Sila na Ukrajině jsou plná obilí, není jak jej kvůli válce odvézt. Část úrody zůstane ladem
Potravinářské firmy v Evropě i jinde s napětím čekají na vývoj na Ukrajině, neboť kvůli dvouměsíční ruské invazi stouply ceny obilí na dvojnásobek i více a růst se jen tak nezastaví. Nastala ovšem absurdní situace – podle ukrajinské společnosti UkrAgroConsult jsou v současné chvíli ukrajinská sila přeplněna obilím, protože kvůli zničené infrastruktuře a zavřeným ukrajinským přístavům jej není jak exportovat do zahraničí, píše agentura Bloomberg.
Zatímco ukrajinští farmáři během ruské invaze pokračují v práci na polích, byť na menší rozloze než loni, budou se brzy potýkat s novým problémem: kam schovat příští úrodu. Ruská invaze totiž začala během vrcholného období pro ukrajinský export kukuřice, který byl zčásti přerušen kvůli uzavřeným a Rusy obléhaným přístavům a zčásti kvůli poškozené dopravní infrastruktuře.
V důsledku toho se v ukrajinských silech nahromadilo značné množství obilí, které není jak odvézt, uvedl Bloomberg.
Dvojnásobný i výraznější nárůst cen obilí proti sobě postavil tuzemské producenty potravin a stát. Skupování obilí a budoucí úrody zahraničními nákupčími za přemrštěné ceny je trnem v oku některým tuzemským výrobcům, kteří musí zvýšené ceny promítnout do svých cen a přispět tak k razantnímu růstu cen potravin. Volají proto po zákazu vývozu, jak už učinila kvůli válečnému konfliktu Ukrajina. Zatím ale mají smůlu – ministerstvo zemědělství je proti.Boj o české obilí. Zakažte vývoz, volají potravináři. Stát je proti
Money
„Odstranění současného přebytku bude trvat nejméně 10 měsíců,“ uvedla analytička společnosti UkrAgroConsult z Kyjeva Maryna Marynyčová. K překážkám se přidalo i to, že až pět procent obilných dopravníků v zemi bylo poškozeno v důsledku války a dalších 15 procent není přístupných, odhaduje UkrAgroConsult. To by mohlo způsobit, že zemědělcům bude do podzimu chybět skladovací prostor, i přes odhady, že sklizeň se oproti loňsku sníží zhruba o polovinu.
Ve skladech a silech by mělo být dostatek místa pro první sklízené plodiny, zatímco ty pozdější jako kukuřice by mohly čelit nedostatku skladovacích prostor – tedy pokud se neobnoví námořní obchod. Mezinárodní rada pro obilniny (IGC) odhaduje, že zásoby obilí na Ukrajině před příští sklizní budou čtyřnásobné oproti normě.
Nastupující potravinová krize vyvolaná válkou na Ukrajině způsobí v mnoha chudších zemích lidskou katastrofu. Kvůli zhoršení dostupnosti potravin hrozí podvýživa stovkám milionů lidí. Potraviny zdraží o desítky procent. Hlad a podvýživa hrozí stovkám milionů lidí, říká šéf Světové banky
Money
„Pokud bude blokáda Černého moře ruskými válečnými loděmi pokračovat až do září, mohlo by to být vážnou překážkou pro další rozvoj zemědělského sektoru,“ uvedla Marynyčová. „Je dost pravděpodobné, že někteří farmáři budou muset nechat kukuřici na polích až do příštího jara, což se jistě projeví na kvalitě a ceně zrna,“ dodala.
Zásoby obilí v ukrajinských silech:
sezona | zásoby obilí v mil. tun |
2016/17 | 5,7 |
2017/18 | 4,5 |
2018/19 | 4,2 |
2019/20 | 5,3 |
2020/21 | 5,1 |
2021/22 | 20,0 |
zdroj: IGC, Bloomberg
Až raketově rostoucí ceny potravin zejména kvůli dražším energiím, pohonným hmotám a dopadům války na Ukrajině je zásadní problém, který musí vyřešit zejména vláda, míní šéf tuzemské pekárenské jedničky společnosti Penam ze skupiny Agrofert Jaroslav Kurčík. „Česká republika si musí říct, jestli chce říkat: Budu volná, otevřená ekonomika, ale holt tady budou drahé potraviny. Anebo do toho zasáhne a řekne: Ne, musím obyvatele zabezpečit. Je to o sociálním smíru,“ říká.Chleba může stát i stovku a rohlík deset korun, záleží teď na vládě, říká šéf Penamu
Leaders
Navzdory pokračujícím bojům na Ukrajině začalo podle tamní vlády jarní setí ve všech částech země. Výjimkou je Luhanská oblast, která je téměř zcela v držení ruských okupačních vojsk, píše agentura Ukrinform s odkazem na ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.Navzdory válce začali ukrajinští zemědělci jarní setí. Všude, kde půdu nedrží Rusové
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.