Byt v Albánii bude dostupnější. Lze ho koupit i s českou hypotékou

Koupit byt nebo dům v zahraničí je možné i s českou hypotékou. Má to ale háček, ručí se nemovitostí v Česku.
Česká hypotéka na nemovitost v zahraničí už není nemožná. Na rostoucí zájem Čechů pořídit si dům nebo byt za hranicemi po Raiffeisenbank přichází s touto možností i Air Bank. Podmínkou pro sjednání hypotéky na koupi nemovitosti v zahraničí je vlastnictví domu nebo bytu v Česku, kterým klient ručí. A zatímco Air Bank poskytne úvěr do výše 80 procent hodnoty nemovitosti, konkurenční Raiffeisenbank půjčí svém klientovi celou částku.
Ceny nemovitostí v Česku sice mírně klesají, ale byt o velikosti 60 metrů čtverečních za dva miliony lze v tuzemsku pořídit spíš jen v okrajových lokalitách. V Albánii za tuto cenu koupíte apartmán s výhledem na moře. Investičně atraktivní mohou být i albánské hory. „Na hranicích s Černou Horou či Severní Makedonií jsou již teď lyžařská střediska, která byste nerozeznali od těch v Itálii. Podstatný rozdíl je v ceně pobytu. Za celou rodinu tady utratíte to, co v Itálii za jednu osobu,“ říká v rozhovoru pro Newstream Daniel Mikulka ze společnosti Myalbania.cz.
Levná Albánie láká na byty u moře za dva miliony. Ještě atraktivnější ale budou tamní Alpy
Reality
Za stejný úrok jako v Česku
„Mezi našimi klienty vnímáme zájem o pořízení nemovitosti v jiné zemi, a to obvykle v přímořských nebo horských lokalitách. Napomohlo tomu i oživení tohoto trhu po odeznění koronavirové pandemie. Kombinace atraktivní lokality a cenové hladiny srovnatelné s tuzemskými nemovitostmi je pro ně totiž často zajímavější než vlastnictví investičního bytu v Česku,“ vysvětluje Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb Air Bank.
Jak to funguje? Kupní smlouvu klient může doložit doložit v češtině, slovenštině, angličtině a němčině, v jiném jazyce pak s úředním překladem.
Pro takovou hypotéku platí stejné úrokové sazby jako v případě nákupu nemovitosti v Česku. Nejnižší úrokovou sazbu 5,49 procenta aktuálně banka poskytuje na pět milionů korun s fixací na pět a více let. Úrok u Raiffeisenbank s fixací na pět let začíná na 5,99 procenta.
Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě
Money
Češi nejčastěji kupují za hranicemi nemovitosti v Chorvatsku. V poslední době se ale do jejich hledáčku dostali i nemomovisti v Albánii.
Nemovitosti v Česku rostly v posledních deseti letech skoro nejrychleji v rámci Evropy, téměř se zdvojnásobily. Existují ale země, kde tomu bylo naopak. Nejzajímavějším příkladem je Itálie, kde jsou aktuální ceny bytů nižší než v roce 2008.
Ceny nemovitostí v Itálii nebo Španělsku poslední dekádu klesaly, říká analytik v podcastu
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.