Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Růžička: ECB věří, že inflace je jen dočasná

Karel Růžička, ředitel Treasury v Trinity Bank
Trinity Bank
Stanislav Šulc

Evropská centrální banka se rozhodla podporovat ekonomiku eurózony déle, než plánovala. „Bankéři se bojí více dopadů toho, kdy by od rozvolněné měnové politiky ustoupili příliš brzy,” říká šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.

Přineslo oznámení Evropské centrální banky o dalším směřování nějaká překvapení?

Na základě prohlášení prezidentky ECB Christine Lagardeové z minulého týdne byla očekávání trhů přeci jen o něco větší, než co banka nakonec oznámila. Ale jinak hlavní zprávou pro mě je to, že ECB chce pokračovat déle, než původně plánovala, s takzvanou dovish politikou, tedy rozvolněnou měnovou politikou nízkých sazeb a odkupů dluhopisů. I během následné tiskové konference zaznívaly hlavní obavy právě z toho, že by se od této politiky ustoupilo příliš brzy.

Inflační cíl byl pevně stanoven na dvě procenta, nicméně v příštím roce ECB odhaduje, že bude inflace nižší, zároveň jí nebude vadit, když bude inflace i nad dvěma procenty.

Jejich cílované období je do konce roku 2023. Do té doby tedy budou pravděpodobně držet nízké sazby. Pro ECB je důležité, aby se na dvouprocentním cíli inflace držela dlouhodobě. Velkou váhu bankéři nepřikládají ani aktuálnímu růstu inflace nebo indexu cen průmyslových výrobců (PPI), který je v eurozóně téměř na deseti procentech. Očekávají, že jde o dočasný vliv. A i další oznámení naznačují, že i kdyby inflace byla nad dvěma procenty, od uvolněné měnové politiky by ECB nejspíš hned tak neustoupila. Banka zároveň potvrdila, že program nákupů aktiv, tedy takzvaný PEPP, potrvá do konce března 2022 a Christine Lagardeová nechtěla vůbec diskutovat o tom, co nastane potom.

Christine Lagardeová, šéfka ECB

ECB slíbila trvalejší podporu ekonomiky. Sazby zůstanou na minimu déle

Evropská centrální banka (ECB) nezvýší úroky dříve, dokud neuvidí, že inflace dlouhodobě setrvává na dvouprocentním inflačním cíli.

Přečíst článek

V USA ale již inflace vystřelila. Čím to je, že v eurozóně vítězí ty protiinflační tlaky?

Eurozóna je v jiné situaci než zmíněné Spojené státy, kde je odlišný vývoj například i na pracovním trhu. V Evropě je inflace pravděpodobně hnaná nabídkovými šoky způsobenými postpandemickým vývojem a je možné, že to bude dočasné a inflace se nad dvě procenta nedostane. Právě to se nyní ECB snaží prezentovat jako skutečnost. Věří, že se ta dočasnost začne ukazovat i na indexu výrobních cen, který je momentálně nejvýš od roku 2008.

Bude mít toto nové směřování ECB zásadnější vliv na euro?

Mohlo by to vést k posilování dolaru a oslabování eura, ale vlivů bude mít daleko víc. Bude záležet na vývoji v USA a v Evropě a na tom, jak rychle dojde ze strany ECB a Fedu k růstu sazeb. Na dolaru i na výnosech amerických dluhopisů vidíme velké výkyvy, což odráží nejistotu trhů.

Pozn. red. Spolumajitel Trinity Bank Radomír Lapčík je zároveň investorem portálu newstream.cz

Evropská centrální banka, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: ECB se změní. Zaměří se na klimatickou změnu

Evropská centrální banka (ECB) se změní, bude tolerantnější k inflaci, za což jí tleskají země jako Řecko či Itálie. Více si posvítí na klimatické změny a do inflace ve větší míře zahrne ceny realit, resp. vlastnického bydlení.

Přečíst článek

Marek Mora, viceguvernér ČNB

My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora

České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme