Šéf SEC promluvil o bitcoinu: Jde nám o bezpečí investorů

V minulosti vytvořil pro univerzitu MIT sérii videí o kryptoměnách, která se stala hitem internetu. Nyní nový šéf americké Komise pro cenné papíry volá po utažení šroubů nad těmito aktivy.
Na jeho slova se čekalo docela dlouho a napjatě. A nyní Gary Gensler, nový šéf americké Komise pro cenné papíry (SEC), konečně promluvil, jak si představuje budoucnost kryptoměn. Byl to právě on, kdo pro Massachusettský technologický institut (MIT) před lety vytvářel videa o kryptu, z nichž se stal hit internetu a podle mnohých to byla právě tato videa, která u řady lidí prolomila ostych a oni pak začali právě do krypta investovat.
Nyní je však Gensler v úplně nové roli a jako šéf Komise pro cenné papíry, neboli nejvyšší strážce amerických burz, bude patřit mezi důležité figury v případném začlenění bitcoinu a dalších kryptoaktiv do amerického finančního establishmentu.
Do několika let chce největší sociální síť světa vytvořit digitální prostor, kde budeme žít více než v realitě. A Facebook zdaleka není sám. Jaký potenciál tyto snahy mají? A mohou uspět?
Zuckerberg chystá Matrix. A chce nás tam všechny
Leaders
A jeho slova o kryptu nejspíš technooptimistům nevlila velký optimismus do žil. „Zatímco jsem neutrální, co se týče technologií, nebo možná dokonce zaujatý, protože jsem to několik let vyučoval, tak nejsem ani trochu neutrální v ochraně investorů,” zněla klíčová věta Genslera na adresu krypta.
Přesto to byl právě Gensler, který oficiálně požádal americký Kongres o možnost monitoringu kryptoaktiv, což doposud Komise pro cenné papíry nemohla. V USA totiž mezi decision makery probíhá debata o tom, kam vlastně bitcoin a další podobná aktiva spadají. Část si totiž myslí, že se spíše chovají jako komodity, a proto by je SEC neměla vůbec řešit, část si však myslí, že přeci jen jde o svého druhu cenné papíry, a pak by na ně měl dohlížet právě Genslerův úřad.
Sám Gensler pak revoluční kryptoaktiva přirovnal k automobilům na začátku 20. století. Podle něj popularizaci a konečnému vítězství automobilů nejvíce pomohla právě jejich regulace. „Až to, že státy začaly rozdávat řidičské průkazy, zavedly nejrůznější pravidla a vymáhaly jejich dodržování, zbavila velkou část lidí strachu a ostychu a automobily se staly široce používaným prostředkem,” prohlásil Gensler, který se však k dalším detailům o případném uznávání ETF napojených na růst bitcoinu a dalších kryptoaktiv odmítl podle Bloombergu vyjádřit.
Investiční banka zakládá ETF pro blockchain a DeFi vzápětí poté, co v průzkumu mezi klienty zjistila, že bohaté rodiny investují do kryptoměn a zajímají je inovace v decentralizovaných financích.
Goldman Sachs zakládá blockchainový fond
Money
Miliardáři a institucionální investoři se zajímají o investice do kryptoměn, nehledě na pokles trhu. Má to být ochrana před inflací i spekulace pro budoucnost.
Nejbohatší Američané se dívají po kryptoměnách
Money
Masivní zdražování, rostoucí nedůvěra v systém, vzkazy vlivných influencerů i chování nejbohatších lidí planety. Zdá se, jako by digitální aktiva byla sázkou na jistotu.
Stanislav Šulc: Vsadit vše na bitcoin? Raději ještě počkejte
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.