Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šesti největším bankám v Česku letos stoupl čistý zisk o pětinu

Šesti největším bankám v Česku letos stoupl čistý zisk o pětinu
iStock
 ČTK

Šestice největších tuzemských bank vydělala v prvním čtvrtletí 2024 celkem 17,9 miliardy korun. O rok dříve to bylo 14,8 miliardy korun, nárůst je tak více než pětinový. Vyplývá to z výsledků bank. Za růstem zisku už podle analytiků nejsou úrokové výnosy, ale vyšší příjmy z poplatků a provizí.

„Vzhledem k vývoji sazeb už banky nedokázaly generovat nárůst čistých úrokových výnosů. K dobrému výsledku přispěly vyšší výnosy z poplatků a provizí,” řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Finanční domy podle něj dokázaly držet náklady na uzdě, což se na hospodaření taktéž pozitivně podepsalo. Aby do budoucna zisky opět rostly, musí se zlepšit úvěrová aktivita, dodal.

„Banky mají za sebou výborné čtvrtletí. Jejich ziskovost rostla díky většímu zájmu o investiční produkty, ze kterých banky získávaly poplatky,” uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. U ČSOB podle něj podstatnou část ziskovosti tvořila pozitivní marže z depozit, zatímco u Monety to bylo přecenění úvěrů. Z oživení na úvěrovém trhu nejvíce těžila Česká spořitelna. Té růst úvěrového portfolia podpořily akvizice z loňského roku, kdy banka přebrala klienty Sberbank a Hello Bank. Úvěrové portfolio velmi rostlo i ČSOB, zatímco o něco méně se v růstu úvěrů dařilo Komerční bance, podotkl.

Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard Kč. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce vládě navrhnout zkrácení její účinnosti, aby se v příštím roce už neuplatňovala.

Objem poskytnutých hypoték v dubnu zrychlil, úroky jsou nejnižší za dva roky

Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Přečíst článek

Debata o sektorové dani

Cverna očekává, že ani letos nebude windfall tax pro banky významný problém. Připomněl ale, že v posledních týdnech začala debata o zavedení sektorové daně na banky. Případné zavedení této daně je podle něj pro banky horší než windfall tax, která se dala obejít více způsoby.

„Navíc tato daň postihne už ze svého principu více bank a způsobí větší škody v čistých ziscích v celém bankovním sektoru než daň z neočekávaných zisků. Zatím není známa konkrétní podoba této daně, avšak pro banky je alarmující, že na části vládní koalice existuje vůle k zavedení této daně,” podotkl.

České spořitelně vzrostl letos čistý zisk o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun, ČSOB o 14 procent na 4,1 miliardy, Raiffeisenbank o 62 procent na 1,4 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o deset procent na 2,6 miliardy korun a Monetě Money Bank o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Naopak Komerční bance čistý zisk klesl o 21,3 procenta na 2,8 miliardy korun.

Guvernér České národní banky Aleš Michl

Stanislav Šulc: Michl to dělá dobře. Rostoucí inflace je toho signálem

Inflace se vrací. Tedy přesněji: růst inflace se vrací. Nikoli neočekávaně, nicméně dříve, než se předpokládalo, a možná s trochu vyšší razancí, než se očekávalo. I tak se ukazují dvě věci. Jednak to, že Česká národní banka nejspíš sazby v dalších měsících již zvyšovat nebude. Zároveň se potvrzuje správnost její politiky. Ukazuje se, že Říp je opravdu správnější než Matterhorn.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Bankám a spořitelnám se daří. Loni jim stoupl čistý zisk o 17,7 miliardy

Přečíst článek
Doporučujeme