ministr financí Anton Siluanov uvedl, že Rusko loni hospodařilo s rozpočtovým deficitem 3,3 bilionu rublů (zhruba bilion korun), což je přibližně 2,3 procenta HDP.
Je to jak ve třicátých letech před druhou světovou válkou, řekl Putin rok před tím, než zaútočil na Ukrajinu. Putin před dvěma lety varoval sám před sebou. Nebrali ho vážně
Leaders
Rusko se po zahájení útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany západních zemí. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý uvedl, že ruský HDP se loni podle předběžných údajů snížil pouze o 2,5 procenta, ačkoliv mnozí ruské ekonomice předpovídali pád o 20 procent.
Předseda Evropské rady Charles Michel se vyslovil pro to, aby Západ poskytl Ukrajině tanky, a pomohl jí tak čelit ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Francie, Německo či USA nedávno oznámily, že Kyjevu dodají svá bojová vozidla pěchoty a průzkumná obrněná vozidla. Tanky Leopard 2 chtějí dodat Polsko či Finsko, potřebují však souhlas Německa, které se zdráhá jej udělit.Spor EU o dodání tanků na Ukrajinu má vlivného zastánce. Pro vývoz je i šéf Evropské rady Michel
Politika
Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům. Ruští oligarchové přepisovali majetky na děti těsně před invazí
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.