Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

SROVNÁNÍ: Šest spořicích účtů s nejlepší sazbou a bez podmínek

peníze, ilustrační foto
Pixabay
Věra Tůmová

Bankovní domy v Česku i v lednu nadále snižují úročení svých spořicích účtů. Sazby klesají nenápadně po desetinkách, a to všude. Pokles sazby tak avizuje některá z bank každou chvíli. Podívejte, kde až do únorového zasedání ČNB, dostanete nyní tu nejlepší sazbu pro své úspory, aniž byste kvůli tomu museli například investovat či platit kartou.

Reklama

Svět spořicích účtů přináší klientům tuzemských bank stále méně radosti, respektive zhodnocení. A s tím, jak v posledních měsících postupně klesají sazby stanovované Českou národní bankou (ČNB), klesají logicky rovněž i sazby úspor ležících na bankovních spořicích účtech. Snižování těchto úrokových sazeb se přitom nevyhýbá prakticky žádné bance. Dříve nebo později svou sazbu snížil v posledních týdnech už snad každý bankovní dům v Česku.

Nejvýhodnější sazby bez podmínek

Momentálně nejvýhodnější sazby bankovních spořicích účtů, které snadno získáte, aniž byste museli splnit sérii podmínek poskytující banky, se teď v lednu pohybují pod hranicí čtyř procent. Prvenství si stále drží Trinity Bank s roční úrokovou sazbou 3,78 procenta pro nové klienty s vklady v pásmu do 500 tisíc korun. V pásmu nad tento půlmilionový limit pak banka poskytuje sazbu 3,08 procenta. Podle vyjádření své mluvčí Evy Muchnové bude Trinity Bank i přes všeobecný pokles úrokových sazeb i nadále usilovat o to, aby svůj spořicí účet udržela mezi nejvýhodnějšími na trhu.

Na druhém místě je se svou sazbou 3,75 procenta pro vklady do 200 tisíc korun Komerční banka, která si tuto sazbu drží ještě z loňského roku. Její nabídka se ovšem týká jen majitelů dvou vybraných typů běžných účtů, a to tarifu Komfort a Exklusive využívaných v novém mobilním bankovnictví KB+. 

Na třetí příčku tentokrát dosáhla i po svém snižování z prosincových 4 procent Partners Banka s aktuální sazbou 3,73 procenta bez omezení výše vkladu. Ta platí pro nové i stávající klienty, kteří mají ke spořicímu účtu v bance sjednané balíčky běžných účtů Pro dva nebo Pro rodinu. Ti ostatní, s nejjednodušším účtem Pro jednoho, musí přece jen splnit po pár měsících ještě podmínku pěti plateb kartou, aby si zmíněnou sazbu udrželi, jinak jim klesne úročení zhruba na polovinu. Banka tuto sazbu ovšem garantuje jen do dalšího zasedání bankovní rady ČNB, které je ohlášené na 6.února. Klienti si přitom mohou podle mluvčí banky Terezy Píchalové založit v Partners Bance až 99 spořicích účtů, na které mohou společně s dalšími členy rodiny spořit pro různé účely.  

Reklama

Šest nejlépe úročených spořicích účtů tuzemských bank bez podmínek

  • Trinity Bank 3,78 % (pro nové klienty s vklady do 500 tisíc Kč)
  • Komerční banka 3,75 % (pro tarify účtů Komfort a Exklusive v KB+ a vklady do 200 tisíc Kč)
  • Partners Banka 3,73 % (u balíčků s účty Pro dva či Pro rodinu – bez omezení vkladu)
  • Fio banka 3,7 % (Fio konto pro vklady do 200 tisíc Kč)
  • Banka Creditas 3,6 % (Max spořicí účet pro vklady do 500 tisíc Kč)
  • mBank 3,5 % (pro nové i stávající klienty s vklady do 800 tisíc Kč)

Další spořicí účty si už kladou série podmínek

Na českém bankovním trhu sice existuje ještě stále i několik spořicích účtů se čtyřkou na začátku, a dokonce jeden má stále i sazbu nad pět procent, není to ale zadarmo, protože klienti musí splňovat podmínky pro udělení těchto bonusových sazeb. Poslat si plat na účet či udělat několik plateb kartou měsíčně, které požaduje například Raiffeisenbank, UniCredit Bank či ČSOB sice klient může jednoduše splnit při každodenních nákupech, jiné podmínky ale už tak snadné nejsou.

