Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Růst cen ve výrobě dál zrychluje. Na vině jsou drahé komodity

zpracování kovů
Pixabay
 ČTK

Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červenci stouply meziročně o 7,8 procenta, což byl nejvýraznější růst od listopadu 2004, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Oproti loňsku vzrostly také ceny zemědělských výrobců o 5,2 procenta, ceny stavebních prací o 5,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,0 procenta.

Ceny průmyslových výrobců letos rostou už od února a růst vytrvale zrychluje. „Výrazný vliv mají nadále ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků a ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, které meziročně vzrostly o 20,0 procenta,” sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

„V meziročním srovnání se hlavním tahounem zdražení stalo odvětví kovodělné a odsunulo tak sektor rafinérský na pomyslné druhé místo. S ohledem na aktuální stabilizaci ceny ropy je pravděpodobné, že proinflační vliv ceny ropy bude slábnut,” uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Tisk tisícikorunových bankovek v tiskárně cenin

Lukáš Kovanda: Česko deptá past dluhu i inflace. Běžné spoření vede k chudobě

Když tuzemští statistici před pár dny zveřejnili červencovou inflaci, kroutili ekonomové i centrální bankéři nevěřícně hlavou. Nikdo nečekal, že spotřebitelské ceny stoupnou meziročně až takhle výrazně, o 3,4 procenta.

Přečíst článek

Vysoké ceny komodit

Výrobní inflace má jasnou příčinu, a tou jsou vysoké ceny komodit. Situace na komoditních burzách se neuklidnila ani v červenci, a tak výraznější korekce finálních cen výrobců není zatím příliš pravděpodobná. „Na vině jsou jednoznačně drahé komodity, které se promítají do nákladů a následně do cen výrobků od tuzemských producentů,” uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.

Povzbudivé nejsou zprávy ani o vývoji cen ve stavebnictví, kde dále rychle zdražují nejenom samotné stavební práce, ale i materiál. „Zatímco ještě před měsícem zdražovala nejrychleji ropa a produkce chemického průmyslu, nyní je to dřevo, které je oproti loňskému červenci v průměru dražší o téměř 73 procent,” dodal. Firmám v tomto odvětví stále chybí pracovníci a navíc se musejí vypořádávat se stále dražšími vstupy. Tentokrát je už materiál dražší v průměru o téměř 13 procent.

Ceny v průmyslu v červenci stouply rekordně i meziměsíčně. Zvýšily se o 1,6 procenta, což bylo nejvíce od ledna 2008. Meziměsíčně se zvýšily i ceny stavebních prací o rovné jedno procento, zatímco ceny zemědělských výrobců klesly o 1,8 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 0,8 procenta.

průmyslová výroba, ilustrační foto

Inflace letos vystřelí na tři procenta, shodují se banky

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace očekávají letos růst tuzemské ekonomiky o 3,4 procenta. Odhad pro rok 2022 mírně upravili směrem vzhůru na 4,5 procenta.

Přečíst článek

Týden tradera, Kryštof Míšek,

Týden tradera: Pražská burza překonává většinu světových trhů

Pražská burza je letos pro investory výnosnější než indexy největších trhů v Evropě a ve světě. A Spojené státy vykročily vstříc masivnímu zadlužení.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Umírněný růst cen výrobců zatím nepředstavuje riziko pro spotřebitelskou inflaci

Přečíst článek
Konec růstu cen je v nedohlednu

Konec růstu cen je v nedohlednu. I v zemědělství se po čtyřech měsících poklesu začalo zase zdražovat

Přečíst článek
Doporučujeme