Technologie zpřístupňují Čechům svět investic

Finanční služby jsou vcelku konzervativním oborem. Ani tak se ale neubrání obecným společenským změnám a vývoji. Ten je dnes jasný – digitalizace, efektivita a gamifikace. To vše je reakcí na základní trendy, jako je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, rostoucí cena práce, překotně se vyvíjející technologie a lidská touha mít vše k dispozici prakticky na dosah ruky, bez potřeby vyvinutí nadměrného úsilí.
Před patnácti lety se v tuzemském bankovnictví teprve rozjížděla kampaň za bezpoplatkové služby. Jejím nositelem byly primárně nové, nízkonákladové banky. Trvalo však několik let, než tento požadavek trhu reflektovali i největší hráči. V komunikaci a poskytování služeb tehdy dominovaly kamenné pobočky, internetové bankovnictví bylo díky rozvoji pokrytí domácností internetem teprve na vzestupu. To mobilní pak prakticky neexistovalo.
Vše ale změnily technologie. Konkrétně masové rozšíření chytrých telefonů, které společně se zlevněním dat a zlepšením pokrytí území Česka silným a stabilním signálem umožnilo jejich prudký vzestup. Významným akcelerátorem, který naplno odemknul potenciál mobilních telefonů v rukou tuzemských uživatelů, potom bylo období restrikcí během pandemie COVID-19. Ty po určitou dobu fakticky zamezily osobnímu poskytování služeb a zároveň se možnosti i ochota zaměstnanců vykonávat práci v kanceláři výrazně zmenšily. To vše platilo bez výjimky i pro finanční služby.
Investování pro všechny
Navíc se nenaplnily katastrofické scénáře o masivním propouštění, takže po odeznění prvotního šoku i díky předimenzované státní podpoře došlo k tomu, že příjmy domácností zůstaly relativně beze změny a náklady kvůli absenci většiny služeb šly dolů. Vznikly tak finanční přebytky, které nešlo utratit jinak než z pohodlí domova. Spojení se světem zajišťovaly mobilní telefony a sociální sítě. Naopak prakticky bez omezení provozu fungovaly burzovní domy. A právě prvek vzrušení z tradingu spolu s dostupnou technologií a demokratizací celého procesu investování přinesly boom investičních platforem.
Investování samotné už tak dávno není doménou uzavřené komunity chráněné složitou dokumentací v angličtině, nepřívětivým uživatelským prostředím, zvláštním slangem, pastí vysokých poplatků a vstupních částek v řádu statisíců, kde bez informačních terminálů a týmu zkušených analytiků nemáte šanci na úspěch. Naopak, ve znamení inovací se pod označením FinTech část finančního sektoru, zejména ta investiční, stala jedním z nejdynamičtějších odvětví ekonomiky.
Největší benefity z této změny pociťují samotní spotřebitelé, tedy investoři. Propojený svět znamená extrémní konkurenční tlak. Řada investorů navíc má už vlastní uživatelskou zkušenost s investiční aplikací a očekává dodržení určitého standardu a kvality. Pravidla hry pak v tuzemsku vymezuje legislativa a silný regulátor v podobě České národní banky.
Při samotném vývoji aplikace je tak potřeba pamatovat na celou řadu aspektů, což vyžaduje značnou zkušenost jak na straně vývojového týmu, tak i zadavatele. Co totiž může být ideálním řešením z pohledu uživatele, nemusí dostačovat nárokům regulace. V tom je investiční prostředí specifické. Neustále hledáte optimální vyvážení mezi regulací a maximálním uživatelským komfortem. Vývoj takové platformy tak prakticky nikdy nekončí. Přesto platí, že i sebelepší mobilní aplikace je stále v celkovém kontextu spíše prostředkem než cílem. Základem je mít pro investory připravený kromě služby i atraktivní produkt, a to vše se bez zkušených a šikovných lidí není možné vytvořit.
Autorem komentáře je Vojtěch Hebnar, CEO EFEKTA, obchodník s cennými papíry
Ať už s investováním teprve začínáte, nebo máte v tomto světě již nějaké zkušenosti, pasivní investování je skvělou volbou. Oproti aktivnímu přístupu má totiž řadu výhod. Celý proces je navíc o něco jednodušší, poradí si s ním tedy i začátečníci.
Pasivní dlouhodobé investování je i pro začátečníky
Money
Korporátní dluhopisy jsou důležitým prvkem finančního trhu, který umožňuje společnostem získávat potřebné finanční prostředky k růstu a rozvoji. Přestože nabízejí své vlastní výhody dané hlavně pravidelností splatnosti výnosu, vnímání veřejnosti je ovlivněno spíše negativními příběhy. Za těmi přitom stojí marginální počet emitentů a jejich nedostatečná transparentnost.
Na trhu s dluhopisy hrají nejdůležitější roli informace
Trhy
Akcie společnosti Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta dlouhodobě rostou více než hlavní světové akciové indexy. Analytici se shodují, že investovat do Buffettova konglomerátu může být vhodnou investiční strategií.
Akcie Buffettova impéria strčí index S&P 500 do kapsy
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.