Primárně se to týká spořicích účtů, které mají bonusovou sazbu nejen za využívání mobilního bankovnictví, ale především za to, že klient v rámci bankovní skupiny ještě také investuje. Nejde navíc jen o symbolickou stokorunu na investice, ale investovaná částka musí být zpravidla v řádech tisícikorun, abyste na bonusovou sazbu spořicího účtu vůbec dosáhli. Banky prý takto chtějí své klienty „rozinvestovat“.

Když musíte se spořením také investovat

Takovouto motivační strategii má například ČSOB se svým účtem Duo Profit, u kterého požaduje, abyste měli volných alespoň 60 tisíc korun. Musíte totiž investovat stejnou sumu jakou si chcete ukládat na spořicí účet, což znamená minimálně 30 tisíc korun na investice a 30 tisíc na spoření. Za odměnu vám pak banka nabízí sazbu 5,25 procenta, která u klientů Retail platí navíc jen pro vklady do 250 tisíc korun, u klientů Premium pak pro úspory až do jednoho milionu korun.  

K investování pobízí své klienty již delší dobu také Česká spořitelna, která má sazby pro spořicí účet odstupňované podle míry aktivity svých klientů v mobilním bankovnictví George a výše investic. Ti, kteří v této bance pak chtějí dosáhnout na momentálně nejvyšší zhodnocení spořicího účtu 4,3 procenta (od 17.ledna pak 4,05 procenta), pak musí v České spořitelně investovat pravidelně každý měsíc minimálně 2 tisíce korun. Banka přitom do této částky započítává i investice v rámci režimu Dlouhodobého investičního produktu (DIP) nebo spoření u její penzijní společnosti. Klienty, kteří každý měsíc investují alespoň 1500 korun, pak zvýhodňuje bonusovou sazbou 4 procenta rovněž Banka Creditas, a to až do výše vkladu půl milionu korun.  

BANKOVNÍ SPOŘICÍ ÚČTY – bez podmínek (aktualizováno k 15.lednu 2025)
Banka Sazba Podmínky a limity

Trinity Bank

3,78 %

SKVĚLÝ ÚČET, se sazbou 3,78 % je pro nové klienty do výše vkladu 500 tisíc Kč. Nad tuto sumu je pak vklad úročen sazbou 3,08 procenta. S touto sazbou mohou mít noví klienti libovolné množství spořicích účtů.

Pro stávající klienty platí sazba 3,58 % pro vklad do výše 500 000 Kč, částka nad půl milionu korun bude úročena 2,58 %.

Komerční banka

3,75 %

Zvýhodněná sazba platí do limitu 200 tisíc korun jen pro vybrané tarify účtů (Komfort a Exclusive), které jsou za měsíční poplatek 89, respektive 169 korun a které jsou sjednané v novém bankovnictví KB+. 

Partners Banka

3,73 %

Sazba je stejná pro stávající i pro nové klienty bez omezení vkladu a to do 6.2.2025. Podmínky pro udržení této sazby je nutné začít plnit až následují 3. kalendářní měsíc po založení prvního spořícího účtu a je třeba si pak sjednat balíček Pro dva nebo Pro rodinu. Pokud si tyto balíčky nesjedná, stačí provést alespoň 5 plateb kartou v měsíci, jinak platí snížená sazba. Lze mít sjednáno až 99 spořicích účtů pojmenovaných podle různých účelů.

Fio banka

3,7 %

Fio konto je speciální spořicí účet bez výpovědní lhůty s aktuální sazbou 3,7 % pro vklady do 200 tisíc Kč.

Nad tuto hranici klesá sazba pro úspory do jednoho milionu na 0,1 %, do deseti milionů na 0,15 % a nad deset milionů platí 0,2 %. Každý klient může mít jen jedno Fio konto.

