Rusové se shánějí po soukromých bunkrech. Ale nemají na ně
V Rusku se po začátku války na Ukrajině několikanásobně zvýšila poptávka po soukromých bunkrech, uvedl ruský server RBK s odvoláním na vyjádření společností, které je nabízejí. Největší nárůst zájmu firmy zaznamenaly poté, co ruský prezident Vladimir Putin 21. září vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci.
„Po 21. září počet poptávek na našem webu vzrostl o 430 procent,” sdělil zakladatel projektu BunkerHouse Nikita Maležik.
Největší zájem o soukromé kryty je v oblastech na jihu Ruska - poblíž hranic s Ukrajinou. Na realizaci bunkru ale dojde kvůli omezeným finančním možnostem potenciálních klientů málokdy.
„Uskuteční se jednotky (projektů). Lidé obvykle chtějí levnější varianty, jenže my působíme ve vyšším cenovém segmentu,” sdělil generální ředitel firmy Specgeoprojekt Danila Andrejev. Potenciální klienti se na jeho firmu typicky obracejí například se žádostí o předělání sklepa. Jenomže pro společnost se sídlem v Moskvě není praktické přijímat zakázky ve vzdálenějších regionech. Většinou tak realizuje zakázky v Moskvě a okolí nebo v blízkosti Petrohradu.
Američané se kvůli pandemii „stěhují” pod zem. Poptávka po bunkrech tam několikanásobně vzrostla. Lidé navíc kupují i mnohem dražší objekty.Američané kvůli pandemii skupují bunkry. Klidně i za miliony dolarů
Enjoy
Nabízených typů bunkrů je velké množství. Může jít zjednodušeně řečeno o kovový sud, který má uvnitř veškeré potřebné zařízení a který lze zapustit na pozemku klienta pod zem. Může jít o přestavěný sklep nebo i o plnohodnotný podzemní dům.
„Objekty civilní obrany musejí podle norem zajistit podmínky pro přežití lidí na 48 hodin. My stavíme bunkry, v nichž lze strávit několik týdnů, a dokonce měsíců. U takových je ale nutné vzít v potaz zásoby potravin, znečištění okolního prostředí i psychický stav lidí, kteří budou trávit dlouhou dobu v ohraničeném prostoru. Takže řeč jde většinou o dnech,” sdělil šéf Specgeoprojektu.
Úroky hypoték v říjnu pokračovaly v mírném růstu na nejvyšší úroveň za 20 let. Objemu poskytnutých úvěrů na bydlení se meziročně propadl o 82 procent.Hypotéky jsou nejdražší za 20 let. Lidé na ně už nemají
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.