Růst cen bytů nabírá na síle. Nejlevněji je na severu
Byty jen za první letošní kvartál zdražily o další pětinu. V průměru se platí skoro 78 tisíc korun za metr čtvereční.
Ceny bytů v Praze a krajských městech v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 19 procent na 77 800 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší za posledních pět let. V prvním čtvrtletí byla nejdražší Praha, kde se jako v jediném městě u nás prodávají byty za více než 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Nejlevněji je naopak v Ústí nad Labem, kde jako v jediném krajském městě u nás stojí metr čtvereční pod 30 tisíc korun (konkrétně 26 700 korun). Tam jdou ale ceny prudce vzhůru, stejně tak v Ostravě či Hradci Králové (ve všech městech meziročně ceny poskočily o 25 procent a více). Od konce roku 2015 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 86 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.
Hypotéky během pandemie narazily na své dno, nájmy zlevnily, naproti tomu ceny rekreačních nemovitostí se urvaly. A hotely? Ty předělávají své pokoje zpět na byty. Současné trendy českého nemovitostního shrnuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi
Money
„V prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových a panelových domech prodalo 7164 bytů za 34,3 miliardy korun,” uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána. Růstům cen odpovídá i to, že zatímco počet prodaných bytů se meziročně zvýšil o čtvrtinu, jejich hodnota vzrostla téměř o polovinu. Na developerské projekty připadalo 45 procent prodaných bytů, bytům v panelových domech patřilo 30 procent, na cihlové domy připadala necelá čtvrtina.
Nejdražší byty vůbec jsou stále na Praze 1, kde se v průměru platí více než 151 tisíc korun za metr čtvereční, ale centrum metropole již stíhá Praha 2 s cenou téměř 140 tisíc korun za metr.
Foto: ČTK
Obsazenost pražských hotelů na léto je stále slabá. Lidé pobyty rezervují většinou na poslední chvíli, někdy dokonce až v den příjezdu. Hoteliéři tak očekávají zhruba stejný počet hostů jako loni.Prázdné hotely děsí příští mutace viru. Další ztracenou sezónu nemusí přežít
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.