Saúdská Arábie změnila postoj. Do roku 2060 chce být uhlíkově neutrální
Saúdská Arábie otočila. Při zahájení sobotní klimatické konference v Rijádu se zavázala do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality. Dosud investice do fosilních paliv vytrvale kritizovala a rovněž obviňovala ekologické aktivisty z prudkého nárůstu cen energií.
Nový cíl země představila na prvním národním „fóru o zelené iniciativě“. „Saúdskoarabské království usiluje o dosažení nulových čistých emisí do roku 2060 na základě svého programu cirkulární ekonomiky v souladu s plánem rozvoje království,“ uvedl korunní princ Mohammed bin Salmán.
Mimo jiné oznámil, že jeho země chce každoročně snižovat uhlíkové emise o 278 milionů tun, což je více než dvojnásobek dosavadního cíle. Zároveň ale řekl, že Saúdská Arábie si hodlá udržovat „vůdčí roli při posilování bezpečnosti a stability globálních trhů s ropou“.
Ceny ropy pokračují v růstu. Severomořská ropa Brent dnes poprvé za tři roky překonala 85 dolarů za barel. A bude hůř. Drahá ropa se odráží i na ceně paliv u českých čerpacích stanic. Benzin může v zimě atakovat hranici 40 korun za litr. Ropa je nejdražší za osm let. A bude hůř
Money
Těžba ropy je páteří saúdské ekonomiky
Rozhodnutí přišlo ještě zahájením klimatické konference v Glasgow, která je naplánována na začátek listopadu, píše server agentury Bloomberg.
Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy, jejíž export společně s produkcí plynu tvoří páteř místní ekonomiky. I když bude království usilovat o snižování vlastních uhlíkových emisí, bude nadále „agresivně pumpovat“ fosilní paliva do Asie a dalších regionů, podotýká AP.
„Jsem k tomuto prohlášení velmi skeptický. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a k tomu, že se chce stát bezemisní ekonomikou, jsem hodě skeptický,“ uvedl Ben Cahill, analytik z Centra pro strategická a mezinárodní studia newyorské univerzity.
Raději menší množství, ale ve špičkové kvalitě. Tenhle gastronomický trend je jednoznačný. A týká se většiny surovin, ty základní nevyjímaje. Třeba pepř. Miláček šéfkuchařů. Víme, jak chutná nejlepší pepř na světě
Enjoy
Saúdská Arábie je desátým největším producentem CO2 na světě a k tomu, aby svému závazku dostála, bude muset podle Cahilla zvrátit trend posledních dvou dekád, během nichž produkce razantně stoupala. Dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 se před měsícem zavázaly i Spojené arabské emiráty a o týden později se na jejich stranu přidalo i Rusko.
Oznámení bude mít podle odbornice na Blízký východ Karen Youngové i pozitivní dopad na diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Rijádem, k jejich ochlazení došlo v roce 2018 po vraždě novináře Jamala Khashoggiho saúdskými agenty.
„Tento závazek rovněž fakticky upevňuje pozici Saúdské Arábie mezi zeměmi G20, které aktivně tuto agendu aktivně prosazují. A můžeme ho vnímat i jako smířlivé gesto vůči Bidenově administrativě,“ dodala Youngová. Saúdští vyjednávači tak rovněž získávají určitou výhodu pro vyjednávaní na klimatických fórech, kde se stále mohou snažit zmírňovat požadavky ostatních zemí o snižovaní investic do ropy a zemního plynu.
Pro kolemjdoucí vypadá vila v Novém Jičíně jako nedobytná pevnost bez zahrady. Ve skutečnosti to tak ale není, jejím jádrem je zelené atrium, které je přístupné ze všech přiléhajících místností.Vespod beton, nahoře dřevo. Vila v Novém Jičíně je moderní verzí antické stavby
Enjoy
Pohonné hmoty v Česku dál výrazně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila 35 korun za litr. Skokově stoupá i cena nafty. Za týden vzrostla o více než korunu na 33,56 koruny za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS.Lukáš Kovanda: Růst cen pohonných hmot se jen tak nezastaví
Názory
Více k danému tématu se dočtete zde.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.