Růst maloobchodních tržeb v Česku nezastavuje

Maloobchodní tržby v Česku bez prodejů a oprav motorových vozidel v září čtvrtý měsíc po sobě zrychlily růst. Meziročně stouply o 5,6 procenta po revidovaném srpnovém růstu o pět procent. Nejvýrazněji se zvýšily v e-shopech, zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně tržby vzrostly o 0,2 procenta.
„Tržby se zvýšily za prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot i potravin. K růstu maloobchodních tržeb nejvíce přispěl prodej prostřednictvím internetu, kde tržby rostly dvouciferným tempem již od počátku roku,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za nepotravinářské zboží v září meziročně vzrostly o 8,2 procenta, za pohonné hmoty o 5,3 procenta a za potraviny o dvě procenta.
Internetové a zásilkové obchody v září utržily o 22,6 procenta víc než před rokem. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby meziročně zvýšily o 2,5 procenta a v nespecializovaných obchodech s převahou nepotravinářského zboží o 14,3 procenta. Klesly obchodům s potravinami o 2,5 procenta.
Prodejnám s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a stejně i s kosmetickými a toaletními výrobky tržby meziročně stouply téměř o desetinu. Obchody s oděvy a obuví utržily v září proti loňsku o 6,7 procenta víc. Za kulturu, sport a rekreaci tržby prodejcům vzrostly o 3,7 procenta a v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením se zvýšily o 0,2 procenta. „Naopak tržby klesly v prodejnách s výrobky pro domácnost o dvě procenta,“ uvedl ČSÚ.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel v září meziročně stouply o 0,9 procenta, v tom za opravy vzrostly o 1,6 procenta a za prodej včetně náhradních dílů o 0,7 procenta. Ve srovnání se srpnem se tržby za prodej a opravy motorových vozidel zvýšily o 0,6 procenta. Tržby za pohonné hmoty meziměsíčně stouply o 0,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,4 procenta. Za potraviny obchody proti srpnu utržily o desetinu procenta méně.

PŘEHLEDNĚ: Kolik peněz si živnostníci připlatí na daních
MoneyOSVČ v příštím roce zaplatí více na zálohách na pojistné, zvýší se také paušální daň. Zálohy je nutné upravit už v lednu, varuje daňový poradce.

Vzduch za 250 korun. Italové nabízí netradiční suvenýr, nejsou ale první
EnjoyItalský marketingový guru přišel s neotřelým, ne ale výjimečným, nápadem na suvenýry. Místo plakátu nebo magnetky chce turistům mířícím k jezeru Como prodávat plechovku s tamním vzduchem.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.