Konec ropného patu. Arabské země se dohodly na nových limitech těžby

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) se dohodly na kompromisu ve sporu o výši těžby ropy. SAE tak budou moci těžit více. Ceny ropy reagují poklesem.
Neshody mezi Saúdskou Arábií a SAE, které na počátku měsíce přinutily skupinu OPEC+ zrušit rozhovory o zvýšení těžby, jsou minulostí. Země dosáhly kompromisu v dohodě o těžbě ropy. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje ze skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem.
Centrem sporu byl základní údaj těžby, ze kterého se vychází při rozhodování o snížení nebo zvýšení těžby u jednotlivých členských zemí. Čím je toto číslo vyšší, tím více ropy smí země těžit. SAE chtěly, abych jejich základní údaj byl revidován vzhůru ještě před plánovaným prodloužením současné dohody o těžbě, protože chtějí těžit více, než kolik jim umožňují současné kvóty.
Tento základní údaj pro SAE byl stanoven podle údajů z října 2018, kdy těžily přibližně 3,2 milionu barelů denně. Podle kompromisní dohody se má základní údaj v dubnu 2022, kdy by měla vypršet platnost současné dohody OPEC+, zvýšit na 3,65 milionu barelů denně.
Diplomatický střet mezi Rijádem a Abú Zabí nabírá na síle, neshody mezi ropnými princi nechávají trhy v nejistotě. Už v minulém týdnu přitom jednání zástupců OPEC+ ve Vídni o navýšení těžebních limitů skončila nezdarem, na dnešní rozhovory pro jistotu vůbec nedošlo. Termín dalších jednání zatím není určený.
Ropní vládci se rozhádali. Cena ropy letí vzhůru, v létě může stát barel i 90 dolarů
Money
Oživení těžby
OPEC+ se loni po kolapsu poptávky způsobeném pandemií dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Od té doby však postupně těžbu zvyšuje, a to díky oživení globální ekonomiky a také proto, že cena suroviny se již zotavila. V současnosti dohodnuté snížení činí 5,8 milionu barelů denně.
Zdroje Reuters na počátku měsíce uvedly, že skupina se předběžně dohodla na pozvolném zvyšování produkce o 400 tisíc barelů ropy denně každý měsíc od srpna do prosince a souhlasí s prodloužení platnosti dohody až do konce roku 2022. SAE však plán zablokovaly.
Někteří analytici se obávali, že krach rozhovorů by mohl způsobit, že producenti od dohody ustoupí a budou čerpat podle libosti. To by v dlouhodobějším horizontu znamenalo výrazně vyšší příliv ropy na trh.
Volkswagen dohnala v Nizozemsku aféra dieselgate. Musí odškodnit majitele vozů s instalovaným podvodným softwarem. Rozhodnutí vydal tamní okresní soud.
Nizozemská dohra dieselgate. Volkswagen musí poškozené odškodnit
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.