Sheriff Tiraspol: Tým v Lize mistrů z neuznaného Podněstří
Až v úterý na madridském stadionu Santiaga Bernabéua nastoupí proti domácímu Realu Madrid tým Sheriff Tiraspol, přepíše historii. Ne snad tu španělského velkoklubu, ale tu Ligy mistrů. Poprvé v její základní skupině nastoupí tým z neuznaného státu na půdě Evropské unie. Svůj úvodní zápas totiž klub z Podněstří odehrál na domácím stadionu v Tiraspolu.
V podněsterské metropoli jako by se zastavil čas. Symbol srpu a kladiva je pyšně vystaven na billboardech, vládních budovách a také na vlajce regionu. V duchu stesku po sovětské minulosti shlíží na kolemjdoucí před budovou místního parlamentu socha Lenina v nadživotní velikosti.
Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.ANALÝZA: Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám
Money
Území má pověst oblasti prolezlé korupcí a organizovaným zločinem. Americký think-thank Carnegie Endowment for International Peace Podněstří označuje rájem pro pašeráky. Odhaduje se, že zboží za miliony dolarů překročí každý rok hranici s Ukrajinou. Přesto se budovy i silnice v Tiraspolu rozpadají, je to město vymalované sovětskou šedou.
Od supermarketů po politiky
Tiraspolský klub se kvalifikoval do hlavní části fotbalové Ligy mistrů poprvé v historii. Los ho poslal do silné skupiny s Realem Madrid, Interem Milán a Šachtarem Doněck. Pro španělský a italský velkoklub to tak bude velká cesta do neznáma, až se v listopadu vydají do hlavního města Podněstří.
Jak se klub z nikým neuznané republiky, které hraje moldavskou ligu nevalné úrovně, dostal mezi elitu evropského fotbalu? Peníze. Zatímco většina týmů v moldavské lize hraje na městských hřištích, Sheriff Tiraspol vlastní svůj stadion se zázemím, jehož vybudování vyšlo v přepočtu na téměř 4,5 miliardy korun.
Za klubem stojí společnost Sheriff, která je v Podněstří symbolem moci. Jde o největší soukromou společnost v regionu, která byla založena v roce 1993 jako charita na pomoc veteránům po rozpadu Sovětského svazu. Dnes dominuje všem odvětvím ekonomiky. Od maloobchodu přes bankovnictví a média po politiku. Ačkoliv jde primárně o podnikatelský subjekt, přes svou politickou stranu Obnova vyhrála nedávné parlamentní volby.
Neotřesitelná pozice
Mezi fotbalovým týmem a vládou Podněstří neexistuje žádné formální spojení, díky síle svého majitele a sponzora se však zdá být jeho pozice v regionu neotřesitelná. Ale tým z Tiraspolu neměl vždy na růžích ustláno. Petr Lulenov, člen podněsterské fotbalové asociace, BBC řekl, že až do letošního roku se klubu nedařilo prosadit na evropské úrovni.
„Byznys modelem klubu mělo být odchování hráčů z latinské Ameriky a Afriky, zvýšení jejich ceny a následný prodej do Ruska,“ říká Lulenov. Díky slabé úrovni moldavské ligy, kde Tiraspol působí, se kvůli nedostatečné konkurenci nedařilo zvýšit kvalitu hráčů. „Také se doufalo, že týmy z Ruska a Ukrajiny sem přijedou využívat zázemí, ale to se nikdy nestalo. Klub tak každoročně vykazuje obrovské finanční ztráty,“ dodává Lulenov.
Dle mezinárodního práva je Podněstří, úzký pruh území mezi řekou Dněstr a ukrajinskou hranicí, součástí Moldavska, státu, který vznikl po rozpadu Sovětského svazu. Podněstří vyhlásilo nezávislost již v září 1990, v roce 1992 proběhla krátká válka mezi moldavskou armádou a separatisty podpořenými ruskými vojáky. Válka za sebou zanechala přes tisíc obětí a skončila příměřím. Ačkoliv Moldavsko regionu opakovaně nabídlo velkou míru nezávislosti, uznat jeho plnou nezávislost odmítlo.
