Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce
Proticovidová hysterie Pekingu přiměla jednu z největších technologických firem světa Apple poohlédnout se po jiné zemi, v níž by mohla vyrábět kultovní iPhony a další zařízení. A sázka na Indii firmě z kalifornského Cupertina zdá se vychází – výsledkem mobilizované aktivity firmy a jejích dodavatelů je dvojnásobný nárůst produkce a vývozu iPhonů z Indie v posledních měsících, píše agentura Bloomberg.
Apple vyvezl od dubna do prosince z Indie iPhony za více než 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), což je téměř dvojnásobek celkového objemu v celém předchozím fiskálním roce. To podtrhuje, jak americký technologický gigant urychluje přesun výroby z Číny, uvedl Bloomberg.
Britští odborníci předpokládají, že na vrcholu aktuální epidemické vlny bude v Číně umírat neuvěřitelných 25 tisíc lidí denně v souvislosti s koronavirovou nákazou.Nová úroveň epidemie: V Číně umírá kvůli covidu 9000 lidí denně. Vláda mlčí
Politika
Hlavní dodavatelé firmy Foxconn Technology Group a Wistron v prvních devíti měsících fiskálního roku končícího březnem 2023 dodali každý do zahraničí zařízení Apple za více než miliardu dolarů, uvedly zdroje Bloombergu. Další významný smluvní výrobce pro Apple, společnost Pegatron, je na dobré cestě vyvézt do konce ledna součástky pro Apple za asi 500 milionů dolarů, řekli Bloombergu lidé seznámení se situací ve firmě.
Důsledek nepokojů v čínském „iPhone City“
Rychle rostoucí exportní čísla Applu ilustrují, jak navyšuje výrobní aktivitu mimo Čínu poté, co nepokoje v hlavní továrně Foxconnu ve městě Čeng-čou, přezdívaném iPhone City, odhalily zranitelnost v dodavatelském řetězci společnosti se sídlem v Cupertinu a donutil ji snížit odhady produkce. To ještě zkomplikovalo širší problém s poklesem poptávky po elektronice ve světě, protože spotřebitelé zvažují rizika globální recese a začínají šetřit.
Začalo to jednotným nabíjecím kabelem USB-C, který Apple do svých zařízení začne instalovat nejpozději v roce 2024. A nyní se Apple odhodlal ještě k radikálnějšímu ústupku Evropské unii. Do svých zařízení vpustí alternativní obchody s aplikacemi, tvrdí agentura Bloomberg. Apple nechce přijít o evropský trh. Chystá obří ústupky Evropské unii
Zprávy z firem
Apple, nejhodnotnější společnost na světě co do tržní kapitalizace, začala montovat své nejnovější modely iPhone v Indii teprve loni. Indie sice tvoří pouhý zlomek produkce iPhonů, rostoucí export je ale zároveň dobrým znamením pro plán premiéra Narendry Modiho udělat z Indie alternativu k Číně jako nové „globální továrny“.
Indie spustila program pobídek pro Apple a další
Peking sice od loňských nepokojů upustil od tvrdého přístupu k zastavení šíření viru zahrnující uzávěry mnohamilionových měst a továren v nich, Apple a další globální firmy nadále zkoumají alternativní místa pro výrobu více než kdy předtím. A obrovská pracovní síla Indie, podpora premiéra Modiho a prosperující místní trh z ní činí hlavního kandidáta na další výrobu elektroniky, podotkl Bloomberg.
Jedním z posledních kroků je řada nových vládních pobídek, základní kámen Modiho snahy udělat z Indie světové centrum výroby elektroniky. Foxconn například získal 44 milionů dolarů (asi miliardu korun) v prvním roce takzvaného systému pobídek spojených s výrobou. A zažádáno má i společnost Wistron, jejíž žádosti se v současné době zpracovávají.
Druhá nejsilnější ekonomika by mohla patřit k akciovým vítězům celého příštího roku. Pokud tedy Čína zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.Lukáš Kovanda: Investičním ternem roku 2023 má být Čína. Skutečně?
Názory
Zahraniční napojení na čínská aktiva je zřejmě mnohem větší, než zaznamenávají oficiální statistiky. Vyplývá to z průzkumu, na který upozornila agentura Bloomberg.Do Číny přes daňové ráje tečou obří sumy peněz ze Západu. Peking o tom nemá tušení
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.