Ruský nikl světu chybí. Trh s kovem dnes zkolaboval
Londýnská burza musela zastavit obchodování s niklem, protože jeho cena vzrostla o bezprecedentních 250 procent, uvádí Bloomberg. Tradiční „výrobní“ kov se pomalu mění v „drahý“ kov. Cena niklu, který je zásadní pro výrobu například baterií pro elektrovozy, za uplynulé dny vystoupala z 25 tisíc dolarů na více než 100 tisíc dolarů za tunu.
AKTUALIZACE: Londýnská burza s kovy zastavila obchodování s niklem poté, co jeho cena vyskočila o bezprecedentních 250 procent, uvádí agentura Bloomberg. Podle zdrojů agentury kvůli růstu hrozí bankrot velké spoustě společností včetně velké čínské banky, která proti růstu ceny niklu shortovala. Může jít o ztráty v řádu miliard dolarů.
Tisíce dolarů za dva dny
Ocelářský průmysl bez něj nemůže existovat, ale bez niklu se neobejdou ani výrobci mobilních telefonů či stále populárnějších elektrovozů. Jedním z hlavních exportérů tohoto kovu přitom je Rusko, které nyní kvůli invazi na Ukrajinu a následným sankcím Západu přestává nikl dodávat. Jeho cena tak za poslední dny raketově stoupá.
K cenově dostupným autům na baterie, které vytlačí ze silnic vozy se spalovacími motory, se ve svých snahách zezelenat upíná nejen celá Evropa, ale také řada automobilek. Jejich plány může ale zhatit probíhající válka na Ukrajině. Ta totiž prodražuje vzácné kovy, které jsou důležitou surovinou pro výrobu baterií, píše Reuters.Muskův sen o levnějších vozech Tesla dostává trhliny. Válka na Ukrajině prodražuje výrobu baterií
Money
Londýnská burza kovů (LME) dnes nejméně do konce obchodních hodin obchodování s niklem pozastavila, když se jeho cena během asijského obchodování více než zdvojnásobila.
„Nikl za pár hodin vyskočil o 111 procent na více než 100 tisíc dolarů za tunu. Den předtím přitom cena vystoupala o 70 procent. Za pouhých pár dnů tak kov zdražil o 72 tisíc dolarů za tunu,“ uvedla agentura Bloomberg. Přitom za uplynulých pět let si nikl připsal dohromady pouhých 11 tisíc dolarů, připomíná agentura.
„Trh je úplně absurdní, je zcela mimo fundamenty. Ten obchodní model potřebuje nějakou regulaci, nebo se utrhne celý trh s kovy,“ uvedl Jiang Hang, šéf společnosti Yonggang Resources, která s komoditami obchoduje.
Může Rusko někdo nahradit?
Hangovy predikce však mohou narazit na problém s výrobou niklu, protože nahradit ruské dodávky je pro globální trh takřka nemožné. Globálně se podle oficiálních statistik kanadské vlády (jednoho z největších exportérů niklu na světě) ročně vytěží zhruba 2,5 milionu tun surového niklu.
Největším producentem niklu na světě je přitom Indonésie, následovaná Filipínami a právě Ruskem. To vytěží zhruba 11 procent světové produkce niklu ročně. Právě Indonésie ale značně omezila vývoz tohoto výrobního kovu, Rusko tak patří k zásadním obchodníkům s touto komoditou.
Čína si přijde na své
Navíc Rusko na rozdíl od obchodování se zemním plynem může výpadek odbytu na západě hravě vyřešit dodávkami do Číny. Již v roce 2021 do Číny zamířilo téměř 45 tisíc tun niklu z Ruska, což podle dat čínských celníků představovalo 20,3 procenta veškerého dovozu niklu, pro Rusko to pak představovalo zhruba 18 procent vývozu.
„Pro Čínu se tak otevírá šance za výrazně nižší cenu získat daleko více niklu, který potřebuje pro svůj obří ocelářský průmysl i pro výrobu spotřební elektroniky či elektrovozů,“ domnívá se ve své aktuální predikci trhu s kovy S&P Global.
Na co se nikl využívá
Cena základních pekařských výrobků jako je chleba a rohlíky v Česku kvůli ruské invazi na Ukrajinu, rekordním cenám pšenice na komoditních burzách i několikaměsíčním potížím s cenami energií vzroste. Očekává to jak Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů, tak někteří analytici. Cena potravinářské pšenice na burze v Paříži, která je určující pro ceny pšenice a mouky v Česku, v pondělí stoupla na nový historický rekord, v přepočtu až 11 580 korun za tunu.Chleba a rohlíky zdraží, cena pšenice je na rekordu
Money
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr vyzval distributory a prodejce pohonných hmot, aby přistupovali ke zvyšování cen uvážlivě a nenavyšovali neobjektivně marže. Situaci kolem dodávek ropy a ropných produktů na český trh SSHR monitoruje, v tuto chvíli je situace se zásobováním v normálu, řekl Švagr po jednání Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO).Chovejte se uvážlivěji, nenavyšujte si marže, vyzval prodejce pohonných hmot šéf správy hmotných rezerv
Money
>>>>>> Vše k dění na Ukrajině sledujte zde <<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.