Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf Grayscale: Většina ze schválených bitcoinových EFT nepřežije

Většina ze schválených bitcoinových EFT nepřežije
ČTK
 ČTK

Většina z 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF), které minulý týden schválila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), nepřežije. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to v rozhovoru s televizí CNBC řekl šéf společnosti Grayscale Michael Sonnenshein. Bitcoin dál oslabuje a klesl pod 41 tisíc dolarů (asi 933 700 korun).

Fond společnosti Grayscale je největší na světě, ve správě má aktiva za více než 25 miliard dolarů. V poměru s dalšími emitenty má ovšem ETF Grayscale Bitcoin Trust nejvyšší poplatek, účtuje si 1,5 procenta. Někteří emitenti bitcoinových ETF si po omezenou dobu neúčtují žádné poplatky, které mírně zvýší až postupně. Většina schválených ETF má poplatky 0,2 až 0,4 procenta.

Sonnenshein vysoké poplatky v rozhovoru hájí tím, že ETF společnosti Grayscale je největší na světě, má za sebou úspěšných deset let a diverzifikovanou základnu investorů. Ostatní mají podle něj nižší poplatky proto, že jejich produkty za sebou nemají žádnou historii a emitenti se snaží přilákat investory.

Bitcoin za půl milionu dolarů? Je to méně šílené, než se zdá

Bitcoin za půl milionu dolarů? Je to méně šílené, než se zdá

Scénář, že hodnota bitcoinu v nadcházejícím období vystřelí na statisíce dolarů, je daleko méně šílený, než se může zdát. Důvodem je očekávaný příval velkého množství kapitálu, které do bitcoinové ekonomiky přinesou velcí investiční hráči prostřednictvím veřejně obchodovaných fondů, takzvaných ETF. Ty před několika dny schválila americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Zopakuje se scénář po schválení ETF navázaných na zlato?

Přečíst článek

Šéf společnosti Grayscale odhaduje, že dva nebo tři bitcoinové fondy dosáhnou dostatečného objemu aktiv, aby mohly efektivně fungovat a udržet se na trhu. Ostatní produkty podle něj možná nebudou mít dostatečnou podporu a mohou být z trhu staženy.

Od schválení SEC přitáhly nejvíce investorů fondy ETF od investičních společností BlackRock a Fidelity. Fond iShares Bitcoin ETF společnosti BlackRock nashromáždil k 17. lednu aktiva ve správě za 1,07 miliardy dolarů a fond Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF pak aktiva za 874,6 milionu dolarů, ukázaly údaje společnosti JP Morgan. Fond ETF společnosti Grayscale naopak zaznamenal za stejné období odliv aktiv za 1,62 miliardy dolarů.

Rok 2024 přinese finančním trhům úlevu. Dařit by se mohlo opět technologickým akciím

Loňský rok byl – navzdory očekáváním – pro finanční trhy povedený. Letos jsou očekávání výše. Měli bychom se bát?

Přečíst článek

Bitcoin dnes krátce po poledni podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin odepisoval 2,2 procenta a pohyboval se kolem 41 430 dolarů. Předtím klesl až na 40 617,60 dolarů. Od začátku roku tato nejznámější kryptoměna odepsala přes šest procent. Po schválení bitcoinových ETF se cena bitcoinu minulý týden krátce dostala až na 49 tisíc dolarů.

Výzkumná společnost CryptoQuant v prosinci prognózovala, že bitcoin po schválení ETF klesne v následujícím měsíci až na 32 tisíc dolarů. Podle expertů je možné, že pozitivní očekávání se už promítla do ceny a že někteří investoři už po odeznění příznivých zpráv bitcoiny prodávají.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ČNB

„Měna zločinců“. Lagardeová tlačí na ČNB, aby nezahrnovala bitcoin do svých devizových rezerv

Přečíst článek
Doporučujeme