Sbohem, inflační vlno. Ceny výrobců v dubnu opět klesly, následovat by měly ceny v obchodech
Ceny výrobců v dubnu zamířily další měsíc po sobě dolů. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoj je dobrou zprávou i pro spotřebitele, neboť nižší ceny výrobců se následně propíšou i do konečných cen zboží a služeb.
V meziměsíčním srovnání statistici zaznamenali v zemědělství i průmyslu pokles cen výrobců, a to o 3,3 procenta, respektive o 1,2 procenta. Naopak ve stavebnictví ceny mírně stouply o 0,3 procenta.
O snížení se postaraly zejména ceny elektřiny
„Ceny průmyslových i zemědělských výrobců se v dubnu meziměsíčně snížily, a to nikoliv symbolicky. V průmyslu se o zlevnění postarala především energetika reagující na příznivý vývoj cen elektřiny na německém trhu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Ale nebyla v tom zdaleka sama, protože dolů zamířily díky nižším cenám ropy i rafinérské produkty a zlevňoval dokonce potravinářský průmysl,“ podotkl.
V obchodech s potravinami je nyní možné v reálném čase sledovat klesání inflace, které až za několik týdnů, v polovině příštího měsíce, potvrdí ve svých číslech statistický úřad. Ten vydá jakýsi údaj, pravděpodobně se blížící deseti procentům meziročního zdražení. Dalibor Martínek: Vývoj inflace lze sledovat mezi regály. Ceny budou klesat
Názory
„Na dnešních výsledcích (ČSÚ) je vidět, že inflační vlna začíná konečně odeznívat. K tomuto tolik očekávanému vývoji přispěla nejenom silnější koruna, ale především zklidnění situace na energetických a dalších komoditních trzích. Tlak přichází ovšem i ze strany slabší poptávky, která na normalizaci ceníků tlačí čím dál více,“ míní Dufek.
Dobrá zpráva pro spotřebitele
„Dnešní výsledky cen jsou pozitivní zprávou i pro spotřebitele, protože je vidět, že tlak na ceny ze strany výroby opadá. V zemědělství jsou tentokrát ceny dokonce i meziročně níže, takže postupně bychom se měli dočkat i příznivějšího vývoje u cen na pultech obchodů,“ podotkl s tím, že i průzkumy mezi firmami potvrzují výrazné opadávání inflačních očekávání. „Vznikají tak příznivé podmínky i pro rychlejší ústup spotřebitelské inflace,“ dodal.
Ceny stavebních prací a tržních služeb naproti tomu nadále rostly. Ceny stavebních prací byly meziměsíčně vyšší o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,4 procenta. V obou případech tak šlo o srovnatelné tempo růstu cen, které bylo zaznamenáno v březnu. „Tyto cenové okruhy jsou více napojené na stav tuzemské ekonomiky a ukazují na přetrvávající perzistentní tlaky na růst cen související s napjatým trhem práce a akcelerujícím růstem mezd,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.
Meziroční inflace by do tří měsíců měla klesnout pod deset procent. Trend jejího postupného poklesu podle něj začal v únoru, kdy klesla na 16,7 procenta. Na dnešním setkání se studenty na Vysoké škole ekonomické v Praze to řekl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. V dubnu inflace činila 12,7 procenta.Michl připustil možné zvýšení sazeb v červnu. Inflace by do čtvrt roku měla spadnout pod 10 procent
Leaders
„Dosavadní vývoj v primárních cenových okruzích naznačuje, že zatímco celková inflace by se měla nadále poměrně rychle snižovat, její jádrová složka by mohla zůstat zvýšená po delší dobu,“ podotkl Gürtler.
V meziročním srovnání růst cen zpomalil
Co se týče meziročního růstu cen výrobců v průmyslu a stavebnictví, v dubnu opět zpomalil, v zemědělství se téměř zastavil. V průmyslu ceny proti loňskému dubnu stouply o 6,4 procenta, stavební práce zdražily o 7,8 procenta a ceny v zemědělství vzrostly o 0,1 procenta, což pro agrární sektor znamená výrazný pokles z březnových 11,6 procenta.
Ve stavebnictví v dubnu meziročně zpomalil růst cen prací i materiálu. V březnu stavební práce byly podle zpřesnění meziročně vyšší o devět procent a materiál o 10,2 procenta, zatímco v dubnu byly stavební práce meziročně dražší o 7,8 procenta a materiál a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví o šest procent.
Evropská komise nepatrně zvýšila odhad letošního výkonu české ekonomiky, který však i s růstem 0,2 procenta výrazně zaostane za průměrem celé Evropské unie. Zato inflace bude podle čerstvé prognózy výrazně vyšší. Brusel očekává 11,9 procenta, což je po Maďarsku druhý nejrychlejší růst cen z celé Evropské unie.AKTUALIZOVÁNO: Brusel mírně vylepšil růst české ekonomiky. Zato tuzemská inflace poroste po Maďarsku nejrychleji v EU
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.