Výrobci čipů chystají další zdražování. Odrazí se to na ceně mobilů či aut
Samsung Electronics chystá zdražení svých čipů do mobilních zařízení zhruba o pětinu a jedná o tom se svými klienty. Jeden ze dvou největších producentů čipů na světě tak činí, přestože za první čtvrtletí ohlásil zvýšení provozního zisku o 50 procent na 14,1 bilionu wonů (259 miliard korun), nejvíce za první kvartál za poslední čtyři roky. Podobné kroky chystají i další výrobci čipů, což znamená, že vyšší náklady do svých výrobků přenesou i výrobci mobilů, tabletů či automobilů, uvedla agentura Bloomberg.
Jeden ze dvou největších světových producentů čipů do mobilních zařízení Samsung Electronics jedná s klienty o zvýšení svých odbytových cen až o 20 procent kvůli prodražující se výrobě polovodičů. Firma se tak připojuje k celoodvětvovému tlaku na zvýšení cen, aby pokryly rostoucí náklady na materiál a logistiku, uvedl Bloomberg.
Velké americké a další nadnárodní firmy v čele s Applem, Starbucks či Estee Lauder oznámily, že musí revidovat své výhledy na ekonomické výsledky pro letošní rok, protože po dvouletých peripetiích s proticovidovými opatřeními, aktuální rekordní inflací nejen v USA a dopady ruské invaze na Ukrajinu jsou další ranou pro jejich byznys čínské lockdowny, napsal server CNBC.Inflace, covid, válka na Ukrajině a teď čínské lockdowny. Co je moc, to je moc, žehrají Apple či Starbucks
Zprávy z firem
Ceny čipů na základě nové smlouvy pravděpodobně vzrostou o 15 až 20 procent v závislosti na úrovni sofistikovanosti čipu, uvedla agentura s odkazem na své důvěryhodné zdroje. Čipy vyrobené na starších zařízeních by podle nich čelily většímu nárůstu cen. Nové ceny budou platit od druhé poloviny letošního roku, uvedl Bloomberg.
Rozhodnutí Samsungu je posunem od jeho relativně stabilní cenové politiky v loňském roce, kdy obecně průmysl spěchal se zvyšováním cen v důsledku globálního nedostatku čipů. Společnost však čelí mnoha makrorizikům, jako je válka na Ukrajině, covidové lockdowny v Číně, rostoucí úrokové sazby a inflace. To je velký zásah do podnikatelských plánů, které se obvykle připravují několik let předem. Mluvčí Samsungu odmítl informace o zdražení komentovat.
Přední světové automobilky v loňském roce prudce zvýšily své zisky, a to navzdory negativním dopadům nedostatku čipů a dalších součástek na jejich výrobní aktivity. Souhrnný provozní zisk 16 největších světových automobilových koncernů zvýšil o 168 procent na 134 miliard eur (zhruba 3,3 bilionu korun).Navzdory čipové krizi si loni automobilky sáhly na rekordní zisky. Vyplatilo se jim zaměřit na luxusní auta a nezlevňovat
Money
Tento krok se promítá do dalšího tlaku na výrobce chytrých telefonů, automobilů a herních konzolí, aby zvýšili konečné prodejní ceny pro spotřebitele. Samsung a Taiwan Semiconductor Manufacturing přitom představují více než dvě třetiny globální kapacity pro výrobu čipů. Náklady na ni nyní rostou v průměru o 20 až 30 procent na všech frontách – od chemikálií, plynu a destiček až po zařízení a stavební materiály.
Další výrobci čipů včetně TSMC a United Microelectronics rovněž varují klienty, že plánují zvýšit ceny, i když před několika měsíci tak již jednou učinili. Společnost TSMC sdělila klientům, že plánuje od roku 2023 zvýšit ceny o přibližně pět až osm procent poté, co již loni zvedla ceny o pětinu. UMC také plánuje další kolo, tentokrát čtyřprocentího zvýšení cen, ve druhém čtvrtletí. ASML Holding – klíčový dodavatel společností Samsung a TSMC – také minulý měsíc varoval před rostoucím tlakem na mzdové náklady, materiál a dopravu.
Americký Intel postaví továrnu na mikročipy v německém Magdeburgu. Do závodu investuje 17 miliard eur (více než 422 miliard korun), uvedla firma.Intel postaví v Magdeburgu továrnu na čipy za 17 miliard eur
Zprávy z firem
Nedostatek nutí výrobce upřednostňovat schopnost získat a zajistit čipy, které potřebují, před cenami. Výrobci polovodičů se snaží zlepšit ziskovost, částečně přesunem větší váhy na špičkové čipy, řekl analytik Bloomberg Intelligence Masahiro Wakasugi. „Pro Samsung je to nevyhnutelný krok,“ míní. „Někteří zákazníci mohou akceptovat vyšší ceny, pokud mohou získat čipy dříve než ostatní,“ řekl.
Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, ale ve výrobě čipů na zakázku dohání TSMC. Poptávka spotřebitelů po počítačích a chytrých telefonech klesá, ale technologické společnosti během reportů výsledků v poslední době uvedly, že očekávají silnou poptávku po nových serverech s větší kapacitou a vyžadujících více čipů, a to v souvislosti s budováním 5G sítí ve světě.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.