Šéfka ECB Lagardeová: Náš boj proti inflaci se blíží ke konci

Ekonomika eurozóny by v příštích měsících mohla růst pomalejším tempem a její výhled pro středně dlouhé období zůstává nejistý. Uvedla to prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová při vystoupení před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti. Prohlásila rovněž, že boj s vysokou inflací se blíží ke konci.
„Údaje z průzkumů signalizují, že hospodářský růst bude v krátkodobém horizontu slabší, a to v důsledku zpomalujícího růstu v sektoru služeb a pokračujícího poklesu ve výrobě. V dalším období by hospodářské oživení v eurozóně mělo nabírat na síle,“ uvedla Lagardeová. „Výhled pro středně dlouhé období je nicméně nejistý a dominují mu rizika poklesu,“ dodala. Poukázala na zvýšená geopolitická rizika a rostoucí hrozby pro světový obchod.
ECB v červnu zahájila snižování úrokových sazeb, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Úroky zatím v letošním roce zredukovala třikrát, její depozitní sazba tak klesla celkem o 0,75 procentního bodu na 3,25 procenta. O nastavení úroků bude banka opět rozhodovat příští týden ve čtvrtek, analytici očekávají snížení sazeb o další čtvrtinu procentního bodu.
Předloni v červenci ECB zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci v eurozóně, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Do letošního června pak držela úroky beze změny.
„Náš boj proti inflaci se blíží ke konci,“ uvedla Lagardeová. „Stále ještě máme před sebou trochu práce, ale jsme na dohled svému cíli,“ dodala. V listopadu inflace v eurozóně podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat dosahovala 2,3 procenta. Nacházela se tak mírně nad dvouprocentním cílem ECB.
Nominálně mzdy vzrostly meziročně o rovných sedm procent, reálně tedy o 4,6 procenta. Česká národní banka přitom počítala s nominálním růstem jen ve výši 6,1 procenta. Sedmiprocentní růst tak z hlediska centrální banky představuje nečekaně výrazný proinflační tlak. Ten ji zřejmě přiměje pozastavit své probíhající snižování úrokových sazeb, a to už na zasedání v tomto měsíci.
Lukáš Kovanda: ČNB s ohledem na vývoj mezd letos sazby zřejmě už nesníží
Názory
Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o sedm procent na 45 412 korun. Ve srovnání s loňským třetí kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2973 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,3 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,6 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).
Průměrná mzda v ČR roste rychleji, než se čekalo. Příští rok by se mohla přiblížit 50 tisícům
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.