Saúdská Arábie změnila postoj. Do roku 2060 chce být uhlíkově neutrální

Saúdská Arábie otočila. Při zahájení sobotní klimatické konference v Rijádu se zavázala do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality. Dosud investice do fosilních paliv vytrvale kritizovala a rovněž obviňovala ekologické aktivisty z prudkého nárůstu cen energií.
Nový cíl země představila na prvním národním „fóru o zelené iniciativě“. „Saúdskoarabské království usiluje o dosažení nulových čistých emisí do roku 2060 na základě svého programu cirkulární ekonomiky v souladu s plánem rozvoje království,“ uvedl korunní princ Mohammed bin Salmán.
Mimo jiné oznámil, že jeho země chce každoročně snižovat uhlíkové emise o 278 milionů tun, což je více než dvojnásobek dosavadního cíle. Zároveň ale řekl, že Saúdská Arábie si hodlá udržovat „vůdčí roli při posilování bezpečnosti a stability globálních trhů s ropou“.

Ropa je nejdražší za osm let. A bude hůř
MoneyCeny ropy pokračují v růstu. Severomořská ropa Brent dnes poprvé za tři roky překonala 85 dolarů za barel. A bude hůř. Drahá ropa se odráží i na ceně paliv u českých čerpacích stanic. Benzin může v zimě atakovat hranici 40 korun za litr.
Těžba ropy je páteří saúdské ekonomiky
Rozhodnutí přišlo ještě zahájením klimatické konference v Glasgow, která je naplánována na začátek listopadu, píše server agentury Bloomberg.
Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy, jejíž export společně s produkcí plynu tvoří páteř místní ekonomiky. I když bude království usilovat o snižování vlastních uhlíkových emisí, bude nadále „agresivně pumpovat“ fosilní paliva do Asie a dalších regionů, podotýká AP.
„Jsem k tomuto prohlášení velmi skeptický. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a k tomu, že se chce stát bezemisní ekonomikou, jsem hodě skeptický,“ uvedl Ben Cahill, analytik z Centra pro strategická a mezinárodní studia newyorské univerzity.

Miláček šéfkuchařů. Víme, jak chutná nejlepší pepř na světě
EnjoyRaději menší množství, ale ve špičkové kvalitě. Tenhle gastronomický trend je jednoznačný. A týká se většiny surovin, ty základní nevyjímaje. Třeba pepř.
Saúdská Arábie je desátým největším producentem CO2 na světě a k tomu, aby svému závazku dostála, bude muset podle Cahilla zvrátit trend posledních dvou dekád, během nichž produkce razantně stoupala. Dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 se před měsícem zavázaly i Spojené arabské emiráty a o týden později se na jejich stranu přidalo i Rusko.
Oznámení bude mít podle odbornice na Blízký východ Karen Youngové i pozitivní dopad na diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Rijádem, k jejich ochlazení došlo v roce 2018 po vraždě novináře Jamala Khashoggiho saúdskými agenty.
„Tento závazek rovněž fakticky upevňuje pozici Saúdské Arábie mezi zeměmi G20, které aktivně tuto agendu aktivně prosazují. A můžeme ho vnímat i jako smířlivé gesto vůči Bidenově administrativě,“ dodala Youngová. Saúdští vyjednávači tak rovněž získávají určitou výhodu pro vyjednávaní na klimatických fórech, kde se stále mohou snažit zmírňovat požadavky ostatních zemí o snižovaní investic do ropy a zemního plynu.

Vespod beton, nahoře dřevo. Vila v Novém Jičíně je moderní verzí antické stavby
EnjoyPro kolemjdoucí vypadá vila v Novém Jičíně jako nedobytná pevnost bez zahrady. Ve skutečnosti to tak ale není, jejím jádrem je zelené atrium, které je přístupné ze všech přiléhajících místností.

Lukáš Kovanda: Růst cen pohonných hmot se jen tak nezastaví
NázoryPohonné hmoty v Česku dál výrazně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila 35 korun za litr. Skokově stoupá i cena nafty. Za týden vzrostla o více než korunu na 33,56 koruny za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS.
Více k danému tématu se dočtete zde.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.