Banka Creditas
(Max spořicí účet)

3,6 %

Sazba je 3,6 % p. a. pro část vkladu do 500 tisíc korun a 3,4 % p. a. pro část vkladu nad tento limit. Jedná se o neplatební účet, který musí být navázán na běžný účet. Sazba nemá předem časově stanovenou dobu platnosti.

mBank

3,5 %

Sazba 3,5 % na mSpoření platí pro nové i stávající klienty bez jakýchkoliv podmínek, a to až do výše 800 tisíc Kč. Klient si může na mSpoření založit až osm cílů pro pravidelné spoření a každý bude touto sazbou úročen až do výše 100 tisíc korun. Klienti si navíc mohou vybrat, zda své úspory chtějí ukládat pevnou, procentuální či zaokrouhlenou částkou z provedených plateb, nebo trvalou platbou opakující se každý měsíc.

Spořicí účet eMax Plus je též bez podmínek, a sazba 2,5 % je zde až do výše dvou mil. korun. Klient si může založit a pojmenovat až čtyři účty, kde se mu budou úspory zhodnocovat 2,5 % do limitu 500 000 Kč na každém z nich.

Zdroj: Banky

 

BANKOVNÍ SPOŘICÍ ÚČTY s podmínkami (aktualizováno k 15.lednu 2025)

Banka

Sazba Podmínky a limity

ČSOB 

5,25 %

3,75 %

Sazba 5,25 % platí jen u kombinace spořicího účtu a investice – Duo Profit, kdy stejnou částku, kterou si investujete, můžete i zvýhodněně úročit, a to až do 250 tisíc korun, nad tento limit platí sazba 3,5 %. Součet investice a úspor ale musí být minimálně 60 tisíc korun. Klienti Premium mohou zhodnocovat sazbou 5,25 vklady do 1 milionu Kč.

Nejvyšší sazbu lze získat jen při splnění podmínek za aktivitu. Tedy minimální měsíční příjem 15 tisíc korun (od 27 let) a pět plateb kartou banky. Úročení je definované i výší vkladu a typem klienta (Retail a Premium). 3,75% úročení nicméně platí pro všechny vklady do 250 tisíc korun, od 250 tisíc do 1milionu Kč pak platí sazba 2 %. Klienti Premium mají sazbu 3,75 % až do 1 milionu Kč. Sazbu banka garantuje do 28. února 2025.

Česká spořitelna

4,3 %

(4,05 %)

Limit pro úročení sazbou 4,3 % platí jen pro úspory do 400 tisíc korun. Nad tuto hranici se vklad úročí 0,1 %. (Od 17. 1.2025 se sazba mění na 4,05 %).

Zvýhodněnou sazbu ovlivňuje, zda klient má účet Plus, využívá bankovnictví George a kolik pravidelně investuje. Pro stávající i nové klienty ale platí, že pokud pravidelně investují minimálně 2000 korun, mohou stále získat úročení spořícího účtu ve výši 4,3 %. Při splnění jen části podmínek pak platí sazby 2,5 %, 1,25 %, 0,25 %.

Raiffeisenbank

4,0 %

Nejvyšší sazbu 4,0 % na Bonusovém spořicím účtu lze získat jen při splnění podmínek. Pro různé typy účty jsou stanoveny limity vkladu pro úročení danou sazbou. Celková úroková sazba se skládá ze základní sazby a z bonusové sazby, kterou klient získá, když bude svůj účet aktivně používat, tj. 3x měsíčně zaplatit kartou vydanou Raiffeisenbank k běžnému účtu. Sazba platí do odvolání a vztahuje se na zůstatky až do 1,5 milionu Kč.

Banka Creditas

4,0 %

Spořicí účet + Sazba je 3,2 % pro část vkladu do 500 tisíc korun a 1,0 % pro část vkladu nad tento limit. Klienti, kteří mají pravidelné investice alespoň 1500 korun měsíčně, mají pro část vkladu do 500 tisíc sazbu v následujícím měsíci zvýšenou o 0,8 %, úspory se jim tedy úročí 4 %.

VÚB Banka

4,0 %

Sazba 4,0 % sice není podmíněna dalšími podmínkami ani výší vkladu, ale jedná se o zahraniční banku, u níž musíte překonat několik složitějších administrativních podmínek ohledně daňové povinnosti. Úroky připisuje denně.

UniCredit Bank

 3,5 %

Jen pro nové klienty s nově založeným účtem platí sazba až 3,5 % p.a., která se skládá ze základní úrokové sazby a bonusové sazby, pro jejíž získání je pouze potřeba třikrát za měsíc zaplatit debetní kartou. Sazba se vztahuje na vklady do 2 000 000 Kč a platí do 2. února 2025. Stávající klienti dostávají své úspory úročené sazbou 2,5 %. Banka sazbu garantuje do 2. 2. 2025, kampaň trvá do 31.3.2025.

