Videohry místo ropy. Jak jde o peníze, víra Saúdům nepřekáží

Islámští duchovní v Saúdské Arábii léta vedli válku proti videohrám a zakazovali populární tituly, protože podle nich propagovaly rouhání, násilí a lenost. Nyní Saúdská Arábie investuje 40 miliard dolarů do nabídky stát se světovým lídrem v odvětví videoher, které miluje mládež, ale zejména saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, napsal deník The Wall Street Journal.
Saúdskoarabský fond Public Investment Fund (PIF) vlastní mnohamiliardové podíly ve společnostech zapojených do výroby Pokémonů a dalších globálních videoherních hitů, které saúdští duchovní dříve zakazovali, jako například Diablo a Red Dead Redemption. Fond utratil téměř pět miliard dolarů za kalifornského vydavatele videoher Scopely a zvýšil své podíly ve společnostech Nintendo a Electronic Arts. A království nyní láká experty ze Západu vysokými platy, aby do země přišli a pomohli vybudovat místní průmysl téměř od nuly, napsal The Wall Street Journal.
Rijád hostil vrcholnou událost esportu
Nejviditelnějším znamením nového směru bylo, že hlavní město Rijád v červenci a srpnu hostilo největší světovou esportovou a herní událost, Gamers8. V Boulevard Riyadh City, nové čtvrti evokující Times Square, se tisíce profesionálních i amatérských hráčů utkaly o rekordních 45 milionů dolarů. Celou akci organizovala státem podporovaná Saúdská federace esportů. Zábava, kterou dosud saúdská mládež hltala jen soukromě, se dostalo veřejné záštity.
Americká společnost Activision Blizzard prodá svá streamovací práva mimo Evropu firmě Ubisoft Entertainment. Oznámený krok je součástí snahy změnit podmínky transakce, v jejímž rámci hodlá firmu Activision za 69 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) převzít americká softwarová společnost Microsoft. Proti jejich plánu se totiž dosud staví regulační orgány v Británii. Informovala o tom agentura Reuters.
Microsoftu hrozí krach největší investice v historii. Nabízí Británii ústupky, aby mohl utratit 69 miliard dolarů
Zprávy z firem
Propagace videoherní zábavy je součástí dlouhodobého projektu saúdskoarabského korunního prince, 38letého Muhammada bin Salmána, který je sám vášnivým hráčem. Projekt má za cíl posílit pocit nacionalismu a identity oddělené od ultrakonzervativního islámu, který dlouho definoval život v království, řekl deníku profesor blízkovýchodních studií na Princetonské univerzitě Bernard Haykel, který Saúdskou Arábii podrobně studuje.
Děje se tak současně s vlnou dalších kulturních změn za vlády Muhammada, který se směrem ekonomické diverzifikace země, známé jako Vize 2030. Království tak hostí fotbalové zápasy s mezinárodními hvězdami a vzestup zažívá i umění, hudba a móda. „Je to způsob, jak vylepšit značku Saúdské Arábie po celém světě a přilákat turisty, což pomůže vybudovat sektor služeb, který je základním prvkem strategie nynější ekonomické diverzifikace,“ dodal Haykel.
Japonská videoherní společnost Nintendo v uplynulém finančním čtvrtletí dosáhla rekordních tržeb i zisku. Těžila ze silné poptávky po nové hře The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom i z úspěchu snímku Super Mario Bros. ve filmu, který je založený na oblíbených postavách z jejích her. Uvedla to agentura Kjódó.
Nintendo má rekordní výsledky. Díky úspěchu nové hry The Legend of Zelda
Zprávy z firem
PIF také koupil masivní podíly v mezinárodních technologických společnostech a země začala budovat další průmyslová odvětví od cestovního ruchu po vojenský průmysl a začala budovat nová, rozsáhlá města. Ale i podle západních měřítek je start směrem k novému odvětví rychlý – PIF nyní vynakládá více na podporu svého videoherního průmyslu než saúdský stát na zdravotnictví, podotkl WSJ.
Saúdové utratí za videohry miliardu dolarů
Pro mnoho mladých Saúdů je nové směřování státu přirozené. Více než 60 procent populace je mladší 30 let a mnozí jsou zapojeni do sekulárních globálních trendů prostřednictvím svých chytrých telefonů nebo studia v zahraničí. Podle Niko Partners, poradenské firmy v oboru videoher, hraje videohry téměř 70 procent Saúdů a ročně za ně utratí více než miliardu dolarů.
„Vnímání her se pomalu mění,“ řekl WSJ Majed AlRasheed, 23letý absolvent právnické fakulty, který se zúčastnil konference Gamers8 jako profesionální hráč populární série fotbalových her FIFA. „Moji rodiče si mysleli, že nic nedělám, dokud jsem nevyhrál svůj první turnaj, a pak řekli: 'OK, jen roztáhni křídla a zkus to´," podotkl.
Očekává se, že africký videoherní průmysl v roce 2024 poprvé překoná jednu miliardu dolarů (22,8 miliard korun), ukazují data společnosti Newzoo. Výzkum, který společnost Newzoo sestavila pro africký herní startup Carry1st naznačuje dynamický růst videoherního průmyslu. Navzdory tomu, že je v Africe hospodářský růst pomalý, protože se region potýká s přetrvávající inflací a vysokým zadlužením, píše server CNBC.
Videoherní průmysl v Africe překoná v roce 2024 jednu miliardu dolarů
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.