Globální zadlužení vzroste. V roce 2030 může představovat až 391 procent HDP

Zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami může v příštích letech způsobit, že globální dlužníci budou mít dodatečné náklady na obsluhu dluhu až 8,6 bilionu dolarů (190,3 bilionu korun). Vyplývá to z odhadu agentury S&P Global. Agentura dodala, že svět je ohrožen krizí, protože vlády, domácnosti a finanční instituce se zadlužují, což by mohlo do roku 2030 zvýšit celkovou zadluženost na 366 procent hrubého domácího produktu.
Až 391 procent HDP
Zadlužení roste mnohem rychleji ve vyspělých zemích než v rozvíjejících se ekonomikách, uvedli ekonomové S&P Terry Chan a Alexandra Dimitrijevicová. V případě nejhoršího scénáře by zadlužení v roce 2030 mohlo činit až 391 procent HDP. Podle údajů z loňského června globální dluh činil 300 bilionů dolarů, tedy 349 procent HDP.
„Poptávka po dluhu, například na pomoc spotřebitelům s inflací, zmírnění změn klimatu a obnovu infrastruktury, bude pokračovat,“ uvádí se ve zprávě S&P Global. „Ke zmírnění rizika finanční krize může být zapotřebí kompromisů mezi výdaji a úsporami.“
Hlavní centrální banky, v čele s centrální bankou USA (Fed) a Evropskou centrální bankou (ECB), loni výrazně zvyšovaly úrokové sazby, aby utlumily inflaci. Růst výpůjčních nákladů ale také přináší obavy, že způsobí globální recesi, a zvyšuje dluhovou zátěž. Za předpokladu, že přibližně 35 procent světového dluhu má pohyblivou úrokovou sazbu citlivou na měnovou politiku, zvýšil loňský cyklus zvyšování úrokových sazeb podle S&P náklady na obsluhu dluhu o další tři biliony dolarů.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
S&P Global poskytuje ratingy dluhu. Svým varováním se přidává k řadě varování předních bankéřů a nadnárodních institucí před dopady vyšších nákladů na obsluhu dluhu na ekonomiky, podniky a domácnosti, uvedla agentura Bloomberg.
Míra inflace v Argentině v prosinci činila 94,8 procenta, a zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Informoval místní statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě, prosincové tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 1991.
Čechy trápí inflace. Ovšem v Argentině je téměř sto procent
Money
Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.
Fotbal přihrál britské ekonomice. Díky mistrovství překvapivě vzrostla
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.