Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Růst cen bytů nabírá na síle. Nejlevněji je na severu

Ceny bytů letí vzhůru, ilustrační foto.
ČTK
 ČTK

Byty jen za první letošní kvartál zdražily o další pětinu. V průměru se platí skoro 78 tisíc korun za metr čtvereční.

Ceny bytů v Praze a krajských městech v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 19 procent na 77 800 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší za posledních pět let. V prvním čtvrtletí byla nejdražší Praha, kde se jako v jediném městě u nás prodávají byty za více než 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejlevněji je naopak v Ústí nad Labem, kde jako v jediném krajském městě u nás stojí metr čtvereční pod 30 tisíc korun (konkrétně 26 700 korun). Tam jdou ale ceny prudce vzhůru, stejně tak v Ostravě či Hradci Králové (ve všech městech meziročně ceny poskočily o 25 procent a více). Od konce roku 2015 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 86 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Výstavba bytů, ilustrační foto

Dvanáct pandemických trendů českého trhu s nemovitostmi

Hypotéky během pandemie narazily na své dno, nájmy zlevnily, naproti tomu ceny rekreačních nemovitostí se urvaly. A hotely? Ty předělávají své pokoje zpět na byty. Současné trendy českého nemovitostního shrnuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Přečíst článek

„V prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových a panelových domech prodalo 7164 bytů za 34,3 miliardy korun,” uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána. Růstům cen odpovídá i to, že zatímco počet prodaných bytů se meziročně zvýšil o čtvrtinu, jejich hodnota vzrostla téměř o polovinu. Na developerské projekty připadalo 45 procent prodaných bytů, bytům v panelových domech patřilo 30 procent, na cihlové domy připadala necelá čtvrtina.

Nejdražší byty vůbec jsou stále na Praze 1, kde se v průměru platí více než 151 tisíc korun za metr čtvereční, ale centrum metropole již stíhá Praha 2 s cenou téměř 140 tisíc korun za metr.

Foto: ČTK

Hotely i v tomto roce čeká velmi nejistá sezóna.

Prázdné hotely děsí příští mutace viru. Další ztracenou sezónu nemusí přežít

Obsazenost pražských hotelů na léto je stále slabá. Lidé pobyty rezervují většinou na poslední chvíli, někdy dokonce až v den příjezdu. Hoteliéři tak očekávají zhruba stejný počet hostů jako loni.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Proč letošek ještě nebude vhodný časem k nákupu investiční nemovitosti

Lukáš Kovanda: Proč letošek ještě nebude vhodným časem k nákupu investiční nemovitosti

Přečíst článek
Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu

Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu

Přečíst článek
Doporučujeme