Moneta Money Bank

3,0 %

Úroková sazba 3,0 % ročně platí pro zůstatky do 1 milionu Kč, kterou banka garantuje do 30. 1. 2025.

Banka pak slučuje od 1.4.2025 některé dřívější tranše spořicích účtů a současně upravuje i jejich sazby. Ve všech případech tak chce klientům zachovávat stejné podmínky nebo je prý i vylepšit.
Například produkty Spoříto C, D, E, F až Spoření C, E, F, G se mění na Spoření H s úrokovou sazbou 1% + bonus, aktuálně tedy 3%. Ostatní tranše pak mají nižší sazbu (Spoříto B – 2,5%), (Spoříto A – 1,5%) atd.

Air Bank

2,5 %

Pro získání nejlepší sazby je třeba 5krát měsíčně zaplatit platební kartou a nechat si posílat na účet v minimálně 25 tisíc korun. Horní limit pro vklady je milion korun, bez toho, že vám bude chodit na účet pravidelně 25 tisíc korun je horní limit půl milionu korun. 

J&T Banka

2,4 %

Pro stávající i nové klienty platí úrok 2,4 % u spořicích účtů, respektive u účtu s jednodenní výpovědní lhůtou. Podmínkou je být klientem J&T Banky, maximální limit není nastaven.

Zdroj: Banky

Většinový majitel Trinity Bank Radomír Lapčík je investorem zpravodajského serveru newstream.cz.

Zdražuje vám investiční společnost poplatky kvůli novele o DPH? Nemusí

Rok 2025 přinesl do finančního světa v Česku daňovou novinku, která se dotýká vybraných finančních společností. Nově se totiž některé tyto firmy stávají podle novely zákona nyní také plátci DPH a některé prý kvůli tomu zdražují i své poplatky. Zeptali jsme se proto daňového experta Jana Kotaly z EKP Advisory na to, kterých společností se to týká a jaký dopad to může případně mít na vaše investice.

Přečíst článek

Martin Vašek se s účinností od 1. listopadu 2022 stal generálním ředitelem Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Šéf ČSOB Hypoteční banky: Češi si trošku zaspekulovali, ale už se zase vracejí k delším fixacím

Češi si už zase berou větší hypotéky. A zatímco jejich objemy v roce 2024 úspěšně rostly, počty smluv vloni ale ještě stále nedosáhly ani na předcovidová čísla. Rostoucí trend je však podle šéfa Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martina Vaška zřejmý a dá se očekávat, že rok 2025 by měl loňská čísla překonat, pokud se nestane něco neočekávaného, jak dnes uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Newstream.

Přečíst článek

Co nejzajímavějšího nabídly klientům české banky v roce 2024

Rok 2024 přinesl na tuzemský bankovní trh nejen vylepšování bankovních aplikací a už klasický boj s kyberpodvodníky, ale i několik zajímavých novinek. Od změn ohledně investování na penzi přes nové způsoby placení až třeba po zbrusu novou banku. Víte, co nejzajímavějšího se objevilo v roce 2024 na českém bankovním trhu z pohledu klientů?

Přečíst článek

Spořící prasátko (ilustrační foto)

Sazbu na spořicím účtu sráží desítka bank. Čtyři procenta dostanete, ale je to výjimka

Úspory na spořicích účtech jsou čím dál méně úročeny v čím dál více bankách v Česku. Sazbu snížilo a snižuje hned deset z nich, některé podmiňují dosažení vyšší sazby kombinací s investicemi. Podívejte se, kde vám do konce letošního roku zhodnotí úspory nejvíce.

Přečíst článek

Reklama

Související

České bankovky, ilustrační foto

Spořicí účty teď nejčastěji začínají čtyřkou. Pětiprocentní sazba ale ještě pořád existuje

Přečíst článek

AKTUALIZOVÁNO - Nejlepší letní spořicí účty bank začínají stále ještě pětkou

Přečíst článek

A je to tady! Šestiprocentní úročení spořicích účtů mizí. Největší banky srazí sazby i o víc než polovinu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme