Saúdové krvácejí. Z investice do Credit Suisse odepíšou miliardu dolarů

Saúdská národní banka, největší akcionář Credit Suisse, utrpěla značné ztráty. Pád Credit Suisse stál banku se sídlem v Rijádu miliardu dolarů, tedy 22,3 miliardy korun.
Saudská národní banka – největší akcionář Credit Suisse – v pondělí potvrdila, že přišla zhruba o 80 procent ze své investice, píše CNBC.
Investoři se bojí, že poslední velkou švýcarskou banku UBS stáhnou ke dnu problémy nuceně a nouzově převzaté Credit Suisse. Akcie UBS dnes padají až o 14 procent. To je nejvíce od světové finanční krize roku 2009.
Lukáš Kovanda: Potopí obří problémy Credit Suisse i jejího zachránce? Akcie UBS prudce padají
Názory
Saúdové drží v Credit Suisse podíl 9,9 procenta. V listopadu loňského roku investovali 1,4 miliardy švýcarských franků (asi 33 miliard korun) do švýcarské banky. Akcii nakupovali za 3,82 švýcarského franku, ale podle podmínek záchranné dohody jim UBS, která převzala Credit Suisse za téměř 73 miliard korun, vyplatí 0,76 švýcarského franku za akcii.
Víkendová zpráva, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech, trh nijak neuklidnila. Akcie evropských bank na začátku pondělního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.
Převzetí Credit Suisse klid do trhu nevneslo. Akcie evropských bank dál krvácejí
Trhy
Výrazná ztráta přichází ve chvíli, když se regulátoři snaží podpořit globální bankovní systém. Boj o záchranu následuje po několika bouřlivých týdnech, kdy došlo ke zhroucení amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank a rovněž došlo k velkému poklesu cen akcií v celém bankovním sektoru na mezinárodní úrovni.
Akcie UBS, největší švýcarské banky, dopoledne klesly až o 14 procent, zatímco evropský bankovní sektor byl asi o čtyři procenta nižší. Credit Suisse klesla o neuvěřitelných 62 procent.
Vše o dění kolem pádu Credit Suisse čtěte zde:
Nicméně bankovní regulátoři Evropské unie se víkendovou dohodu o převzetí Credit Suisse snaží interpretovat jako posílení důvery. „Vítáme komplexní soubor opatření, který v neděli přijaly švýcarské orgány s cílem zajistit finanční stabilitu,” píše se ve společném prohlášení bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB), Jednotného výboru pro řešení krizí (SEB) a Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA).
Po víkendu, který překreslil bankovní mapu Švýcarska a potažmo Evropy i části světa, začíná zase pracovní týden. A ještě předtím, než se otevřou trhy, přišel zaměstnancům Credit Suisse email s překvapivým sdělením. Dosluhující vedení banky láká zaměstnance, ať přijdou do zaměstnání, že se nic neděje. A dokonce prý ani nepřijdou o slibované bonusy, píše agentura Bloomberg.
Credit Suisse láká zaměstnance zpět do práce. Bonusy vám zůstanou, slibují šéfové
Zprávy z firem
Credit Suisse, která vznikla v roce 1856, doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti a také na skandály ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z tohoto týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.