Globální investiční platforma eToro spojila svoje jméno s nejstarším českým fotbalovým klubem SK Slavia Praha. Právě její logo bude zdobit předek dresů vládnoucích českých fotbalových šampionů.Investiční platforma eToro sponzoruje fotbalovou Slavii
Money
Podněstří trvalo na své nezávislosti, ale i po více než třiceti letech ho neuznal jediný člen OSN. Uznání přišlo pouze z Abcházie, Jižní Osetie a Náhorního Karabachu. Tedy ze separatistických regionů, které se samy mezinárodního uznání nedočkaly. Podněsterskou moldavskou republiku, jak si de facto nezávislý stát oficiálně říká, neuznalo ani Rusko. Tedy země, která ho podporovala v boji za nezávislost.
Bezcenné cestovní pasy
„Jsme zklamaní z toho, že naše nezávislost není oficiálně uznána, ale cítíme se nezávisle,“ řekla BBC Věra Galčenková. „Máme naši vlastní ústavu, vládu, armádu, měnu a dokonce i pasy,“ dodává hrdě. Jenže podněsterský rubl není kvůli neuznání samozvaného státu mezinárodně obchodovatelný, bankovnictví stojí mimo mezinárodní systém a s cestovním pasem neuznaného státu se jeho držitel také nikam nedostane. To ale neznamená, že zhruba půl milionu obyvatel Podněstří by nemohlo nikam vycestovat. Většina z nich má dvojí či trojí občanství. Většinou moldavské, ruské či ukrajinské.
Od vyhlášení nezávislosti před více než třiceti lety se počet obyvatel Tiraspolu snížil zhruba o třetinu. Většina jich odešla hledat lepší život do Ruska poté, co se ekonomické vyhlídky v Podněstří začaly po rozpadu Sovětského svazu zhoršovat. Ačkoliv život v tomto „státě“ není lehký, mzdy jsou ještě nižší než v samotném Moldavsku (jedna z nejchudších zemí v Evropě), někteří jeho obyvatelé jsou spokojeni.
Pomoc turistů i Ruska
„Máme tu dobré klima, dobré lokální produkty jako ovoce a zeleninu a dostává se nám pomoci ze zahraničí,“ citovala BBC Andreje Smolenskije, zakladatele Transnitria Tours – cestovní kancelář organizující výlety po Podněstří pro zahraniční turisty. Ve své nabídce má například tříhodinový rychlovýlet, během kterého návštěvníci zvládnou navštívit 15 soch a památníků věnovaných Vladimiru Leninovi.
Tou podporou ze zahraničí Smolenskij myslí Rusko, které zde staví nemocnice a školy, zajišťuje dodávky energií a dotuje penze pro stárnoucí populaci. Podněstří nedělá žádné tajnosti kolem své lásky pro Rusko, které Smolenskij nazývá „mateřskou zemí“. Ačkoliv tři hlavní etnické skupiny (Moldavané, Ruskové a Ukrajinci) jsou stejně velké, společným jazykem je ruština.
Smolenskij si, stejně jako řada jeho spoluobčanů, slibuje zlepšení ekonomické situace od přilákání západních turistů. „Turismus je něco, na čem musíme zapracovat,“ přitakává i Galčenková. „Musíme to udělat snazší, aby turisté mohli přijet a zažít Podněstří.“ Rozvoj turismu by rozhodně nakopl chřadnoucí ekonomiku a západních turistů lačných po objevování zapomenutých koutů východní Evropy je více než dostatek. Nicméně dokud se Moldavsko nevzdá a Rusko se nestáhne, zůstane skutečně nezávislé Podněstří pouhým snem těch, kteří ho nazývají domovem.
Akcie italského fotbalového klubu Juventus Turín dnes poskočily až o 4,2 procenta poté, co se vyrojily spekulace, že jeho největší hvězda, Portugalec Cristiano Ronaldo, by mohl být na prodej Manchesteru City.Lukáš Kovanda: Ronaldo odchází z Juventusu, akcionáři plesají
Názory
Olympiáda v Tokiu začíná za několik dní a kolem každých her se točí i velké peníze. Až desítky miliard dolarů. Kde končí tyto příjmy? Na to odpovídá sportovní funkcionář Jiří Kejval. Miliardy z olympiád jdou zpátky do sportu, říká sportovní funkcionář Kejval
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.