Transakce Česka a Čechů se zahraničím skončily rekordním schodkem
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni rekordním schodkem 380,1 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Předloni dosáhl schodek 51,1 miliardy korun, tehdy zaznamenal běžný účet platební bilance deficit poprvé od roku 2013. Dosavadní rekordní deficit byl z roku 2007 se 177,1 miliardy korun.
V jednotlivých měsících loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku pouze v lednu, v dalších měsících už byl schodkový. Nejvyšší deficit zaznamenal v srpnu, a to 101,1 miliardy korun. V prosinci skončil podle dnes zveřejněných údajů v deficitu 7,8 miliardy korun, zmírnil z listopadových 39,3 miliardy korun.
Česká ekonomika bude v prvním čtvrtletí letošního roku stagnovat a za celý rok vykáže růst o 0,1 procenta. To bude výrazně pod očekávaným průměrem celé Evropské unie. Počítá s tím dnes zveřejněná makroekonomická prognóza Evropské komise, která v případě České republiky nijak nezměnila dřívější odhady letošního minimálního růstu hrubého domácího produktu (HDP). Česká ekonomika bude letos stagnovat, bude na tom hůře než většina EU
Money
„Nejen k prosincovému, ale i celoročnímu deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní byl patrný odliv dividend z přímých zahraničních investic," podotkl Jaromír Gec z Komerční banky.
Loni se podle něj ve schodku běžného účtu odrazil také obchod se zbožím, nedosahoval přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů. „Za deficitem zahraničního obchodu stály jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz a také dovoz drahých energií. Oba tyto negativní faktory však na konci loňského roku viditelně a oproti očekáváním i rychleji odeznívaly, což vyústilo v prosincový přebytek bilance se zbožím," uvedl.
Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se dnes stávají bývalý ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka (na snímku zcela vpravo) a dosavadní vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček (druhý zprava). V sedmičlenné radě nahradili viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým skončil šestiletý mandát. Na pozici viceguvernéra uvolněnou Morou se ode dneška posouvá člen rady Jan Frait (druhý zleva).Rada ČNB má dva nové členy. Jediným „jestřábem“ je nyní Holub
Leaders
V minulosti byl běžný účet platební bilance schodkový v letech 1994 až 2013. V roce 2014 byl zaznamenán přebytek, a to 7,9 miliardy korun, v roce 2020 dosáhl přebytek rekordních 113,7 miliardy korun.
Údaje ČNB o platební bilanci jsou předběžné. Další zpřesnění lze čekat se čtvrtletními daty, která centrální banka zveřejní 16. března.
Doba je turbulentní a naplněná nejistotami, ale zpětný pohled ukazuje, že periody relativního klidu v historii ČNB významně nepřevládají. Jak se s nejistotami banka popasuje, záleží nejen na tom, jaká rozhodnutí přijímá, ale také jak zdařile o nich informuje. Našlapovat kolem ČNB je třeba velmi opatrně, je to v zájmu nás všech, nezávisle na tom, co si kdo o strategii bankovní rady v posledním období může myslet, varuje hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek.Pavel Štěpánek: ČNB si experimentováním zahrává se svojí celkovou důvěryhodností
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.