Senior z Pardubicka vylákal z lidí desítky milionů. Hrozí mu deset let za mřížemi

Pardubická policie obvinila 64letého muže z podvodu, na případu pracovala dva roky. Podle obvinění vystupoval jako investor, lidem sliboval vysoké zúročení a z lidí vylákal téměř 52 milionů korun. Hrozí mu pět až deset let ve vězení, uvedla mluvčí krajské policie Andrea Muzikantová.
„Budil dojem úspěšného investora a nabízel takové zhodnocení investovaných financí, které bylo nereálné. V průběhu deseti let se nyní 64letému muži podařilo podvést nejméně 25 fyzických osob, kterým sliboval vysoké zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím investování v mezinárodním systému měnové burzy,“ řekl mluvčí.
Muž podnikal bez oprávnění a bankovní licence. Během deseti let věřitelům z okruhu jeho příbuzných a známých sliboval a garantoval měsíční úročení v intervalu od jednoho do pěti procent úrokové sazby, které by odpovídalo ročnímu úročení přes 12 procent do 60 procent.
„Pokud věřitel zažádal o vyplacení úroků nebo jistiny, peníze vyplácel díky nově sjednaným smlouvám, jejichž prostředky vědomě nezhodnocoval a činil tak z důvodu udržitelnosti systému. To ale netrvalo věčně,“ uvedla mluvčí. V případě pravomocného odsouzení muži hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let, dodala Muzikantová.

Dočekal: Firemní dluhopisy neznamenají podvod. Je ale třeba dobře vybírat
MoneyÚrokové sazby v Česku postupně klesají a atraktivita dluhopisů se zase mění. Dvouciferných výnosů jako loni se ale už jen tak nedočkáme, říká v rozhovoru pro newstream.cz majitel fondu Českých korporátních dluhopisů Martin Dočekal.

Lstí připravil Američany o miliardy. A stačila mu k tomu poštovní obálka
EnjoyV čase kyberpodvodů vypadá zločin, kterého se dopouštěl sedmapadesátiletý Kanaďan jako z jiné doby. V dopisech adresovaných převážně starším Američanům se vydával za jasnovidce. Z obětí se mu za 20 let podařilo vylákat v přepočtu miliardy korun. A dostal za to 10 let natvrdo.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.