Situace je vážná. Problémy německé ekonomiky znepokojují sousední země

Problémy německé ekonomiky znepokojují sousedy Německa, a to od Švýcarska až po Polsko. Někteří zahraniční ekonomové Berlín vyzývají k reformám, aby se krize dál nešířila, píše agentura Reuters.
Mezinárodní měnový fond snížil prognózu růstu německé ekonomiky na letošní i příští rok o 0,3 procentního bodu. V letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) pouze o 0,2 procenta, což je mezi velkými zeměmi eurozóny nejslabší růst.
FOTOGALERIE: Protestující zemědělci v Německu
„Bez hospodářských stimulů z Německa bude mít Rakousko problémy,“ říká ředitel rakouského Institutu pro hospodářský výzkum Wifo Gabriel Felbermayr. Německo je zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem Rakouska. K tomuto mnohem většímu sousedovi směřuje téměř 30 procent rakouského vývozu, což odpovídá 12 procentům HDP, uvedl Felbermayr.
Loni klesl objem bilaterálního obchodu mezi Německem a Rakouskem o osm procent. „To znamená, že útlum v Německu má přímý negativní dopad na rakouskou ekonomiku,“ upozornil Felbermayr. „Na německém hospodářství je závislé zejména strojírenství, chemický průmysl, kovoprůmysl a také automobilový průmysl,“ dodal.
Je třeba pracovat na tom, aby byli Češi lépe kvalifikovaní. Jinak podniky ztratí konkurenceschopnost, shodují se manažeři.
Německo-české firmy jsou pesimistické. Bojí se slabé poptávky i válečných konfliktů
Zprávy z firem
Podobná situace je i ve Švýcarsku, pro které je Německo rovněž hlavním obchodním partnerem. „Když Německo trpí škytavkou, Švýcarsko si toho také všimne,“ uvádí vedoucí oddělení finanční politiky Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku IWP Martin Mosler.
Vývoz ze Švýcarska do Německa se v letošním prvním čtvrtletí snížil o 1,1 procenta, pokles ale vykázal už na konci loňského roku. „To se týká několika odvětví - od luxusních hodinek až po meziprodukty, které do Německa dodává řada vysoce specializovaných malých a středních podniků, například v elektronickém průmyslu,“ sdělil Moser.
Recese v Německu loni ovlivnila i průmyslový sektor v Polsku. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se výroba v energeticky náročných odvětvích, jako je chemický průmysl nebo odlévání kovů, snížila o 15 až 20 procent, uvedl ředitel Polského ekonomického institutu (PIE) Pawel Sliwowski. Tato odvětví jsou podle něj úzce napojena na německé dodavatelské řetězce.
Pokles kupních cen rezidenčních nemovitostí v Česku v posledním loňském čtvrtletí zpomalil, vyplývá ze zveřejněných dat Eurostatu. Meziročně totiž činil jen rovné jedno procento. To je slabší pokles cen, než jaký nastal loni ve druhém i třetím kvartále.
Ceny nemovitostí v Česku se začínají stabilizovat. To si v Německu říci nemohou
Názory
Jen velmi mírně v tomto období rostla výroba spotřebního zboží. „Výroba nábytku nebo jiných potřeb do domácnosti se od roku 2022 v důsledku nižší zahraniční poptávky téměř nezměnila,“ poznamenal Sliwowski. Do Německa směřuje v průměru 27 procent celkového polského vývozu.
„Z pohledu Polska by vhodnější politikou německé vlády bylo zvýšit veřejné investice,“ uvedl Sliwowski.
S podobným apelem přichází i ředitel Wifo Felbermayr. „Investiční aktivita v Německu se musí znovu rozběhnout. To vyžaduje účinné krátkodobé stimuly,“ uvedl a dodal, že Berlín musí také udělat více pro obnovení dlouhodobého růstu. „Obzvláště účinné by pravděpodobně bylo, kdyby se zasadil o ambiciózní prohloubení jednotného trhu EU v oblasti finančních služeb, energetiky a telekomunikací,“ uzavřel Felbermayr.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.