Rusové se shánějí po soukromých bunkrech. Ale nemají na ně

V Rusku se po začátku války na Ukrajině několikanásobně zvýšila poptávka po soukromých bunkrech, uvedl ruský server RBK s odvoláním na vyjádření společností, které je nabízejí. Největší nárůst zájmu firmy zaznamenaly poté, co ruský prezident Vladimir Putin 21. září vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci.
„Po 21. září počet poptávek na našem webu vzrostl o 430 procent,” sdělil zakladatel projektu BunkerHouse Nikita Maležik.
Největší zájem o soukromé kryty je v oblastech na jihu Ruska - poblíž hranic s Ukrajinou. Na realizaci bunkru ale dojde kvůli omezeným finančním možnostem potenciálních klientů málokdy.
„Uskuteční se jednotky (projektů). Lidé obvykle chtějí levnější varianty, jenže my působíme ve vyšším cenovém segmentu,” sdělil generální ředitel firmy Specgeoprojekt Danila Andrejev. Potenciální klienti se na jeho firmu typicky obracejí například se žádostí o předělání sklepa. Jenomže pro společnost se sídlem v Moskvě není praktické přijímat zakázky ve vzdálenějších regionech. Většinou tak realizuje zakázky v Moskvě a okolí nebo v blízkosti Petrohradu.
Američané se kvůli pandemii „stěhují” pod zem. Poptávka po bunkrech tam několikanásobně vzrostla. Lidé navíc kupují i mnohem dražší objekty.
Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů
Enjoy
Nabízených typů bunkrů je velké množství. Může jít zjednodušeně řečeno o kovový sud, který má uvnitř veškeré potřebné zařízení a který lze zapustit na pozemku klienta pod zem. Může jít o přestavěný sklep nebo i o plnohodnotný podzemní dům.
„Objekty civilní obrany musejí podle norem zajistit podmínky pro přežití lidí na 48 hodin. My stavíme bunkry, v nichž lze strávit několik týdnů, a dokonce měsíců. U takových je ale nutné vzít v potaz zásoby potravin, znečištění okolního prostředí i psychický stav lidí, kteří budou trávit dlouhou dobu v ohraničeném prostoru. Takže řeč jde většinou o dnech,” sdělil šéf Specgeoprojektu.
Úroky hypoték v říjnu pokračovaly v mírném růstu na nejvyšší úroveň za 20 let. Objemu poskytnutých úvěrů na bydlení se meziročně propadl o 82 procent.
Hypotéky jsou nejdražší za 20 let. Lidé na ně už nemají
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.