Ruský vývoz ropy v březnu trhnul tříletý rekord. Kvůli sankcím ale příjmy rapidně klesly
Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Celkový objem dodávek ruské ropy se v březnu zvýšil o 0,6 milionu barelů denně na 8,1 milionu barelů denně. Tržby z prodeje ropy se pak meziměsíčně zvýšily zhruba o jednu miliardu na 12,7 miliardy dolarů (267,8 miliardy korun), což je o 43 procent méně než loni v březnu.
Kvůli sankcím a klesající ceně ropy se Rusko rozhodlo od března omezit těžbu ropy o půl milionu barelů denně. Reálné úspory jsou však podle dat, která získala agentura Bloomberg, ještě vyšší. Již v květnu se přitom mají výrazně snížit dodávky ropy ze zemí OPEC, které chtějí denní produkci omezit o 1,6 milionů barelů denně.Rusko šetří ropou. Denně těží o 700 tisíc barelů méně
Trhy
Agentura také uvedla, že do konce roku očekává pokles celosvětových dodávek ropy o 400 tisíc barelů denně. Poukázala přitom na očekávaný nárůst produkce mimo skupinu OPEC+ o jeden milion barelů denně počínaje březnem, zatímco ve skupině OPEC+ produkce klesne o 1,4 milionu barelů denně. OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.
Poptávku potáhne Čína
Světová poptávka po ropě se v letošním roce zvýší asi o dva miliony barelů denně na rekordních 101,9 milionu barelů denně, předpovídá IEA. „Vzhledem k prohlubujícím se rozdílům mezi regiony budou země mimo OECD, podporované oživující se Čínou, tvořit 90 procent růstu,“ uvedla IEA.
Top 5 největších producentů ropy v březnu 2023 (v mil. barelů denně):
1. Saúdská Arábie | 10,43 |
2. Rusko | 8,10 |
3. Irák | 4,35 |
4. Kuvajt | 2,68 |
5. Írán | 2,65 |
zdroj: IEA
Hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, kartel OPEC+ nečekaně sráží svoji těžbu. Oživí tak širší inflační tlaky na Západě. Už nyní kvůli růstu cen ropy citelně zdražuje třeba palmový olej.Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po Velikonocích zdraží. Nad 40 korun za litr ale nepůjdou
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.