Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Severokorejští hackeři mají za sebou úspěšný rok. Miliardová kořist šla do vývoje jaderného programu

KLDR, ilustrační foto
ČTK/AP
Petra Nehasilová
pej

Severokorejští hackeři odcizili od začátku roku 2020 do poloviny roku 2021 digitální aktiva za více než padesát milionů dolarů, tedy přes miliardu korun. Kořist má tamní vláda podle zprávy OSN využívat na pro financování rozvoje nových raket a svého jaderného programu.

Experti OSN tvrdí, že výnosy z krádeží kryptoměn jsou významným zdrojem financování severokorejských zbrojních programů. Podle americké analytické společnosti Chainalysis, kterou dostali členové Rady bezpečnosti OSN, Severní Korea v roce 2020 a v první polovině roku 2021 získala z podvodů a krádeží virtuálních peněz 50 milionů dolarů (téměř 1,1 miliardy korun).

Kybernetické útoky Severokorejců se zaměřily na nejméně tři kryptoměnové burzy v Severní Americe, Evropě a Asii, vyplývá z šetření OSN. 

Ethereum, ilustrační foto

Čtvrtá největší kryptokrádež v historii. Hackeři ukradli ether za 320 milionů dolarů

Kryptoměnová platforma Wormhole na Twitteru přiznala, že jí napadli hackeři. Zlodějům se podařilo odcizit 120 tisíc jednotek etheru v hodnotě 320 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Firma ale následně na síti uživatele ujistila, že všechny jejich prostředky jsou již v bezpečí. Podle agentury Reuters šlo o čtvrtou největší kryptokrádež v historii digitálních měn.

Přečíst článek

KLDR se snaží obcházet sankce, které vůči ní OSN zavedla, a shání vojenské technologie a materiály v zahraničí. Od začátku roku Pchjongjang provedl už sedm testů balistických raket.

KLDR shání nové technologie

Severní Korea podle zprávy expertů OSN testuje nové vojenské technologie, a to včetně hypersonické hlavice. Země se snaží získat vojenské technologie a materiály v zahraničí, díky čemuž může pokračovat v rozvoji svých zbraní.

Malta

Na Maltě je stavební boom. Táhne ho i česká banka

Slunečná ostrovní země staví nové hotelové, rezidenční a apartmánové domy s více než 50 tisíci lůžky. „Země odstartovala během pandemie stavební boom,” říká český šéf maltské banky.

Přečíst článek

Experti OSN se také domnívají, že humanitární situace se v KLDR i v loňském roce zhoršila. Podíl na tom podle nich má uzavření hranic s Čínou, k čemuž úřady přistoupily kvůli obavám z šíření nemoci covid-19. Například nedovolený dovoz ropných produktů se loni sice zvýšil, zůstal však na relativně nízkých hodnotách.

OSN Severní Koreji testování balistických raket zakázala, KLDR ale od začátku roku uskutečnila už sedm takových testů. Podle odborníků se tak Pchjongjang snaží tlačit na zahraniční země, aby mu poskytly ekonomickou pomoc.

Jiří Rusnok

Lukáš Kovanda: Koruna citelně oslabuje. Reaguje na kroky ČNB i jestřábí tón Lagardeové

Koruna citelně oslabuje po rozhodnutí ČNB o sazbách, ale i v reakci na tiskovku guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a šéfky Evropské centrální banky Christine Lagardeové. Její jestřábí tón podporuje zpevňování eura.

Přečíst článek

Michal Skořepa

Úrokové sazby může ještě zvýšit lednová inflace, říká ekonom

Navýšení základní úrokové sazby ČNB na 4,5 procenta nebylo nijak překvapivé. Mnohem zajímavější je podle ekonoma Michala Skořepy z České spořitelny zvýšení očekávané míry inflace téměř o tři procentní body.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Bitcoin se stane součástí amerických rezerv

Trump nechal zřídit rezervy z bitcoinu a spol. Zatím je budou tvořit jen zabavené kryptoměny

Přečíst článek
Doporučujeme