Schillerová odpustí lidem na dva měsíce DPH na energie | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Schillerová odpustí lidem na dva měsíce DPH na energie

Premiér Andrej Babiš a ministři Karel Havlíček (vlevo) a Alena Schillerová
ČTK

Vláda zmocní ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby mohla rozhodnout o odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Před jednáním kabinetu to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Státní rozpočet to podle Schillerové bude stát jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelných událostech.

Schillerová dále požádá, aby ve zrychleném řízení byla přijata novela zákona o DPH. Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. Ministryně uvedla, že hodlá požádat evropský výbor pro DPH, aby ČR snížit sazbu daně u energií povolil. „Můžeme přitom požádat o zrychlený režim a trvale dosáhnout povolení mít sníženou sazbu. A tu bychom rádi trvale,” uvedla Schillerová.

Zároveň začne pracovat na příslušené novele zákona o DPH. V případě nulové sazby pak musí Schillerová oslovit komisaře EU pro hospodářství Paola Gentiloniho. „Uvidíme, na jak dlouhou výjimku dostaneme. Pro mě by byl ideální celý rok 2022. Inflace má totiž podle predikcí začít klesat až počátkem roku 2023,” uvedla.

Komise zmínila v boji proti dopadům zdražujících energií i některé dlouhodobější kroky, včetně možného společného nákupu plynu či rozšíření kapacity pro jeho ukládání.

Brusel navrhl kroky proti drahé energii, zrušit DPH na elektřinu nepodpořil

Pomoci obyvatelům EU nejvíce zasaženým razantně zdražujícími cenami energií finančně či v podobě úlev na dani. To patří k hlavním návrhům Evropské komise pro dočasné zmírnění dopadů rychlého růstu cen. Českou myšlenku na zrušení DPH u elektřiny nepodpořila. Kabinet Andreje Babiše se kompenzacemi pro postižené domácnosti bude zabývat v pondělí.

Přečíst článek

Partner a daňový expert poradenské PwC Česká republika Martin Diviš řekl, že EU směrnice o DPH neumožňuje, aby dodávky elektrické energie podléhaly nulové sazbě DPH. „Pokud by se mělo v Česku jednat o snížení sazby DPH na nulu, muselo by to být jistě náležitě vysvětleno ze strany české vlády a následně ujednáno na evropské úrovni,” uvedl.

Snížení sazby DPH z 21 na 10 procent na dodávky elektrické energie provedli podle Diviše ve Španělsku. „Španělsko je nyní oprávněno uplatňovat sníženou sazbu DPH do 31. prosince 2021, přičemž se rovněž sledují technické parametry - velikost smluvního výkonu a průměrná cena elektřiny na velkoobchodním trhu v měsíci před fakturací. EU Směrnice o DPH jinou možnost úlevy neupravuje,” uvedl.

Snížení DPH u energií podle Diviše ale nelze zavést okamžitě. ČR totiž musí o tomto záměru informovat Evropskou komisi, která se může, ale nemusí, do tří měsíců vyjádřit. „Pokud by se nevyjádřila, tak se má za to, že nemá výhrad a až poté můžete Česká republika zavést sníženou sazbu DPH na dodávky elektrické energie,” upozornil.

Michal Šnobr

Šnobr: Krach Bohemia Energy může být pro trh zásadní

Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, oznámila konec své činnosti kvůli neustálému nárůstu cen energií. Krach to podle minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra může být pro trh velmi zásadní. „Tento krach je krachem obchodního modelu, který bude mít důsledky pro společnost a její věřitele,” říká Šnobr.

Přečíst článek

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) připomněl, že vláda by se dnes odpoledne měla zabývat také návrhem na odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin, což představuje zhruba osm miliard korun ročně. „Celkem to na průměrnou domácnost bude dělat necelých 1500 korun,” uvedl.

Naopak domácnosti s vyšší spotřebou by poplatek v celkovém objemu čtyři miliardy korun dál platily. Po dnešním jednání tripartity Havlíček uvedl, že až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje by mohl stát odpustit také firmám. „O této částce se bude ještě jednat,” řekl odpoledne.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun, z toho 27 miliard korun platí stát a zbylých 20 miliard korun hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit domácnostem a až osm miliard firmám. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.

Bohemia Energy ukončila svoji činnost.

Kdo je po Bohemia Energy a Kolibřík Energie další na řadě? Rozhodne Kreml a počasí

Další čeští dodavatelé energií ukončují svoji činnost. V krátkém sledu tak činí společnosti Kolibřík Energie, jež dodává elektřinu a plyn bezmála 30 tisícům odběratelů, a také společnost A-Plus, která dodávky plynu přerušuje svým 150 klientům.  

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Alena Schillerová

Rozhodnutí Schillerové prominout DPH u plynu a elektřiny bylo nezákonné, říká rezort financí

Přečíst článek
Alena Schillerová, ministryně financí

Vláda chce nulovou DPH na energie po celý příští rok. Rozhodne nová sněmovna

Přečíst článek
Chtějí lidé úsporné byty? Spíš je zajímá cena

Dalibor Martínek: Pustit penzijní fondy do nájemního bydlení? Proč ne, ale nájmy dál porostou

Přečíst článek
Doporučujeme